Seks w Gruzji


Od 2015 roku ten artykuł w wersji polskiej i angielskiej na drugim blogu (rebelaway.com) wywołuje ogromne emocje i cieszy się największym zainteresowaniem. Zdarzają się niewybredne i obraźliwe komentarze, pogróżki, propozycje ustawek na solo, nieudane propozycje kontr-tekstów, propozycje matrymonialne. Smutne jest to, że niewiele osób rozumie, że pod płaszczykiem kontrowersji tekst dotyczy sytuacji kobiet w Gruzji. Nie jestem mężczyzną, który dywaguje na temat kobiet, żeby im czegoś zabraniać i coś odbierać. Nie szukam taniej sensacji, pamiętaj 🙂 (Edycja: 09.07.2018)


Gdy pierwszy raz wyjeżdżałem na dłużej do Gruzji, większość moich kolegów i specjalistów od umawiania randek podpytywała mnie z ironicznym uśmieszkiem, jak zamierzam sobie poradzić z tymi sprawami. Wielu znajomych snuło wizje miłosnych podbojów z pięknymi i tajemniczymi kobietami ze Wschodu, a zdarzali się i tacy, którzy w oparciu o moje ewentualne porady planowali przyjazd na gruzińską seksturystykę. Nie miałem w głowie żadnego pomysłu, planu ani gotowej odpowiedzi. Nie chciałem być też jak Hank Moody – pić, palić i wyrywać wszystkiego, co się rusza. Oczywiście w ramach polsko-gruzińskiej współpracy i za ojczyznę. Wręcz przeciwnie. Zachowywałem jak brodaty mnich, cnotliwie aspirując do statusu prawosławnego świętego. Nie wierzyłem Ojcu, gdy mówił mi „masz 30 lat, przed tobą 10 najlepszych lat życia, wykorzystaj to!”. Pracowałem, zwiedzałem, czytałem, pisałem, uczyłem się, marzyłem.

Obserwowałem oczywiście te wszystkie gruzińskie księżniczki w Tbilisi, Batumi i Kutaisi czy na prowincji, ich relacje, prace, wyzwania i pisałem o tym. Tak powstał tekst Miłość w Gruzji, który można dziś traktować jako wstęp do tematu interesującego wszystkich wyzwolonych i zepsutych mieszkańców komercyjnie plugawego Zachodu. Seks w Gruzji. Temat tabu, mit, cokolwiek, nicość. Czy istnieje?

Wydaje się, że rewolucja seksualna, w zachodnim tego słowa znaczeniu, nie dotarła do Gruzji. Została na Zakaukaziu, czyli wszędzie w świecie zewnętrznym. Nie ma wyzwolenia i erotycznego rozpasania znanego na Zachodzie. Kobiety ubierają się skromnie i w wielu rodzinach dominuje wciąż myślenie, że służą głównie do rodzenia dzieci. Po spełnieniu takiego obowiązku pożycie nie jest podtrzymywane. Jeśli już, to przez mężczyzn. Poza domem – może tam dzieje się coś więcej. Temat wywołuje zgorszenie, należy do jednego z najbardziej kontrowersyjnych, nie mówi się o nim zbyt wiele, czasem wcale.

Bardzo trudno być kobietą w Gruzji, żyć w uwikłaniu w pruderyjne, konserwatywne i szowinistyczne społeczeństwo

Wystarczy wyjść na ulicę w dowolnym gruzińskim mieście albo zajrzeć do dowolnej gruzińskiej cerkwi. Same kobiety, często bardzo młode, okutane w „bezpieczne” ubrania, bez ekstrawagancji, bez dekoltu, bez seksu. Co innego mężczyźni – brzuchaci macho ze złotymi łańcuchami, kaukascy wojownicy w starych mercedesach. Skoncentrowani na łowieniu turystek z Europy na mityczny gruziński temperament. Internet huczy od wpisów ekspatek i wolontariuszek z Polski (o czym można w łatwy sposób przekonać się wpisując ten temat w Google) o tym, że w Gruzji nie można swobodnie ruszyć się z domu bez podrywów ze strony jurnych Gruzinów. O tym, że taksówkarz zamiast zawieźć we wskazane miejsce będzie próbował zaprosić dziewczynę na randkę. Co więcej, pochwali się swoimi przygodami z Rosjankami i Ukrainkami.

Gminna wieść w Gruzji niesie, że wszystkie Słowianki to niewyżyte seksmaszyny, przy których chowa się Samantha Jones. Nawet młodzi chłopcy, którym ojcowie fundują prostytutki, to wiedzą. No właśnie, mężczyźni mają szansę zaznać seksu znacznie wcześniej. Często jeszcze przed osiemnastką sesja ze specjalistką jest doskonałym prezentem od czułego ojca. Prostytucja jest niestety łatwo dostępna.

W przeciwieństwie do mężczyzn kobieta często nie ma opcji próbowania, bycia w nastoletnim związku – z domu rodzinnego jest przerzucana od razu do domu małżonka. Nie ma życia pomiędzy, mąż jest często jedynym partnerem seksualnym w życiu. Wiele kobiet zachodzi w ciążę, mając 13–14 lat. W tej mierze gruzińscy chłopcy są raczej niefrasobliwi. Żadne tam dureksy czy unimile. Nie ma edukacji, nie ma zabezpieczeń. Za to doskonale schodzi w aptekach viagra. Przynajmniej tak było do września 2014, kiedy to wprowadzono obowiązkowe recepty. Mężczyźni przechwalają się swoimi umiejętnościami, podrywają, że aż miło. Czasem ten podryw nabiera dramatycznych wymiarów. Historie o tradycyjnych porwaniach znamy z romantycznych legend, ale opowieści o taksówkarzach, którzy tak się wkręcili w zaloty, że nie chcieli wypuścić Polki z taksówki są niestety bardzo częste. Mężczyźni jak to mężczyźni. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić wyuzdanie w wykonaniu statystycznej Gruzinki. Czy taka dziewczyna zgodzi się na coś więcej poza pozycją na misjonarza, czy podejmie przygodne relacje, zdradzi, poświntuszy? Czy zna swoje potrzeby, osiąga orgazmy, bada się, stosuje profilaktykę, chodzi regularnie do ginekologa? W tej materii piękne dziewczyny z Kaukazu wydają się być jak piękne istoty z innej planety. Dzieci we mgle. Nie wiem jeszcze, czy to dobrze, czy źle.

Być może właśnie dlatego tak wiele młodych i zdolnych Gruzinek ucieka w zdobywanie dobrego wykształcenia i wyjazdy zagraniczne na stypendia. To jedyna szansa, by przerwać mechanizm, przynajmniej na chwilę, bo Gruzinki są tak mocno związane ze swoją ojczyzną, że wracają. Efekt jest taki, że te młode, wykształcone kobiety wracają do swoich tradycyjnych rodzin, podejmują tradycyjne role i wychowują potem kolejne pokolenie mężczyzn, które w przyszłości zdominuje kolejne pokolenie kobiet. I tak bez końca. W 2014 roku odbyło się w Tbilisi kilka konferencji na temat przemocy domowej i praw kobiet. Należy o tym rozmawiać, ale to wciąż novum. Nie wiadomo, jak zareaguje na to cerkiew i religijni dostojnicy.

Nie bardzo wiadomo również, jak się zabierać do spraw randek i podrywania. Obcokrajowców Gruzinki traktują raczej jako element zmienny, nietrwały. Taki facet, jaki by nie był, nie zostanie na miejscu. Gruzińskie dziewczyny nie reagują najlepiej na facetów z zewnątrz, myśląc o tym, że zachowujemy się tak samo jak lokalsi. Poza tym przez wieki historia nauczyła Gruzinów, że należy walczyć o przetrwanie własnego narodu i zachować genetyczną ciągłość. Z braku laku ekspaci spotykają się ze sobą nawzajem, na zmianę. Trudno wyjść z takiego wsobnego chowu.

Seks w Gruzji. Szybkie miłości, młode pary, szybkie rozwody. I sporo małych dzieci, mimo że wszystkie instytucje w Gruzji donoszą o malejącej populacji, o ponad 160 miejscowościach zagrożonych wymarciem. Czy czeka nas w Gruzji jakaś rewolucja, czy sytuacja ulegnie zmianie? Mam nadzieję, że tradycyjny model rodziny nieco ewoluuje, a samoświadomość kobiet wzrośnie.

Czy zależy mi na tym by mieszkańcy Gruzji oszaleli na punkcie seksu? Nie. Zależy mi na spokoju i bezpieczeństwie kobiet. Dziękuję.

A Wy co sądzicie?

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Szukasz najlepszej oferty wyjazdu do Gruzji i Armenii? Pomogę Ci zorganizować przygodę życia. Skontaktuj się ze mną - krz@polakogruzin.pl - tel. 792 004 069.

19 komentarzy

 1. Odpowiedz

  niewyżyta seks turystka

  11 marca 2015

  No cóż, z punktu widzenia niewyżytej seks-turystyki mogę powiedzieć, że wszyscy Gruzini używają tych samych tekstów, tylko w różnej kolejności, z reguły jednak o podobnej intensywności, dlatego pod żadnym pozorem nie należy im dawać numerów telefonu. I to nie chodzi o generalną tego typu zasadę, ale o to, żeby nawet nie dawać go panu, który ma być kierowcą w road tripie po Gruzji, mógłby być twoim ojcem a okazuje się napaleńcem, który męczy cię w nocy smsami, typu „ti krasavica”, „ti sladkaia”, „pachemu ia tebe vstretil”, „ne magu uje bes teba jit”, „skuchaiu”, „dumaiu”…. długo by wymieniać – wczesniej rozmawialiśmy tylko o tym, skąd-dokąd jedziemy samochodem, ile to nam zajmie i ile będzie kosztować, vio ravno. A co do lepszych celów, to powiem tak, mój chłopak Gruzin, co to Durex, poza tym jak mythbuster mogę spokojnie obalić mit o micie, lepszego seksu w życiu nie miałam, a i fajnie dać upust swojej próżności, więdząc, że facet wie jak się zająć kobietą, na Kaukazie widać zasada „jak nie powiesz, to się nie domyśli czego chcesz” do niektórych nie ma zastosowania. Na stałe wiązać się z nim zamiaru póki co nie mam, bo faktycznie dużo historii o roli kobiety w rodzinach mnie skutecznie od tego odstrasza.

 2. Odpowiedz

  Niemcow

  12 marca 2015

  Seks w Gruzji jest, faktycznie jest go malo a jak jest to zazwyczaj tylko w okolicach Tbilisi i z rzadka w Batumi ale jest 🙂 pozdrawiam

 3. Odpowiedz

  W Gruzji szukalbym normalnosci

  14 marca 2015

  Szczerze mowiac to kraju wschodu daja nadzieje na normalne relacje damsko-meskie. Kiedys bylo tak u nas. Tzn.nie wszystko mają super bo np. Za bardzo mlode dziewczyny nakierowuje sie na relacje. Ale takie cechy jak wiernosc, ze seks to nie cel ale srodek, ze istnieje cos takiego jak dziewictwo i ten jedyny.To jest piękne.Albomdziewczyny polskie zaczna doceniac dobrych chlopakow, ktorzy szukaja prawdziwej milosci a nie seksu przygodnego lub dziwnych urojen albo bedzie nieznosnie z powodu skrzywieńia lansowanego nam destrukcyjnie w mediach.

  To co ta „wyzwolona”napisala jest nie obyczajne. Dziwie sie ze pcha sie do kraju ktorym swoimja feministyczna agresja gardzi.

 4. Odpowiedz

  Travelling Milady

  18 marca 2015

  Wiele mi ten post rozjaśnił na temat damsko-męskich relacji w Gruzji. Przyznam, że do tej pory żyłam w błogiej nieświadomości i jestem dość mocno zdziwiona takim stanem rzeczy. Nie mogę jednak zrozumieć z czego to wynika? Skoro rozbuchane seksualne potrzeby Gruzinów szukają ujścia w przygodnych romansach to dlaczego nie w domu ze swoja wybranką?

 5. Odpowiedz

  KasiaN

  22 maja 2015

  Ilekroć widzę te okutane kobiety zastanawiam się jak one żyją??? No jak? Jak można odciąć się od swoich własnych przyjemności, jak zagłuszyć potrzeby ciała i umysłu. Nie wiedziałam, że tak jest w Gruzji, wiem, jednak że to nie jedyny kraj w którym seks widziany jest podobnie. Smutne. A przy okazji dodam – bardzo ciekawy artykuł.

 6. Odpowiedz

  Magdalena

  22 maja 2015

  Ciekawa sprawa, ważny temat. Może to kwestia dziesięcioleci, a może pokoleń. Hiszpania swoją rewolucję seksualną miała (polecam film „Szynka, szynka” z Javierem i Penolopą (debiut na dużym ekarnie obojga). Może i Gruzję to spotka i wszystko jakoś się poukłada.

 7. Odpowiedz

  TM podróżńiczo

  24 maja 2015

  Ciekawy tekst. Nie jestem w stanie tego potwierdzić, bo nigdy w Gruzji nie byłem. Jednak wierzę na słowo i właściwie jestem przekonany, że jest właśnie tak jak to opisujesz. Nasuwa mi się od razu,to co ma miejsce np. w Czarnogórze. Naprawdę mam wrażenie, że jest podobnie, a może i nawet bardzo podobnie. Zagadanie, pytanie o telefon, a koniec końców chodzi tylko o przygodny seks. Wynika to z mojej obserwacji – jakiś czas temu byłem na Bałkanach z grupą.

 8. Odpowiedz

  Za miedzą i dalej

  22 sierpnia 2015

  W wielu krajach Wschodu jeszcze funkcjonują takie zachowania, tam (w niektórych społeczeństwach) kobieta jest kimś gorszym. Wydaje mi się jednak, że powoli to odchodzi do lamusa i Wschód staje się pod względem równouprawnienia coraz bardziej „europejski”…

 9. Odpowiedz

  sekulada.com

  23 sierpnia 2015

  Ciekawy tekst, O Gruzji chyba nigdy nie myślałem pod żadnym kątem, a tu na pierwszy ogień punkt widzenia dość niecodzienny 🙂

 10. Odpowiedz

  Ania

  23 sierpnia 2015

  Zmiana przyzwyczajeń i tradycji to bardzo długi proces. Nie da się wszystkiego zrobić od razu. W Polsce sytuacja się zmienia coraz bardziej. Coraz mniej kobiet występuje w roli tradycyjnych matek, skupiających się jedynie na wychowaniu dzieci. Na wszystko potrzeba czasu. Może w Gruzji też takie zmiany kiedyś nastąpią? Oby! Pozdrawiam

 11. Odpowiedz

  PolakoGruzin

  23 sierpnia 2015

  Dziękuję za komentarze 🙂 Gruzja się zmienia ale temat nadal wywołuje wiele kontrowersji. Szczególnie wiem to po komentarzach, które trafiły do kosza zamiast tu 😉

 12. Odpowiedz

  Agnieszka /Zależna w podróży

  24 sierpnia 2015

  Fajny tekst.

  Stopowałam trzy tygodnie po Gruzji w towarzystwie przyjaciółki i muszę powiedzieć, że bezczelny podryw i chęć seksu zdarzyły mi się raz. Młody facet właśnie miał za sobą ukraińskie doświadczenie/ukraińską dziewczynę. W momencie gdy po raz piętnasty tego wieczora (najpierw wydawało się, że idziemy po prostu na kumpelskie piwo) odmówiłam baraszkowania, to usłyszałam, że nie rozumie tego. Wszak jestem z Europy, a w Europie jest swobodnie. I jak tu tłumaczyć, że swobodnie owszem, ale to nie znaczy, że się rzucam na każdego faceta na ulicy?

 13. Odpowiedz

  Iz

  24 sierpnia 2015

  Cóż, jak to mówią – co kraj, to obyczaj. Szczęśliwie nie mam w zwyczaju wchodzenia komuś z butami do domu (do łóżka chyba bardziej by pasowało), więc Gruzja pozostanie dla mnie krajem fajnych ludzi, długich toastów, wina i serdeczności. A co, kto, z kim, jaki i kiedy to już nie moja bajka! 😉

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   24 sierpnia 2015

   Ja siedząc w Gruzji mam czas na różne obserwacje, czasem powierzchowne a czasem socjologiczne i wchodzące z butami. Zresztą, wystarczy poczytać blogi wielu wolontariuszek z Polski, które mają opinie, które przedstawiłem w tekście.

 14. Odpowiedz

  B

  16 września 2015

  Artykuł jak najbardziej trafiony. Pierwsze 4 miesiące po przeprowadzce do Gruzji były dla mnie ogromnym szokiem. Gruzińscy mężczyźni są sfrustrowani seksualnie i jest to wina (można by rzec jakże pięknej i głęboko zakorzenionej) tradycji. Gruzja nie jest jeszcze tak rozwinięta w tej kwestii jak kraje europejskie i wątpię aby kiedykolwiek była. Gruzinki pomagają im się rozmnażać, a Europejki rozerwać.

 15. Odpowiedz

  Margo

  17 lipca 2016

  Dorwałam się do tego bloga jak dziecko do czekoladek i oczywiście tematu tak nośnego jak seks pominąć nie mogłam. Nie jestem zdziwiona, że tak to wygląda. Prawdę mówiąc byłabym zdziwiona gdyby autor napisał,że Gruzinki są wyzwolone i uprawiają przypadkowy seks na imprezie:) To, że sfera ta jest pomijana w edukacji jest zdecydowanie smutne. Dotyczy bowiem zdrowia kobiety i pozbawia ją wiedzy o własnych potrzebach. Nie męskich czy kobiecych, tylko ludzkich. Autor pyta czy to dobrze czy źle, że Gruzja Gruzją taką jak w tekście. Myślę,że lepiej byłoby zachować kulturowe piękno i jakąś dziewiczość w każdej sferze. Z koniecznym umiarem jednak i w jedną i w drugą stronę. Najtrudniej zmienia się mentalność ale czy naprawdę nasza „nowoczesność ” ze Starbucksem zamiast kawiarni Marago lepsza ? Żeby tylko wybór był , wtedy można mówić o wolności. Tego życzę pięknym Gruzinkom. A autorowi tego bloga, który mnichem do łez rozbawił, znalezienia fajnej kobiety, nie seks turystki, tylko kogoś do długotrwałego kochania 😉

 16. Odpowiedz

  Wero

  9 lipca 2018

  Hmm powiedziałabym, że z tym okutaniem to nie jest tak biało czarne/jednoznaczne. Choć fakt jest taki, że Gruzinki stosowniej się ubierają idąc do świątyńb(Nie mówię o zakrywaniu głowy). Będąc w Tibilisi miałam też okazje widzieć Gruzinki tak ubrane, że mogłabym ten top uznać za górę satynowej piżamy na ramiączkach i nie założyłabym go na wyjście w miejsce publiczne w żadnym razie. Ale może to stolica się rządzi swoimi prawami. Zakładam też że do klubów w stolicy nie chodzą tylko turyści, turystki i Gruzini …ale może w klubach w Gruzji jest grzeczniej niż na zachodzie. Nie wiem tego.

 17. Odpowiedz

  Piotr

  23 sierpnia 2019

  ze zdziwieniem czytałem komentarze, w których dominowała nadzieja, że już tuż tuż, a sytuacja w Gruzji się zmieni, i daj Boże kobiety przestaną się szanować… czy naprawdę uważacie, że sytuacja kobiet tzw. „wyzwolonych” jest z definicji lepsza? Mam wrażenie, że Gruzinki zachowały do siebie wiele szacunku, a w tradycyjnej rodzinie znacznie częściej znajdują swoje szczęście, niż zachodnie dziewczyny, które po kilkunastu czy kilkudziesięciu próbach i przygodach, kilku nieudanych związkach, rozwodzie lub dwu, już nie wiedzą co to miłość, szczęście rodzinne, wspólne starzenie się i smakowanie siebie przez lata. Co gorsza prędzej czy później wychodzi z tego jeszcze jakiś „produkt uboczny” w postaci dziecka, z którym nie bardzo wiadomo co zrobić… Gruzinkom życzę żeby znajdowały swoich niezłomnych i wiernych wojowników, a Gruzinom jak najmniej „wyzwolonych” kobiet z Europy.

ZOSTAW KOMENATZ

POWIĄZANE WPISY