„PolakoGruzin. Kaukaska ziemia źródeł”

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Tego o mnie nie wiedziałeś i takiej Gruzji jeszcze nie znasz!

  • Poznaj całą prawdę o moich gruzińskich korzeniach – skrywane sekrety i historię polsko-gruzińskiej rodziny, która zaczęła się ponad sto lat temu w… Mandżurii.
  • Przekonaj się, co strzeliło mi do głowy – żeby wyruszyć rozklekotanym autem na szaloną wyprawę do ojczyzny moich przodków, zostać w Gruzji na stałe i na własną rękę kontynuować wielką misję, która mnie tu przywiodła.
  • Sprawdź, jak w Gruzji pracować, mieszkać, żyć – co musiałem zrobić, aby ożenić się z Gruzinką, założyć w Gruzji firmę, wynająć mieszkanie, kupić winnicę i pomimo przeciwności losu spełniać najbardziej wariackie marzenia.
  • Zajrzyj za zamknięte drzwi gruzińskiej rzeczywistości – od gruzińskiego łóżka przez obite blachą chałupy po bogobojne cerkwie i naznaczone wojną rewiry, gdzie kotłują się kaukaskie wyzwania, bolączki, uprzedzenia i nadzieje.
  • Odkryj magię Gruzji – kultowe szlaki i emocjonujące bezdroża, obłędnie zielone góry, bezdenne jeziora, lodowce, kaniony i bystre rzeki, fenomenalne zabytki, barwne tradycje, pyszne supry i płynącą winem codzienność dzikiego Kaukazu.
  • Zobacz Gruzję, której już nie ma – wertepy pokrywające się asfaltem i ulatujące reminiscencje minionego świata, wielowymiarowe zmiany i ich nieprzewidziane implikacje, przez które od wieków w Gruzji wszystko stoi na głowie.
Kup książkę

Kup książkę

Wybierz wydanie papierowe, e-book, audiobook lub pakiet.
polakogruzin-ksiazka

Książka

79,99 zł

oprawa miękka
+ koszty przesyłki (InPost)

Dochód ze sprzedaży na cele charytatywne Fundacji Tamada

polakogruzin-ebook

E-book

49,99 zł

natychmiastowa darmowa dostawa na adres e-mail

Dochód ze sprzedaży na cele charytatywne Fundacji Tamada

polakogruzin-audiobook

Audiobook

39,99 zł

natychmiastowa darmowa dostawa na adres e-mail

Dochód ze sprzedaży na cele charytatywne Fundacji Tamada

polakogruzin-zestaw

Pakiet 3 w 1

149,99 zł

+ koszty przesyłki książki (InPost)
e-book i audiobook – natychmiastowa darmowa dostawa na adres e-mail

Dochód ze sprzedaży na cele charytatywne Fundacji Tamada

Zobacz bezpłatny fragment

Przeczytaj fragment książki i wysłuchaj rozdziału audiobooka.

Gruzja bez ściemy

„PolakoGruzin. Kaukaska ziemia źródeł” to opowiedziana moim głosem kronika wielkich przygód i osobliwych incydentów, która poniesie cię przez magiczny kraj u stóp Kaukazu totalnie pokręconymi drogami i… bezdrożami! Prawdziwa historia mojej gruzińsko-polskiej rodziny przeplata się tu z unikalnym doświadczeniem lokalnej codzienności, historii i kultury. Zwalające z nóg krajobrazy, fenomenalne zabytki, etnograficzne sekrety, cuda przyrody, strumienie wina i autentyczne emocje kotłują się z anegdotami o burzliwych losach ludzi i uczciwym spojrzeniem na gruzińską rzeczywistość, społeczne wyzwania i zjawiska, które u człowieka z Zachodu wywołują niekiedy tik nerwowy, a u mnie – uczucie zwane trudną miłością. „PolakoGruzin” to relacja z pierwszej ręki, bez obłudnego koloryzowania. Zdradzam w niej, jaka jest Gruzja wzdłuż i wszerz: na popularnym i alternatywnym szlaku oraz na co dzień i za zamkniętymi drzwiami, tam gdzie nie sięga wzrok okazjonalnych przybyszów. To także próba obiektywnego rozprawienia się ze stereotypami, którymi niesłusznie obrósł ten obłędnie piękny, owiany legendami kraj. Radości i smutki, sukcesy i porażki, duma i oburzenie. Wszystko, czego doświadczyłem przez lata życia w Gruzji i poznawania od podszewki ojczyzny moich przodków. O tym nie powie ci nikt inny. Serio!

Czego dowiesz się z książki „PolakoGruzin”?

  • Sex, drugs, rock’n’roll – kobiety pod butem macho, kaukaskie księżniczki, twardziele z kindżałami, szalona namiętność, gromady dzieci, nastoletnie ciąże, szybkie rozwody, święte matki, wstyd LGBT, zakazane używki, konserwy i alternatywki, czyli jak odczytywać gruzińską obyczajowość?
  • Dziurawe drogi, chałupy obite blachą, wieczna impreza, kąpiele w czaczy, biesiady do rana i pożeranie blondynek – prawda czy mit?
  • Zabójstwa honorowe, przedślubne porwania i inne tabu, czyli jak nie zaleźć za skórę charakternym Gruzinom?
  • Dlaczego Swanowie nie chcą nowoczesności, czym dla Chewsurów jest kamieni kupa i gdzie w wysokich górach Kaukazu zachowały się pogańskie tradycje?
  • Czy to prawda z tym gruzińskim złotem, gdzie znaleźć skarby Pirosmaniego oraz dlaczego Tamar i Dawid byli najbardziej odjechanymi gruzińskimi władcami?
  • Popijawa za przodków w środku tygodnia, czyli czym jest gruzińska supra, kim jest tamada, jak wznosić toasty i dlaczego z baraniego rogu pije się do dna?
  • Wertepy przygody poza szlakiem, słynne zabytki i miejsca nieznane z przewodników, czyli jak zaplanować wyprawę na Kaukaz i się nie przejechać, co zobaczyć w Gruzji, dokąd się wybrać na klasyczne zwiedzanie, wine tour, narty, górski trekking lub off-road w tumanach kurzu?
  • Krowa na środku jezdni i duży ma zawsze rację, czyli absurdy drogowe i jak bezpiecznie poruszać się po Gruzji?
  • Dlaczego Sighnaghi jest miastem miłości i turystyczną wydmuszką, a Mccheta i Batumi ociekają kiczem?
  • Jak Gruzja się zmienia, czy to dobrze i co ty masz z tym wspólnego?
  • Sąsiad świnia, czyli jak trwać w okowach Ruskich, Turków i Persów, przez stulecia nie móc się wygrzebać z piszczącej biedy oraz jak moja żona Sophy i jej rodzina wspominają ostatnie dekady burzliwej gruzińskiej historii?
  • Jak Ludwik walczył z komarami, czyli dlaczego Gruzini kochają Polaków oraz co, dlaczego, od kiedy i jak mocno łączy nasze narody?
  • Kim byli moi przodkowie, jak znalazłem się w Gruzji i jakie przeszkody musiałem pokonać, by tu zamieszkać, założyć rodzinę, prowadzić biuro podróży?
  • Gdzie odkryto najstarsze wino na świecie, dlaczego każdy Gruzin powinien sam robić kaukaski napój bogów w kwewri, jakim cudem kupiłem winnicę w regionie Kachetii i co ma to wspólnego z pomaganiem ludziom?
  • Dlaczego w Gruzji trzeba czasem dać sobie na wstrzymanie?
  • Obłędna zieleń, gościnni mieszkańcy, pyszne jedzenie, baśniowe miasta, orientalne wsie, logika chaosu, wolność i Kapuścińskie „poczucie przybicia do przystani”, czyli w czym tkwi legendarna magia Gruzji i dlaczego coraz więcej osób zapada na „syndrom gruziński”?

Tego nie znajdziesz w księgarniach!

Książkę „PolakoGruzin. Kaukaska ziemia źródeł” kupisz wyłącznie na moim blogu. Świadomie zrezygnowałem ze współpracy z wydawcami i księgarniami, biorąc na swoje barki selfpublishingową mission (im)possible. Po co? Z dwóch szalenie ważnych powodów. Po pierwsze, by dać wyraz twórczej niezależności i szczerze opowiedzieć o Gruzji na własnych zasadach. Po drugie, bo zadecydowałem, że dochód ze sprzedaży „PolakoGruzina” trafi do założonej przeze mnie Fundacji Tamada, która wspiera potrzebujących Gruzinów i gruzińską Polonię. Kupując swój egzemplarz – książkę, e-book, audiobook lub pakiet – łączysz przyjemne z pożytecznym i pomagasz potrzebującym bez żadnych dodatkowych wysiłków. Prosty układ win-win. Wchodzisz w to? Super!

Poznaj Gruzję, o jakiej się nie mówi

Kolejna książka o Gruzji?! Rozumiem zdumienie, bo publikacji o tym kraju powstało już na pęczki: lepszych, gorszych, zaangażowanych, płytkich, a nawet skandalicznych. Czy moja jest na tym tle wyjątkowa? Liczę na to, że totalnie cię zaskoczy!

„PolakoGruzin. Kaukaska ziemia źródeł” nie jest książką dla wszystkich. Śmiem twierdzić, że to książka dla prawdziwych koneserów świata i ludzi o otwartych umysłach. Nie jest ani następnym lukrowanym przewodnikiem turystycznym, ani typowym reportażem podróżniczym lub społecznym, nie jest też publikacją historyczną, kulturoznawczą ani nawet autobiografią – i chociaż czerpie z różnych gatunków i dziedzin, to wymyka się wydawniczemu szufladkowaniu, a przy okazji daleko wykracza poza orbitę treści z mojego bloga.

Tylko na łamach „PolakoGruzina” znajdziesz merytoryczne informacje i szokujące fakty o Gruzji, unikalne ciekawostki, dotąd niepublikowane materiały i refleksje, które pozyskiwałem ze źródeł naukowych, etnograficznych obserwacji terenowych, indywidualnych rozmów z Gruzinami, podróży i wieloletniego doświadczenia pobytu na Kaukazie.

W książce dzielę się też osobistymi tajemnicami, które od lat leżały mi na wątrobie i czekały na właściwy moment, by wreszcie o nich głośno powiedzieć. Wielkie tragedie i wielkie zwycięstwa, smutki i radości, sukcesy i plaskacze w twarz, kapitalne kaukaskie przeżycia i zagmatwane wspomnienia rodzinne – o tym wszystkim mówię szczerze do bólu.

Nie masz pojęcia, kim jestem i czy można zaufać mojej wiedzy o Gruzji? Pozwól, że co nieco rozjaśnię. Wszystkiego o mnie dowiesz się oczywiście z książki „PolakoGruzin”, zawsze możesz też zajrzeć tutaj, a teraz w telegraficznym skrócie: nazywam się Krzysztof Nodar Ciemnołoński, mam gruzińskie korzenie, jestem potomkiem rodu Tumaniszwili, pochodzę z polsko-gruzińskiej rodziny, wychowałem się w Polsce, a od 2014 r. na stałe mieszkam i pracuję w Gruzji. Wraz z moją gruzińską żoną Sophy i naszymi dziećmi osiedliłem się w Tbilisi. Zawodowo jestem właścicielem najstarszego gruzińsko-polskiego biura podróży Tamada Tour, pilotem i przewodnikiem wycieczek ze specjalizacją w obszarze Kaukazu.

Po raz pierwszy trafiłem do Gruzji w 2007 r., z konwojem pomocy charytatywnej dla gruzińskiej Polonii. Ta niełatwa wyprawa zdefiniowała moje życiowe cele i pozwoliła zetknąć się z Gruzją, która szczęśliwie już nie istnieje. Dlaczego „szczęśliwie”? Z książką „PolakoGruzin” zobaczysz Kaukaz sprzed lat oraz zrozumiesz zawoalowane przyczyny i implikacje kaskadowo następujących zmian, w których obliczu Gruzja to prze naprzód, to ani drgnie.

Gruzja stanowi osobliwy zakątek świata, posadowiony na kulturowym pomoście między Europą i Azją, zawieszony gdzieś w przestrzeni, w której wszystko niby panta rhei, ale nie do końca. Dawny świat odchodzi w niepamięć, nadal o sobie przypominając. Miks starych i nowych gruzińskich realiów czasami trudno zrozumieć komuś, kto przyjeżdża tu na krótki urlop. Wtedy dostrzega się tylko to, co na wierzchu. Jest oszałamiająco pięknie. Zabytków – co niemiara! Ludzie cudowni, 1500-letnie tradycje wciąż żywe, wino podczas supry leje się strumieniami, atmosfera przednia. Żyć nie umierać, hulaj dusza! I to wszystko najprawdziwsza prawda – a jednocześnie zaledwie półprawda.

Pod spodem Gruzję tworzą kilometry niezadeptanych szlaków – tych realnych i tych metafizycznych, spowitych siecią wieloaspektowych znaczeń. Nie da się w nich połapać kwadrans po wysiadce na lotnisku w Tbilisi. Trzeba wniknąć głębiej, by naprawdę pojąć lokalną rzeczywistość i żywiołowo-melancholijnego ducha narodowego, a także spróbować dojrzeć Gruzję z czasów, zanim stała się ona mekką spragnionych dzikości podróżników. Mówię to z ręką na sercu – i dlatego za pośrednictwem „PolakoGruzina” zabieram cię w podróż do innego gruzińskiego wymiaru, gdzie niejedno cię jeszcze zdziwi.

Zdaję sobie sprawę, że trudno w powyższe uwierzyć. Panuje bowiem przekonanie, że każdy już w Gruzji był. Że nie zostało tu nic do odkrycia. No i że wszyscy powiedzieli i napisali o tym kraju tyle, że więcej naprawdę nie trzeba. Jednak to, co ludzie mówią i piszą o Gruzji, jest zaledwie wierzchołkiem całkiem sporej kaukaskiej góry!

Gruzja wciąż pozostaje niezgłębiona i pełna białych plam – na mapie zarówno geograficznej, jak i społeczno-kulturowej. O tych wszystkich fenomenach opowiadam w „PolakoGruzinie”. Bo wiem, że tu i ówdzie nie docierają nawet rasowi podróżnicy. Aż za dobrze wiem też, że istnieje w Gruzji fascynujące życie, którego zwiedzający w pośpiechu niestety nigdy nie mają okazji doświadczyć. Z drugiej strony jestem świadomy, że im więcej osób tego próbuje – tym bardziej Gruzja jawi się jako kraj na pokaz, w którym już nic nie jest takie jak dawniej. To iluzja. Gruzini do perfekcji opanowali grę w pozory i tylko wytrawny obserwator lub ktoś zakotwiczony w gruzińskim uniwersum jest w stanie zajrzeć za zamknięte drzwi. I tam właśnie cię zabieram.

Uczciwie przyznaję, że „PolakoGruzin” to Gruzja bez ściemy. Piękna i brzydka, słodko-gorzka. W książce pokazuję kraj, w którym żyję i z którego pochodzą moi przodkowie dokładnie takim, jakim on jest. Autentycznie, bez owijania w bawełnę i sztucznego idealizowania, ale również z niekłamanym zachwytem nad naturalnym urokiem majestatycznego Kaukazu, respektem wobec skomplikowanej gruzińskiej historii oraz niezmiennym szacunkiem do kaukaskiego dziedzictwa, które płynie w moich żyłach i którym dzielę się z niewysłowioną przyjemnością!

Zdobądź egzemplarz „PolakoGruzina”

Zrób książkowy prezent sobie lub bliskim!

PRZEDSPRZEDAŻ

I tura: 18.11 – 31.12.2023 
II tura: 1.01 – 15.06.2024

Książka – I tura: 59,99 zł • II tura: 69,99 zł

E-book – I tura: 29,99 zł • II tura: 39,99 zł

Audiobook – I tura: 19,99 zł • II tura: 39,99 zł

Pakiet 3 w 1 – I tura: 89,99 zł • II tura: 99,99 zł

+ koszty przesyłki (książka, pakiet)

Dochód ze sprzedaży na cele charytatywne Fundacji Tamada

Książka z autografem i dedykacją (I tura)

Przedsprzedaż zakończona

KUP TERAZ

Dystrybucja od III kwartału 2024

Książka – 79,99 zł

E-book – 49,99 zł

Audiobook – 39,99 zł

Pakiet 3 w 1 – 149,99 zł

+ koszty przesyłki (książka, pakiet)

Dochód ze sprzedaży na cele charytatywne Fundacji Tamada

Kup teraz