O mnie

PolakoGruzin

Nazywam się Krzysztof Nodar Ciemnołoński, rocznik ’85, jestem PolakoGruzinem.

W moich żyłach płynie krew polska i gruzińska. Drugie imię, Nodar, odziedziczyłem po wujku, Gruzinie. Z Gruzji pochodziła moja prababcia Nino Tumaniszwili. Tutaj, przy granicy z Azerbejdżanem, mieszkał mój ojciec. Stąd również wywodzi się moja urocza żona, Sophy. Z Kaukazem jestem związany rodzinnie od wielu pokoleń. Chociaż urodziłem się w Polsce, od najmłodszych lat byłem wychowywany na gruzińskich opowieściach. Do kraju przodków trafiłem po raz pierwszy w 2007 r. (poznaj moją historię). Od tamtej pory dzielę życie między Polskę i Gruzję, a od 2014 r. mieszkam w Gruzji, w Tbilisi, na stałe.
Mój świat kręci się wokół Gruzji, podróży, muzyki, pisania, kultury i wina – w dowolnej kolejności.

Blog i vlog

Blog PolakoGruzin.pl założyłem w 2014 r., a dwa lata później uruchomiłem kanał o Kaukazie na YouTube. Na blogu i vlogu opowiadam głównie o podróżach po Gruzji, ale często zdarzają się różne odchyły od normy. Interesują mnie ludzie, ich życie i relacje, historia, kultura czy nowe ruchy religijne – zarówno na obszarach Kaukazu Południowego i Północnego, jak również Rosji, Azji Centralnej, Europy Wschodniej i Bałkanów. Ciekawi mnie właściwie wszystko – poza malarstwem, którego nie ogarniam. Stworzyłem dotąd ponad 200 artykułów i filmów o Gruzji, Kaukazie i Poradziecji. Teksty o Gruzji publikowałem także w kwartalniku „Zupełnie Inny Świat”, e-magazynie „Ego”, gazetach i internecie – ostatnio w „Georgian Journal” i „Gazecie Wyborczej”.

Książka i audiobook

Jestem autorem publikacji „PolakoGruzin”, którą wydałem w formie książki, e-booka i osobiście nagranego audiobooka. „PolakoGruzin” to Gruzja bez ściemy z mojej perspektywy – autentyczna magia perły Kaukazu, zamknięta w wydawnictwie, które stworzyłem po latach życia i poznawania tego zakątka świata od podszewki. Nie jest to kolejny jałowy poradnik turystyczny. Nie jest to też następna powierzchowna relacja z malowniczo pięknego kraju, owianego dziesiątkami legend. To przede wszystkim unikatowa historia opowiedziana moim głosem – głosem PolakoGruzina, reporterski zapis moich gruzińskich doświadczeń, przydatne wskazówki dla odwiedzających Gruzję i w końcu – próba uczciwego rozprawienia się ze stereotypami o Gruzji.

Co w „PolakoGruzinie” znajdą miłośnicy kaukaskich dróg i bezdroży? Na dobry początek:

  • zwalające z nóg krajobrazy i nieznane zakątki,
  • strumienie wina i magicznej atmosfery,
  • niesamowite przygody i autentyczne emocje,
  • gruzińskie sekrety i z życia wzięte zdumiewające anegdoty,
  • ewenementy kaukaskiej historii, kultury i tradycji,
  • praktyczne porady dla podróżników,
  • dowody na to, że perła Kaukazu kryje jeszcze mnóstwo fascynujących tajemnic!

Wino

Jestem maniakiem i certyfikowanym znawcą win – ukończyłem WSET 1, najważniejszy kurs winiarski na świecie, a obecnie przygotowuję się do egzaminu WSET 2. Regularnie bywam na branżowych imprezach i degustacjach. Jeśli akurat nie podróżuję, można mnie z powodzeniem znaleźć w którejś z lokalnych winiarni. Moja winiarska pasja ma w Gruzji, najstarszym regionie winiarskim świata z tradycją winiarską wpisaną na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, szczególny wymiar. Tutaj, na Kaukazie, mamy takie powiedzenie, że każdy mężczyzna musi mieć własną winiarnię. Marzyłem o niej przez długie lata. W końcu – udało się! Zostałem dumnym właścicielem marki wina Nodari Wine. Wkrótce w moim rodzinnym regionie Kachetii otworzę też winiarnię, do której będę mógł Was zaprosić! Spragnionych zapraszam po więcej informacji.

Muzyka i poezja

W jednym z poprzednich wcieleń byłem krytykiem muzycznym i DJ-em. Obecnie czas nie pozwala mi zajmować się muzyką w takim zakresie, ale nadal słucham jej nałogowo. Lubię post-punk, psychobilly, brzmienia alternatywne. W wolnych chwilach chętnie oglądam dobre kino, bardzo dużo czytam i jeszcze więcej piszę. Oprócz tekstów publicystycznych wydałem dwa tomiki poezji: „przebicia” (2005) i „eskalacje” (2011), a aktualnie pracuję nad kolejnym. Moje wiersze ukazywały się też w prasie literackiej („Zeszyty Poetyckie”, „Noc Poetów”, „Gazeta Wyborcza”, „LiteRacje”, „Pro Arte”, „Lampa”, „Portret”, „Odra”, „Wakat”, „Kwartalnik Literacki Kresy”, „Arterie”).

Wycieczki

Zawodowo zajmuję się turystyką. Jestem właścicielem firmy Tamada Tour, pilotem i organizatorem wycieczek:

  • na Kaukaz (Gruzja, Armenia, Azerbejdżan),
  • do Azji Centralnej i Pd.-Wsch.,
  • do Rosji i Europy Wschodniej.

Masz ochotę na wspólną, podróżniczą przygodę? Niezależnie od tego, czy jesteś typowym backpackersem i szukasz sprawdzonych sposobów na niedrogi wypad do Gruzji, czy chcesz zorganizować wyjazd grupowy – prywatny lub firmowy – zawsze możesz liczyć na moje wsparcie. Zobacz propozycje wycieczek, a jeżeli szukasz oferty szytej na miarę lub masz jakiekolwiek pytania – skontaktuj się ze mną!

Spotkania podróżnicze

Przez ostatnie lata miałem przyjemność udzielić wielu wywiadów na temat Gruzji i Kaukazu. Byłem gościem TVP Bydgoszcz, TVN Biznes i Świat oraz najważniejszego talk show w Gruzji – „Nanuka’s Show”, gdzie rozmawiałem m.in. o moim artykule „Seks w Gruzji”. Regularnie spotykam się też z pasjonatami Kaukazu i ludźmi zaciekawionymi Gruzją na spotkaniach podróżniczych, prelekcjach i rozmaitych wystąpieniach. Dotychczas w moich spotkaniach podróżniczych w Polsce uczestniczyło ponad 3500 osób! Chcesz, abym pojawił się w Twoim mieście, klubie, domu kultury, szkole, firmie, mediach?

Tu byłem

Magia Gruzji oczami PolakoGruzina

Od 2011 r. zabieram ludzi spragnionych świata na gruzińskie szlaki. Sam również nieustannie podróżuję, odkrywając miejsca kultowe, znane oraz te, o których milczą przewodniki, reportaże, książki. Gruzja stale uczy pokory, pokazując, że wciąż niewiele o niej wiemy, że nadal są tu rzeczy zaskakujące nawet lokalsów. Z poczuciem ciągłego niedosytu przedzieram się przez turystyczną otoczkę, by zgłębić i pokazać prawdziwą magię Gruzji – istotę krainy legendarnej gościnności, unikalnych tradycji, malowniczych krajobrazów, wspaniałych zabytków, pysznego jedzenia, organicznego wina oraz życia całkiem innego niż to, które znają mieszkańcy pozostałych zakątków Europy czy Azji.

Bardzo ważne jest dla mnie przekazywanie rzetelnego obrazu Gruzji. Ten piękny kraj obrósł bowiem wieloma stereotypami i nie zawsze wiarygodnymi legendami. Wiem, że nie sposób przedstawić pełnego oblicza Kaukazu po zaledwie kilkudniowym pobycie w tym miejscu. Tym bardziej cieszę się, że mieszkam w Gruzji na stałe. Każdy dzień pod gruzińskim niebem to dla mnie nowa lekcja, a także nowa inspiracja do tego, by sens Gruzji wyrażać jeszcze ciekawiej – wyławiać bieżące informacje, intrygujące anegdoty i refleksje, które umykają pozostałym.

Opowiadam, piszę i kręcę filmy o Gruzji zawsze z szacunkiem do lokalnego dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego. Burzę niektóre klisze myślowe o tym kraju, powstałe wskutek niezrozumienia miejscowych zwyczajów i warunków życia. Przywołuję też miejsca, postacie, zjawiska, zdarzenia i obyczaje, które z biegiem lat mogą zmienić oblicze i zatrzeć się w pamięci ludzi. W końcu – pomagam innym odnaleźć się w gruzińskiej rzeczywistości i odkryć autentyczny rytm gruzińskiego życia. Podpowiadam, jak obrać najciekawsze kierunki wypraw, gdzie zasmakować perły Kaukazu, zobaczyć to, co warte uwagi, niezwykłe, odmienne oraz jak przeżyć w tym wyjątkowym kraju przygodę życia.

PolakoGruzin w liczbach

0
słuchaczy na spotkaniach podróżniczych
0
lat pracy w turystyce w Gruzji
0
fanów na Facebooku
0
artykułów o Gruzji i Kaukazie
0
km przejechanych przez Gruzję
0
subskrybentów na YouTube
0
filmów o Gruzji i Kaukazie
0
lat zwiedzania Gruzji
0
followersów na Instagramie

Gamarjoba!

Masz pytania, sugestie, pomysły? Chcesz wyskoczyć ze mną na gruzińskie szlaki lub zaprosić mnie na spotkanie podróżnicze?

Skontaktuj się ze mną już teraz lub wyślij szybką wiadomość!

Instagram PolakoGruzinYouTube PolakoGruzinLinkedIn PolakoGruzin

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości