O czachochbili można powiedzieć, że to potrawa, która wiąże się z opowieścią o powstaniu Tbilisi. Legenda głosi, że król Wachtang I Gorgasali – władca rządzący w V w. Gruzją, a właściwie Iberią, księstwem na wschodzie kraju – wybrał się pewnego razu na polowanie. Wysłał swojego jastrzębia, by ten poszukał innego ptactwa. Jastrząb wypatrzył bażanta i porwał go. Ptaki starły się i zaciekle walczyły w powietrzu aż spadły do gorącego siarkowego źródła, w którym się ugotowały. Jest też inna wersja, która mówi, że król, strzelając z łuku, ranił jelenia. Ten wskoczył do źródła z siarkową wodą i się uleczył. Bez względu na to, jak władca odkrył skarb tych terenów, wiadomo, że to właśnie tutaj zbudował miasto, do którego król Dachi, syn Wachtanga, w VI wieku, przeniósł stolicę z Mcchety. Źródłem nazwy potrawy, którą chcę tym razem przedstawić, jest słowo ხოხობი (ang. khokhobi, pol. chochobi), w języku gruzińskim oznaczające bażanta. Danie to z łatwością możecie przyrządzić w domu. Wszystkie składniki kupicie w polskich sklepach. Skorzystajcie z rodzinnego przepisu mojej żony Sophy.
Jeżeli interesuje Was historia stołecznego miasta i inne ciekawostki o siarkowych źródłach to zapraszam do przeczytania moich artykułów o stolicy Gruzji: Tbilisi – kompletny przewodnik. Co zobaczyć w stolicy Gruzji?, Tbilisi o zapachu siarki. Wodospad i łaźnie w sercu miasta i 7 rzeczy, które musisz zrobić w Tbilisi. A jeśli wybierzecie się do Gruzji ze zorganizowaną przeze mnie wycieczką, to zwiedzimy Tbilisi wspólnie. Natomiast jeśli przyjedziecie sami, to również zapraszam na moje wycieczki jednodniowe.
Czachochbili można porównać do francuskiego ragout z mięsa i warzyw, pokrojonych na kawałki równej wielkości i uduszonych. Powstały sos można zagęścić zasmażką i przyprawić ziołami. Czachochbili można zrobić z kurczaka, królika, indyka. Jeśli preferujecie wołowinę to spróbujcie zrobić nasz inny przepis na gulasz ostri. Innym daniem, którego bazą może być kurczak (i orzechy włoskie) jest też słynny gulasz charczo.
Spis treści
Jak zrobić czachochbili
Czas przygotowania – ok. 45 minut.
Składniki na chachochbili
- 1 kg kurczaka – cały lub udka,
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego,
- 400 g pomidorów średniej wielkości, można też użyć passaty,
- 300 g cebuli,
- 50 g pęczek świeżej kolendry,
- 30 g bazylii
- 2 laurowe liście,
- 1 ząbek czosnku,
- 2 szklanki przegotowanej lub mineralnej wody
- 2-3 stołowe łyżki oleju roślinnego,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie czachochbili krok po kroku
Pokrój kurczaka średniej wielkości na kawałki lub skorzystaj z paczkowanych nóżek – ok. 8 szt. Włóż mięso do garnka. Dolej szklankę wody i duś aż woda pawie wyparuje. Następnie dodaj posiekaną cebulę i duś dalej. Kiedy mięso będzie już prawie miękkie dodaj liście laurowe, dokładnie wymieszaj. Sparz pomidory, obierze je ze skórki i zetrzyj na tarce lub drobno posiekaj (pamiętaj, że zamiast świeżych pomidorów możesz użyć pasatty). Włóż do garnka, wlej szklankę wody mineralnej lub przegotowanej i dodaj dwie łyżki koncentratu pomidorowego. Całość zagotuj i trzymaj na małym ogniu, aż kurczak będzie mięciutki. Na końcu dodaj posiekaną bazylię, kolendrę, ząbek czosnku, sól i pieprz do smaku. Wymieszaj. Twoje czachochbili jest gotowe do podania!
Z czym podawać czachochbili?
Do czachochbili będą pasować gruzińskie sałatki, w tym najbardziej popularna sałatka z pomidorów, ogórków, cebuli i kolendry. Idealnym uzupełnieniem będzie także placek chaczapuri z serem, obowiązkowo gruziński chleb czy smażone ziemniaki. Polecam również lampkę orzeźwiającego białego wina np. Chinuri z regionu Kartlii, kupażu Tsitska Tsoulikouri z Imeretii, albo kachetyjskich win, tym razem nie z kwewri (tradycyjnych amfor), ale robionych metodą europejską, np. ze szczepów winogron Rkatsiteli lub Kisi.
Moje kulinarne i winiarskie wyprawy do Gruzji
Nasze przepisy kuchni gruzińskiej cieszą się ogromną popularnością. Nic jednak nie smakuje tak, jak w miejscu pochodzenia, prosto z gruzińskiego stołu, w oparciu o świeże kaukaskie sery, które są niedostępne w Polsce, wino z amfor kwewri (tradycja jego wyrobu jest wpisana na listę UNESCO), a także warzywa, przyprawy, mąkę i unikalną gruzińską atmosferę, w której gość jest darem od Boga. Specjalnie z myślą o smakoszach przygotowałem kameralne wycieczki kulinarne i winiarskie do Gruzji, w których stawiamy na bezpośrednie spotkania i relacje (organizujmy wyjazdy w przyjacielskim gronie i przedstawiamy uczestnikom naszych gruzińskich przyjaciół) oraz pogłębione odczuwanie i doświadczanie lokalności. Podczas odkrywania kulinarnych stron Gruzji odwiedzimy w jej domu renomowaną szefową kuchni, która gotuje dla kilku popularnych restauracji i czołowych gruzińskich polityków, poznamy miejscowe gospodynie, zajrzymy do organicznych winiarni, gdzie wino powstaje tak samo jak 6000 lat temu, zobaczymy miejsca, o których milczą przewodniki i do których nikt poza nami nie jeździ. Kulinarne i winiarskie wyjazdy dla pasjonatów realizuję pod szyldem mojej butikowej firmy Tamada Tour, pierwszego i najstarszego gruzińsko-polskiego biura podróży z siedzibami w Polsce i w Gruzji, które z powodzeniem działa od 2011 r. Zapraszam do zapoznania się nie tylko z moją ofertą, lecz także autorskim kanałem podróżniczym na YouTube, podcastami o podróżach oraz oczywiście moim blogiem PolakoGruzin.pl. Obierz kurs na Kaukaz i rusz z nami po prawdziwą magię Gruzji!
PS Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jak udało się wam przygotować czachochbili według naszego rodzinnego przepisu! Zobaczcie też nasze inne gruzińskie przepisy.
Sophy & Krzysztof