Lobiani znane również pod nazwą chaczapuri raczuli (gruz. რაჭული ხაჭაპური) tym różni się od innych wersji tej potrawy, że zamiast sera ma w środku czerwoną fasolę. Placek pochodzi z Raczy, sielankowej krainy położonej wśród jezior i gór Wysokiego Kaukazu. Może być okrągły lub kwadratowy. Jest to wegetariańska propozycja z kuchni gruzińskiej. Mięsożercy mogą zgodnie z raczyńskimi tradycjami dodać do farszu słoninę. Przepis bez problemu zrobicie w domu korzystając z dostępnych w Polsce składników. Jak zawsze pomoże Wam w gotowaniu rodzinny przepis mojej żony Sophy.
Jeżeli lubicie czerwoną fasolę to koniecznie zajrzyjcie do przepisu na zupę krem, lobio.
Spis treści
Jak zrobić lobiani
Czas przygotowania – ok. 90 minut + warto zacząć od pozostawienia fasoli w garnku z wodą na noc. Ciasto na lobiani zrobisz tak samo jak na chaczapuri z serem (imeruli) i z mięsem (zobacz przepis: kubdari). Reszta procesu też jest identyczna jak w innych wersjach tej popularnej potrawy. Różni się tylko farsz.
Składniki na lobiani
Składniki na ciasto:
- 1/2 kg mąki pszennej,
- 1 łyżka stołowa soli,
- 1 łyżeczka (do herbaty) drożdży,
- 1 łyżeczka (do herbaty) cukru,
- 1 stołowa łyżka oleju roślinnego,
- 300 ml wody (ok. 1 i 1/3 szklanki).
Składniki na farsz:
- 250-300 g czerwonej fasoli,
- 1 cebula średniej wielkości,
- przyprawy – uccho suneli, mielona kolendra,
- sól i pieprz do smaku,
Przygotowanie lobiani krok po kroku
Ciasto
Mąkę przesiej do dużej miski. Następnie dodaj sól, olej, cukier oraz pokruszone drożdże. Następnie dolej ciepłej wody i szybko zagnieć ciasto. Przykryj je ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 30 minut, żeby wyrosło.
Farsz
Zalej fasolę zimną wodą i zostaw na noc. Kolejnego dnia wylej wodę, zalej świeżą wodą i postaw na gaz. Gotuj do kipienia. Ponownie wylej wodę i nalej zimnej. Znowu gotuj do kipienia. Twoja fasola powinna już być miękka. Jeśli to powtórz powyższy proces. W tym momencie możesz dodać do fasoli drobno pokrojoną słoninę (200 g). Ostatni raz fasola i słonina powinny się gotować aż do wrzenia. Jeśli nie dodajesz słoniny to odcedź fasolę, pozostaw w garnku odrobinę wody. Ubij fasolę tłuczkiem 2-3 razy żeby nieco się rozeszła. Pokrój drobno cebulę i podsmaż na patelni na stołowej łyżce oleju. Dodaj cebulę i przyprawy do fasoli. Dokładnie wymieszaj. Gotowy farsz dodaj do ciasta.
Formowanie lobiani
Z wyrośniętego ciasta uformuj 4, 5 mniejszych kul (w zależności od tego jakiej wielkości chcesz mieć swoje placki). Blat stołu lub stolnicę posyp niewielką ilością mąki i lekko rozpłaszcz każdą z przygotowanych kawałków. Do każdego dodaj mięsne nadzienie – po ok. 2 łyżki. Zawiń dokładnie farsz ciastem, tak by nie wydostał się na zewnątrz. Następnie delikatnie rozwałkuj każdy placek, nadając mu okrągły kształt. Pamiętaj, żeby nie był zbyt cienki. Piekarnik rozgrzej do temperatury 200-220 st.C. Placki piecz ok. 20 minut. Oczywiście po kolei, gdyż razem się nie zmieszczą!
Lobiani, podobnie jak chaczapuri, można także usmażyć na patelni bez tłuszczu, ale musi być dobrze rozgrzana, żeby ciasto nie przywarło. Pamiętaj, że należy je smażyć z obu stron. Przed podaniem na każdy można położyć kilka wiórków masła. Gotowe, smacznego.
Z czym podawać lobiani?
Do lobiani będą pasować sałatki i kaukaskie kiszonki. Do picia piwo albo lemoniada.
Moje kulinarne i winiarskie wyprawy do Gruzji
Nasze przepisy kuchni gruzińskiej cieszą się ogromną popularnością. Nic jednak nie smakuje tak, jak w miejscu pochodzenia, prosto z gruzińskiego stołu, w oparciu o świeże kaukaskie sery, które są niedostępne w Polsce, wino z amfor kwewri (tradycja jego wyrobu jest wpisana na listę UNESCO), a także warzywa, przyprawy, mąkę i unikalną gruzińską atmosferę, w której gość jest darem od Boga. Specjalnie z myślą o smakoszach przygotowałem kameralne wycieczki kulinarne i winiarskie do Gruzji, w których stawiamy na bezpośrednie spotkania i relacje (organizujmy wyjazdy w przyjacielskim gronie i przedstawiamy uczestnikom naszych gruzińskich przyjaciół) oraz pogłębione odczuwanie i doświadczanie lokalności. Podczas odkrywania kulinarnych stron Gruzji odwiedzimy w jej domu renomowaną szefową kuchni, która gotuje dla kilku popularnych restauracji i czołowych gruzińskich polityków, poznamy miejscowe gospodynie, zajrzymy do organicznych winiarni, gdzie wino powstaje tak samo jak 6000 lat temu, zobaczymy miejsca, o których milczą przewodniki i do których nikt poza nami nie jeździ. Kulinarne i winiarskie wyjazdy dla pasjonatów realizuję pod szyldem mojej butikowej firmy Tamada Tour, pierwszego i najstarszego gruzińsko-polskiego biura podróży z siedzibami w Polsce i w Gruzji, które z powodzeniem działa od 2011 r. Zapraszam do zapoznania się nie tylko z moją ofertą, lecz także autorskim kanałem podróżniczym na YouTube, podcastami o podróżach oraz oczywiście moim blogiem PolakoGruzin.pl. Obierz kurs na Kaukaz i rusz z nami po prawdziwą magię Gruzji!
PS Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jak udało się wam przygotować lobiani według naszego rodzinnego przepisu! Zobaczcie też nasze inne gruzińskie przepisy.
Sophy & Krzysztof
Jedno pytanie co do przepisu na lobiani. Drożdże suche ( z torebki) czy „mokre” z kostki ?
Suche z torebki. 🙂