Kolejna książka o Gruzji?! Rozumiem zdumienie, bo publikacji o tym kraju powstało już na pęczki: lepszych, gorszych, zaangażowanych, płytkich, a nawet skandalicznych. Czy moja jest na tym tle wyjątkowa? Liczę na to, że totalnie cię zaskoczy!
„PolakoGruzin. Kaukaska ziemia źródeł” nie jest książką dla wszystkich. Śmiem twierdzić, że to książka dla prawdziwych koneserów świata i ludzi o otwartych umysłach. Nie jest ani następnym lukrowanym przewodnikiem turystycznym, ani typowym reportażem podróżniczym lub społecznym, nie jest też publikacją historyczną, kulturoznawczą ani nawet autobiografią – i chociaż czerpie z różnych gatunków i dziedzin, to wymyka się wydawniczemu szufladkowaniu, a przy okazji daleko wykracza poza orbitę treści z mojego bloga.
Tylko na łamach „PolakoGruzina” znajdziesz merytoryczne informacje i szokujące fakty o Gruzji, unikalne ciekawostki, dotąd niepublikowane materiały i refleksje, które pozyskiwałem ze źródeł naukowych, etnograficznych obserwacji terenowych, indywidualnych rozmów z Gruzinami, podróży i wieloletniego doświadczenia pobytu na Kaukazie.
W książce dzielę się też osobistymi tajemnicami, które od lat leżały mi na wątrobie i czekały na właściwy moment, by wreszcie o nich głośno powiedzieć. Wielkie tragedie i wielkie zwycięstwa, smutki i radości, sukcesy i plaskacze w twarz, kapitalne kaukaskie przeżycia i zagmatwane wspomnienia rodzinne – o tym wszystkim mówię szczerze do bólu.
Nie masz pojęcia, kim jestem i czy można zaufać mojej wiedzy o Gruzji? Pozwól, że co nieco rozjaśnię. Wszystkiego o mnie dowiesz się oczywiście z książki „PolakoGruzin”, zawsze możesz też zajrzeć tutaj, a teraz w telegraficznym skrócie: nazywam się Krzysztof Nodar Ciemnołoński, mam gruzińskie korzenie, jestem potomkiem rodu Tumaniszwili, pochodzę z polsko-gruzińskiej rodziny, wychowałem się w Polsce, a od 2014 r. na stałe mieszkam i pracuję w Gruzji. Wraz z moją gruzińską żoną Sophy i naszymi dziećmi osiedliłem się w Tbilisi. Zawodowo jestem właścicielem najstarszego gruzińsko-polskiego biura podróży Tamada Tour, pilotem i przewodnikiem wycieczek ze specjalizacją w obszarze Kaukazu.
Po raz pierwszy trafiłem do Gruzji w 2007 r., z konwojem pomocy charytatywnej dla gruzińskiej Polonii. Ta niełatwa wyprawa zdefiniowała moje życiowe cele i pozwoliła zetknąć się z Gruzją, która szczęśliwie już nie istnieje. Dlaczego „szczęśliwie”? Z książką „PolakoGruzin” zobaczysz Kaukaz sprzed lat oraz zrozumiesz zawoalowane przyczyny i implikacje kaskadowo następujących zmian, w których obliczu Gruzja to prze naprzód, to ani drgnie.