Kuczmaczi to gruzińska przystawka z podrobów z pastą orzechową, kolendrą i granatem. W wersji wege mięso możecie zastąpić boczniakami. Wypróbujcie nasz przepis na kuczmaczi – pyszne, niskokaloryczne, tradycyjne danie kuchni gruzińskiej!
Kuczmaczi (gruz. კუჭმაჭი) to kolejne danie gruzińskiej kuchni, w której gotuje się w myśl zasady „nic nie może się zmarnować”. Niewiele składników, wielki efekt! Kuczmaczi możecie zrobić w tradycyjnej wersji mięsnej, jak i wegańskiej.
Spis treści
Jak zrobić kuczmaczi – przepis gruziński
Tradycyjne gruzińskie kuczmaczi robi się z podrobów i pasty orzechowej z dodatkiem przypraw, kolendry i nasion granatu, które nadają potrawie wspaniały, świeży smak. Najczęściej wybiera się podroby wieprzowe, ale można też użyć wołowych (długo się gotują) lub drobiowych. Przepis wychodzi najlepiej na bazie serc, wątroby i płuc. Zgodnie z nazwą dania, bo słowo kuczmaczi oznacza po gruzińsku „żołądek”, niektórzy dodają też do tej przystawki żołądki – nam one nie pasują, ale wy możecie poeksperymentować! W wersji drobiowej sprawdzają się dowolne podroby. Jeżeli nie jecie mięsa, podroby zastąpcie boczniakami.
Składniki na kuczmaczi
Kuczmaczi to jedzenie tanie i pyszne. Sekretem smaku tej gruzińskiej przystawki są przyprawy, które obecnie z łatwością dostaniecie w gruzińskich sklepach lub lepiej wyposażonych marketach. Do przygotowania kuczmaczi potrzebne będą następujące składniki:
- 1 kg podrobów wieprzowych lub drobiowych (serce, wątroba)
- 200 g orzechów włoskich
- 1 mała cebula
- nasiona z połowy granatu (część do dekoracji)
- 1 łyżka octu winnego
- 2 łyżeczki (ok. 10 g) mielonego suszonego cząbru
- 1 łyżeczka (5 g) zmielonej gruzińskiej przyprawy uccho suneli
- 1 łyżeczka (5 g) przyprawy charczo
- 1 łyżeczka (5 g) szafranu
- Sól i mielona ostra papryka do smaku
- kolendra do ozdoby
- masło lub olej do smażenia
Przygotowanie kuczmaczi – przepis krok po kroku
Podroby dobrze umyj, pokrój w małe kostki, ugotuj w garnku (bez soli). Łyżką usuń pianę z gotowania. Ugotowane podroby odsącz, zachowując ok. 0,5 szklanki wywaru.
Na rozgrzanej patelni podsmaż podroby i drobno posiekaną cebulę przez ok. 5 min. Do smażenia użyj masło lub olej roślinny.
Orzechy włoskie, ocet winny i wszystkie przyprawy zblenduj na jednolitą masę. Gotową masę orzechową dodaj do usmażonych podrobów z cebulką, dodaj część nasion granatu i całość wymieszaj. Jeżeli danie jest za suche i zbyt zwarte, użyj odrobiny wywaru.
Udekoruj danie pozostałymi nasionami granatu i świeżą kolendrą. Przemieszaj i gotowe!
Z czym podawać kuczmaczi?
Kuczmaczi je się na ciepło. Podawaj je z chlebem – możesz użyć gruziński chleb puri lub placki chaczapuri z ulubionym farszem. Kuczmaczi będzie dobrze smakować także z pieczonymi albo grillowanymi ziemniakami i innymi warzywami. Danie uświetni lampka wina – najlepsze będzie wytrawne gruzińskie wino z amfor kwewri, zwłaszcza czerwone.
Życzymy smacznego!
Krzysztof & Sophy
PS Dajcie znać w komentarzach, jak udało się Wam przygotować kuczmaczi według naszego rodzinnego przepisu!
Moje wycieczki kulinarne do Gruzji
Cieszę się, że nasze rodzinne przepisy pozwalają wam odkryć namiastkę pysznej gruzińskiej kuchni. Wiem jednak, że kaukaskie przysmaki nigdzie nie smakują równie dobrze, jak w miejscu pochodzenia, dlatego serdecznie zapraszam was na moje wycieczki kulinarne do Gruzji! Zobaczycie ze mną słynne zabytki i atrakcje Gruzji oraz najpiękniejsze i najbardziej oszałamiające widoki Kaukazu. Jestem pewien, że niezapomnianym przeżyciem będą dla was warsztaty kulinarne, degustacje wina w lokalnych winnicach oraz supra, tradycyjna biesiada z gruzińskimi smakołykami, winem z kwewri i poetyckimi toastami tamady. Możecie wyruszyć ze mną na dowolną wycieczkę z oferty mojego butikowego biura podróży Tamada Tour lub zaplanować indywidualny wyjazd, z szytym na miarę programem – wystarczy, że skontaktujecie się ze mną, ustalimy szczegóły i w drogę!