Książka o Gruzji jakiej jeszcze nie było!

PolakoGruzin

Książka | E-book | Audiobook o Gruzji

To nie tak, jak myślisz!

Kolejna książka o Gruzji? Wiem, powstało ich już na pęczki. Na szczęście „PolakoGruzin” to Gruzja opowiedziana moim głosem – publikacja, którą tworzyłem przez lata życia w tym kraju i poznawania go od podszewki. Znajdziesz w niej doświadczenia gruzińskiej codzienności, historii, kultury, o których nie powie Ci nikt inny. Serio. Moje najlepsze reportaże i artykuły o Gruzji (dostępne on-line) napisałem od początku, a klamrą kompozycyjną książki są opowieści naszych gruzińsko-polskich rodzin. 100 lat historii Gruzji (i nie tylko) w pigułce.

Zapraszam do zakupu książki w przedsprzedaży, którą podzieliłem na II tury.

I tura przedsprzedaży – zakończona.

II tura przedsprzedaży – od 01.01.2024 do 28.03.2024 – książka 69,99 PLN + koszty przesyłki, e-book 39,99 PLN, audiobook – 29,99 PLN, pakiet 3 w 1 – 99,99 PLN + koszty przesyłki.

Po rozpoczęciu dystrybucji: książka – 79,99 PLN, e-book – 49,99 PLN, audiobook – 39,99 PLN, pakiet 3 w 1 – 149,99 PLN + koszty przesyłki.

Data wydania: 28/03/2024
Format: 160×230 mm
Ilość stron: 540
Oprawa: miękka
Nośnik: wydanie papierowe/e-book/audiobook
Wydawca: TAMADA TOUR Sp. z o.o.
ISBN: 978-83-969132-0-3

Planowana wysyłka: od 15.04.2024

polakogruzin-ksiazka-przedsprzedaz

Książka

79,99 zł
69,99 zł

polakogruzin-ebook-przedsprzedaz

E-book

49,99 zł
39,99 zł

polakogruzin-audiobook-przedsprzedaz

Audiobook

39,99 zł
29,99 zł

polakogruzin-3w1-przedsprzedaz

Pakiet 3 w 1

149,99 zł
99,99 zł

Otrzymaj egzemplarz „PolakoGruzina”

Zapisz się do newslettera.

Wyślę Ci wiadomość, gdy moja książka i e-book już się ukażą!

Zapisz się teraz na newsletter PolakoGruzin.pl!

Otrzymuj powiadomienia o darmowych e-bookach, najnowszych artykułach, podcastach, filmach i wycieczkach. Zero spamu, tylko najlepsze podróżnicze ciekawostki prosto na Twoją skrzynkę!

Odetchnij, to nie kolejny przewodnik

Co w „PolakoGruzinie” znajdą miłośnicy kaukaskich dróg i bezdroży? Na dobry początek: zwalające z nóg krajobrazy, strumienie wina, przygody, autentyczne emocje, zdumiewające anegdoty z życia wzięte, gruzińskie sekrety, ewenementy historii, kultury i tradycji, piękne zakątki oraz liczne dowody na to, że perła Kaukazu kryje jeszcze mnóstwo fascynujących tajemnic. Ale „PolakoGruzin” nie jest typowym poradnikiem turystycznym. Nie jest też następną powierzchowną relacją z malowniczo pięknego kraju, owianego dziesiątkami legend. To przede wszystkim unikatowa historia opowiedziana moim głosem – głosem PolakoGruzina.

Uczciwe spojrzenie na gruzińską codzienność

„PolakoGruzin” to opowieść z pierwszej ręki o tym, jaka jest Gruzja w rzeczywistości, na co dzień i za zamkniętymi drzwiami – tam, gdzie nie sięga wzrok turystów ani co poniektórych reporterów. To także próba obiektywnego rozprawienia się ze stereotypami, którymi niesłusznie obrosła Gruzja w ostatnich latach. Jestem głęboko zakorzeniony w gruzińskim uniwersum i znam Gruzję od kuchni, ale potrafię również spojrzeć na ten niezwykły zakątek Kaukazu z pespektywy postronnego przybysza. Przez lata dogłębnie poznałem kraj swoich gruzińskich przodków. Jego niesamowitą historię i kulturę. Intrygujących mieszkańców, piękno przyrody, bardziej i mniej znane szlaki. Ale też wyzwania codzienności, bolączki i sytuacje, które u człowieka z Zachodu wywołują niekiedy tik nerwowy. Chcę, aby razem ze mną każdy mógł odkryć istotę Gruzji, bez koloryzowania i niestworzonych historyjek.

Z „PolakoGruzina” dowiesz się:

  • Kobiety pod butem macho, marna służba zdrowia, dziurawe drogi, nieustanna impreza, małżeństwa z namiętności, gromady dzieci i szybkie rozwody, piszcząca bieda – ile w tym wszystkim prawdy?
  • Czy temperamentni Gruzini całymi dniami tylko piją i śpiewają, a blondwłose Słowianki pożerają na śniadanie?
  • Sex, drugs, rock’n’roll – co trzeba wiedzieć o seksie, miłości, używkach i alternatywie w Gruzji?
  • Czy Gruzini kąpią się w czaczy oraz dlaczego Swanowie nie chcą nowoczesności w swoim regionie, a Batumi wygląda jak turystyczna wydmuszka?
  • Absurdy drogowe i szaleństwo na ulicach – jak bezpiecznie poruszać się po Gruzji?
  • Dlaczego w Gruzji trzeba czasem dać sobie na wstrzymanie?

Przydatne wskazówki dla odwiedzających Gruzję

Trasy, które warto przemierzyć, wiodące do miejsc, ludzi, zabytków wielowiekowej gruzińskiej kultury i do wolności na łonie spektakularnej przyrody Kaukazu.

Z „PolakoGruzina” dowiesz się:

  • Jak zaplanować udaną wyprawę na Kaukaz i się nie przejechać?
  • Dokąd w Gruzji warto się wybrać na eskapadę jeepami, trekking, rajd konny czy wine tour – z nurtem górskich potoków, przez majestatyczne szczyty i zakamarki soczyście zielonych wąwozów?
  • Gdzie w Gruzji zanocować, co i gdzie zjeść i wypić oraz jak wstać od stołu po furze pierożków chinkali?
  • Jak i gdzie odkryć nieznane oblicza Gruzji oraz jakie atrakcje perły Kaukazu – od kultowych zabytków po wertepy niezapomnianej przygody – trzeba koniecznie poznać?
  • Jakie pamiątki z Gruzji przywieźć i dlaczego powinno to być wino?
  • Który region Gruzji jest najpiękniejszy?
  • Co można kupić w Gruzji za 50 zł?
  • Czy w Gruzji naprawdę jest tak obłędnie zielono, czy to Fotoszop?

Solidna porcja gruzińskiej kultury

Zastanawiasz się, dlaczego Gruzja jest tak pociągająca? To nie tylko zasługa pięknej przyrody dzikiego Kaukazu. Krajobraz Gruzji tworzą także – a raczej przede wszystkim – nietuzinkowi ludzie oraz kultura, tradycje i obyczaje pielęgnowane od 1500 lat!

Z „PolakoGruzina” dowiesz się:

  • W czym tkwi legendarna magia Gruzji i jak ją uchwycić?
  • Skąd się bierze „gruziński syndrom” i dlaczego cierpiący na niego non stop gadają o Gruzji, tęskniąc za jej naturą, smakami, tempem życia i mieszkańcami?
  • Dlaczego krowa wędruje czasem środkiem drogi, a ludzie świętują do upadłego w środku tygodnia, czyli o co naprawdę chodzi w kulturowych odmiennościach codziennego życia Gruzinów?
  • Jak zgłębić sens gruzińskiej kultury, historii, sztuki, muzyki, architektury, kuchni i relacji międzyludzkich?
  • Jakie życiowe mądrości mogą nam przekazać ludzie żyjący od pokoleń w wioskach, w których zatrzymał się czas, a każdy dzień płynie w rytmie przyrody i niezmiennych od wieków tradycji?
  • Dlaczego każdy Gruzin chce mieć własną winnicę i u kogo najlepiej zasmakować lokalnej tradycji winiarskiej?
  • Co warto w Gruzji przeżyć oraz jak zrobić to zdroworozsądkowo i z poszanowaniem lokalnej obyczajowości?
  • Jak wznosić podczas supry słynne gruzińskie toasty, kim jest tamada i dlaczego z baraniego rogu pije się do dna?
  • Jak nie zaleźć za skórę charakternym Gruzinom, czyli jakie są tematy tabu i czego w Gruzji nie wypada robić i mówić?

Reporterski zapis moich gruzińskich doświadczeń

Same szczere przemyślenia i prawdziwe informacje. Niezapomniane przygody, cudowne chwile, fascynujące odkrycia. Ale też krew, pot i łzy, trudne zderzenia z rzeczywistością – i momenty, gdy gruzińska rzeczywistość okazuje się lekiem na całe zło.

Z „PolakoGruzina” dowiesz się:

  • Kim byli moi przodkowie, jak znalazłem się w Gruzji i co tu robię?
  • Jakie były moje pierwsze i kolejne kroki w kraju przodków?
  • Jakie nietypowe sytuacje napotykam w Gruzji na co dzień i jak sobie z nimi radzę?
  • Jak moja żona Sophy i jej rodzina wspominają ostatnie 30 lat gruzińskiej historii, naznaczonej rosyjską agresją?
  • Dlaczego Gruzini kochają Polaków oraz co, dlaczego, od kiedy i jak mocno łączy nasze narody?
  • Czy łatwo mieszkać, pracować i prowadzić firmę w Gruzji?
  • Jak to jest zostawić w Gruzji serce i duszę?

Gruzja – kraj utkany ze znaczeń

Dla tych, którzy zajrzeli do mnie po raz pierwszy (miło Was powitać!): nazywam się Krzysztof Nodar Ciemnołoński, jestem podróżnikiem, blogerem, vlogerem, na co dzień – pilotem i organizatorem wycieczek. Od 2007 r. dzielę życie między Polskę i Gruzję, a od 2014 r. mieszkam na stałe w Tbilisi. Ale Gruzja płynie w moich żyłach od zawsze. To tutaj – w zabytkowej miejscowości Mccheta – mieszkali moi przodkowie, ród Tumaniszwili.

Jako że mam gruzińskie korzenie, jeździłem do Gruzji, jeszcze zanim stała się ona mekką spragnionych dzikości podróżników. Najpierw – z pomocą charytatywną dla gruzińskiej Polonii. Wtedy zetknąłem się z Gruzją, która dziś już nie istnieje (więcej w tym artykule).

W Gruzji niby panta rhei, ale nie do końca. Dawny, kształtowany przez stulecia świat odchodzi w niepamięć, nadal o sobie przypominając. Miks starych i nowych gruzińskich realiów czasem trudno zrozumieć komuś, kto przyjeżdża tu jedynie na krótki urlop. Wtedy dostrzega się tylko to, co na wierzchu. Jest oszałamiająco pięknie. Zabytków – co niemiara! Ludzie cudowni, wino podczas supry leje się wartką rzeką, atmosfera przednia. Żyć nie umierać, hulaj dusza!

I to wszystko najprawdziwsza prawda. Jednakże pod spodem Gruzja to kilometry niezadeptanych szlaków – tych realnych i tych metafizycznych. To również kraj spowity siecią znaczeń. Niełatwo się w nich połapać kwadrans po wysiadce na lotnisku w Tbilisi. Trzeba wniknąć głębiej, by naprawdę zrozumieć lokalną rzeczywistość i pojąć, na czym polega jej niesamowity magnetyzm.

Radosno-melancholijna Gruzja to dużo, dużo więcej, niż widać na pierwszy rzut oka. Mówię to z ręką na sercu – i dlatego za pośrednictwem „PolakoGruzina” zabieram Was w podróż do innego gruzińskiego wymiaru, gdzie niejedno Was jeszcze zaskoczy.

Nowe białe plamy na mapie Gruzji

Wiem, że w powyższe zapewnienie trudno uwierzyć. Panuje bowiem przekonanie, że każdy już w Gruzji był. Że nie zostało tu nic do odkrycia. No i że wszyscy powiedzieli i napisali o tym kraju tyle, że więcej naprawdę nie trzeba. Jednak to, co ludzie mówią i piszą o Gruzji, jest zaledwie wierzchołkiem całkiem sporej kaukaskiej góry!

Gruzja wciąż pozostaje niezgłębiona i pełna białych plam – na mapie zarówno geograficznej, jak i kulturowej. O tych wszystkich fenomenach opowiadam w „PolakoGruzinie”. Bo wiem, że tu i ówdzie nie docierają nawet rasowi podróżnicy. Aż za dobrze wiem też, że istnieje w Gruzji fascynujące życie, którego zwiedzający w pośpiechu niestety nigdy nie mają okazji doświadczyć.

Magia Gruzji oczami PolakoGruzina

W „PolakoGruzinie” o Gruzji będzie tylko szczerze. A ponadto – malowniczo na każdej stronie. Mam setki opowieści, tysiące pięknych zdjęć i miliony przemyśleń, których najciekawszą część poznacie już wkrótce!

Książkę tworzyłem z szacunkiem do gruzińskiego dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego. Mam wielką nadzieję, że pozwoli Wam ona lepiej zrozumieć lokalne zwyczaje i warunki życia, a jednocześnie umożliwi poznanie miejsc, postaci, zjawisk i zdarzeń, które z biegiem lat mogą zmienić oblicze i zatrzeć się w pamięci ludzi. Szkoda byłoby do tego dopuścić.