Wino i winiarnia Nodaris Marani

Najlepszy smak życia w każdej kropli

Gaumardżos!

W Gruzji mawiamy, że każdy mężczyzna powinien posiadać winnicę i wyrabiać swoje wino, by mieć czym wznosić toasty za radość chwili, ojczyznę, przyjaźń. Marzyłem o tym długie lata. W końcu – udało się! Zostałem dumnym właścicielem marki wina Nodaris Marani, a teraz spełniam swój wielki sen o winiarni w Gruzji. Rozgośćcie się i wypijmy razem za życie!

W pogoni za winnym marzeniem...

…przez gruzińskie bezdroża.

Z pragnienia przygody

Ogromna pasja do winiarstwa pozwoliła mi spełnić wieloletnie marzenie o własnej winiarni. Plany były różne, a droga do celu – kręta. To brałem ze sobą mapę, to szedłem, gdzie mnie oczy niosły. Najpierw trafiłem na starą kamienną winnicę, otoczoną winogronowym sadem. Wymagała ona jednak olbrzymich nakładów czasu, pracy i pieniędzy, by wyremontować nie pierwszej młodości mury i wnieść do nich powiew świeżości…

Z uwielbienia dla tradycji

Po długich namysłach i wielokilometrowych spacerach odkryłem wreszcie niezagospodarowany skrawek ziemi w miejscowości Anaga, w winiarskim regionie Kachetii – niesłychanie piękny i urodzajny, którego pustka pozwoliła mojej wyobraźni działać na pełnych obrotach. Tętno przyspieszało mi z każdą sekundą, w głowie galopowały dziesiątki myśli. To tutaj! Przeczucie znów zaprowadziło mnie na właściwy szlak.

Z pasji tworzenia

Kupiłem ziemię i zakasałem rękawy. Produkcja gruzińskiego wina nauczyła mnie miłości do natury i cierpliwości na drodze do uzyskania najlepszego smaku, w którym zawarta jest niepowtarzalna esencja istnienia i tworzenia. Z równą cierpliwością i zamiłowaniem buduję winiarnię Nodaris Marani. Szkice na papierze nabierają z wolna coraz bardziej realnych kształtów. Prace potrwają, ale z każdym kamieniem, z każdą cegłą – jestem coraz bliżej.

Z miłości do Gruzji

Winiarnia Nodari to dla mnie nie tylko spełnienie osobistego marzenia, urzeczywistnienie pewnych fantazji i ambicji. To także mój wkład w pielęgnowanie dziedzictwa i tożsamości kulturowej mojej praojczyzny – Gruzji. W 2013 r. tradycyjna gruzińska metoda wyrobu wina została wpisana na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. To dobro narodowe, ale i światowe, które warte jest szczególnej troski.

Z szacunku do ludzi

Winnicę Nodaris Marani tworzę w myśl społecznej odpowiedzialności za wyjątkową gruzińską kulturę, za lokalną przyrodę i za ludzi. Chcę, aby było to miejsce godnej pracy dla okolicznych mieszkańców, których codzienność nigdy nie rozpieszczała. Chcę także, by Nodaris Marani zapewniała szerokie możliwości wspólnego kultywowania unikalnej tradycji winiarskiej, która od wieków przyciąga smakoszy wina z całego świata.

Winnica Nodaris Marani

Winiarnia Nodaris Marani będzie klimatycznym miejscem z duszą i prawdziwie gruzińskim temperamentem. Już w 2024 r. poznacie tu lokalną tradycję winiarską, skosztujecie kaukaskiego napoju bogów  i spędzicie niezapomniany czas w magicznej atmosferze! A na razie możecie śledzić moje poczynania – od położenia kamienia węgielnego po uroczyste otwarcie winiarni.

Wycieczki po winnicach

Degustacyjny wine bar

Winna piwniczka marani

Wino Nodaris Marani

Tymczasem wino Nodaris Marani powstaje już od kilku dobrych lat – w piwniczce mojego przyjaciela, wspaniałego winiarza, którego wkrótce opuszczę, by przenieść się nareszcie do własnej winnicy. Nodaris Marani to wytrawne wina białe i czerwone ze szczepów rkatsiteli i saperavi. Wina Nodaris Marani powstają z winogron z ekologicznych plantacji w Kachetii i są wytwarzane w glinianych naczyniach kwewri – tradycyjną gruzińską metodą, unikalną w skali światowej i wpisaną na listę UNESCO. Win Nodaris Marani można obecnie skosztować wyłącznie w Gruzji, np. podczas organizowanych przeze mnie wycieczek.

Winne opowieści

W moich żyłach płynie krew polska i gruzińska, a wraz z nią – wielka miłość do wina. Wyrabiam wino, piję je i piszę o nim. Na zdrowie!