Saciwi, czyli kurczak lub indyk w sosie orzechowym, jest daniem, które zgodnie z gruzińską tradycją szykuje się na Nowy Rok. Można je zjeść na ciepło albo na zimno. Nazwa wywodzi się od słowa „ciwi” (gruz. ცივი), które oznacza „zimny”. Nie ma pewności skąd pochodzi. Jedni twierdzą, że z Indii – podobne do popularnych curry są konsystencja i używane przyprawy. Inni, że z zachodnich regionów Gruzji – Gurii i Megrelii, ponieważ zdecydowanie różni się sposobem przygotowania. Potrawa wymaga nieco pracy. Składniki są jednak ogólnodostępne więc bez trudu przyrządzisz saciwi w swoim domu. Skorzystaj z rodzinnego przepisu mojej żony Sophy.
Spis treści
Jak zrobić kurczaka w sosie orzechowym
Czas przygotowania – ok. 120 minut.
Składniki na saciwi
- 1 kurczak lub połowa indyka (ok. 2 – 2,5 kg),
- 0,5 kg łuskanych orzechów włoskich,
- 3 cebule średniej wielkości,
- 3-4 ząbki czosnku,
- 2 stołowe łyżki octu winnego,
- 1 łyżeczka czerwonego pieprzu,
- 1 łyżeczka suszonej kolendry,
- 1 łyżeczka uccho suneli,
- 1 łyżeczka gruzińskiego szafranu lub kurkumy,
- 0,5 łyżeczki mielonego cynamonu,
- garść pestek granatu dla dekoracji,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie saciwi krok po kroku
Nalej wodę do dużego garnka i włóż kurczaka lub indyka. Gotuj na średnim ogniu aż mięso będzie na pół miękkie. Odsącz z wody. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni C. Kurczaka przełóż do żaroodpornego naczynia i zalej szklanką wywaru z gotowania. Resztę wywaru zachowaj. Piecz mięso do miękkości i do zrumienienia. Wyjmij z piekarnika, odstaw na chwilę, a następnie pokrój na kawałki średniej wielkości. W międzyczasie drobno posiekaj cebulę. Podsmaż 5-6 minut na patelni z niewielką ilością wywaru, a następnie zblenduj do uzyskania jednolitej masy.
0,5 kg orzechów przełóż do blendera i zmiksuj. Lekko ugnieć żeby odcisną nadmiar tłuszczu. Jeśli masa jest zbyt gęsta również dodaj trochę wywaru. Wsyp pozostałe przyprawy – suszoną kolendrę, uccho suneli, gruziński żółty szafran lub kurkumę (dla koloru), cynamon i dokładnie wymieszaj.
Czosnek z dodatkiem soli i czerwonego pieprzu utrzyj w moździerzu. Dodaj do orzechów. Wlej 2 stołowe łyżki octu winnego. Całość powoli wymieszaj z cebulą, żeby orzechy nie zbiły się w grudki. Powstały sos nie powinien być zbyt gęsty. Teraz przetrzyj go przez sitko, żeby był aksamitny i włóż do niego kurczaka, zagotuj i trzymaj na małym ogniu ok. 2-3 minut. Przełóż do sporej miski i udekoruj garścią pestek z granatu.
Z czym podawać saciwi?
Danie to najlepiej smakuje z gruzińskim chlebem, sałatką z pomidorów, ogórków, cebuli i kolendry.
Moje kulinarne i winiarskie wyprawy do Gruzji
Nasze przepisy kuchni gruzińskiej cieszą się ogromną popularnością. Nic jednak nie smakuje tak, jak w miejscu pochodzenia, prosto z gruzińskiego stołu, w oparciu o świeże kaukaskie sery, które są niedostępne w Polsce, wino z amfor kwewri (tradycja jego wyrobu jest wpisana na listę UNESCO), a także warzywa, przyprawy, mąkę i unikalną gruzińską atmosferę, w której gość jest darem od Boga. Specjalnie z myślą o smakoszach przygotowałem kameralne wycieczki kulinarne i winiarskie do Gruzji, w których stawiamy na bezpośrednie spotkania i relacje (organizujmy wyjazdy w przyjacielskim gronie i przedstawiamy uczestnikom naszych gruzińskich przyjaciół) oraz pogłębione odczuwanie i doświadczanie lokalności. Podczas odkrywania kulinarnych stron Gruzji odwiedzimy w jej domu renomowaną szefową kuchni, która gotuje dla kilku popularnych restauracji i czołowych gruzińskich polityków, poznamy miejscowe gospodynie, zajrzymy do organicznych winiarni, gdzie wino powstaje tak samo jak 6000 lat temu, zobaczymy miejsca, o których milczą przewodniki i do których nikt poza nami nie jeździ. Kulinarne i winiarskie wyjazdy dla pasjonatów realizuję pod szyldem mojej butikowej firmy Tamada Tour, pierwszego i najstarszego gruzińsko-polskiego biura podróży z siedzibami w Polsce i w Gruzji, które z powodzeniem działa od 2011 r. Zapraszam do zapoznania się nie tylko z moją ofertą, lecz także autorskim kanałem podróżniczym na YouTube, podcastami o podróżach oraz oczywiście moim blogiem PolakoGruzin.pl. Obierz kurs na Kaukaz i rusz z nami po prawdziwą magię Gruzji!