Kutaisi to idealna baza wypadowa, by poznać najciekawsze zakątki zachodniej Gruzji. Tanie loty z Polski do Kutaisi (WizzAir) dodatkowo zachęcają, by eksplorować właśnie tę część pięknego kaukaskiego kraju. Co zobaczyć w Kutaisi i okolicach? Dokąd warto pojechać? Oto 17 moich autorskich pomysłów podróżniczych na 1, 2 i 3-dniowe wycieczki z Kutaisi!
Chcesz spędzić wakacje w Gruzji i zastanawiasz się, czy w ogóle warto jechać do Kutaisi? Odpowiedź jest prosta: tak.
Po pierwsze, przemawiają za tym tanie loty do Kutaisi linią WizzAir z głównych miast w Polsce (Warszawa, Kraków, Katowice, Gdańsk, Poznań, Wrocław).
Po drugie, Gruzja to powierzchniowo mały kraj, do wielu miejsc można w miarę szybko dojechać i zobaczyć w ciągu jednego dnia dużo atrakcji. Jeżeli zamiast lotu liniami PLL LOT do Tbilisi wybierzesz tanie loty do Kutaisi, to nadal bez trudu przemieścisz się między oboma gruzińskimi miastami, by zwiedzieć dowolną część Gruzji.
I wreszcie po trzecie, zachodnia Gruzja – czyli ta, gdzie leży Kutaisi – jest piękna, interesująca i ma mnóstwo wartych odkrycia miejsc! Na pewno będziesz się tu dobrze bawić, odpoczniesz, skosztujesz pyszne gruzińskie wino i jedzenie, poznasz lokalną kulturę, zobaczysz ciekawe zabytki i ładne, zróżnicowane krajobrazy – od szczytów Kaukazu przez malownicze niziny, jaskinie, rzeki, rezerwaty przyrody aż po Morze Czarne.
Spis treści
Kutaisi na city break i dłuższe wakacje
Jak pewnie wiesz, tanie linie lotnicze mają to do siebie, że stawiają na lotniska raczej z dala od serca kraju. I tak jest w tym przypadku. Kutaisi to niewielkie miasto – samo w sobie nie ma wielu zabytków i atrakcji, nie powala też urokiem jak Tbilisi, jednak jest tu wszystko, co potrzebne na wakacje albo krótki city break w Gruzji: hotele, restauracje, sklepy, apteki, kantory, bankomaty, winiarnie, postoje marszrutek i taksówek, dworce autobusowy i kolejowy (pociągiem z Kutaisi można dotrzeć m.in. do Batumi, Tbilisi), firmy wynajmujące samochody itd., a do tego te fenomenalne pejzaże gór Kaukazu, po które przyjeżdża się do Gruzji!
Gdy już się rozgościsz, czas poznać miasto i okolice. Poniżej znajdziesz 17 proponowanych przeze mnie tras na 1, 2 i 3-dniowe wycieczki z Kutaisi. Możesz śmiało podróżować na własną rękę. Wolisz zwiedzać z polskim przewodnikiem i prywatnym kierowcą? Nic prostszego! Wystarczy, że zarezerwujesz wybrany program lub skontaktujesz się ze mną już teraz, a od A do Z zorganizuję dla ciebie niezapomnianą gruzińską eskapadę!
Zobacz również: Wycieczki jednodniowe z Tbilisi – 15 pomysłów na Gruzję w jeden dzień
#1 Kutaisi City Tour
Kutaisi to trzecie co do wielkości miasto Gruzji, stolica regionu Imeretii i jeden z najstarszych zespołów urbanistycznych świata. Źródła historyczne i greckie mity podają, że w starożytności Kutaisi było zwane Ai, Aia, Kvitaioni, Kutaia i Kutatisi, a początki miasta datują na ok. XIV w. p.n.e., czyli czasy panowania Ajestesa, na wpół legendarnego króla Kolchidy – krainy historycznej na wybrzeżu Morza Czarnego, która uchodzi za najwcześniejszą formę państwa gruzińskiego (z tego powodu przyjmuje się, że Kutaisi było pierwszą stolicą Gruzji, jednak jest to zbyt romantyczna teoria, bo Gruzja jako państwo jeszcze wówczas nie istniała). Według helleńskiej mitologii Ajestes w podziękowaniu za uratowanie Fryskosa otrzymał od niego złote runo, po które do Kutaisi przybył potem Jazon z Argonautami – złoty baranek widnieje dziś w herbie miasta i przypomina o jego imponującej historii.
Równie ważnym symbolem Kutaisi jest słynna fontanna Kolchidy na placu Agmaszenebeli. Zdobią ją rzeźby postaci reprezentujących kulturę Gruzji i Kolchidy: tamady (mistrza toastów) trzymającego róg z winem oraz koni, baranów, tygrysów i innych zwierząt, które wykonano na podstawie odnalezionych w okolicy artefaktów sprzed 5000 lat. Fontanna jest idealnym punktem startowym zwiedzania Kutaisi – to ścisłe centrum, gdzie pod ręką są restauracje, sklepy i łatwe dojście do innych atrakcji.
Tuż obok fontanny znajdują się park miejski i Państwowy Teatr Dramatyczny im. Lado Meskhishvilego. Gmach zdobią jońskie kolumny, które wspaniale nawiązują do antycznej historii miasta. Melomanów zainteresuje fakt, że właśnie z Kutaisi pochodził Meliton Balanchivadze (1862–1937), założyciel gruzińskiej opery, a przy okazji ojciec światowej sławy baletmistrza George’a Balanchine’a.
Parę kroków od opery znajduje się Zielony Bazar. Ciekawostką jest fasada z płaskorzeźbami nawiązującymi do historii i kultury regionu, a w środku aż roi się od lokalnych rolników i rzemieślników, którzy oferują domowej roboty gruzińskie wina, sery, czurczchele (tradycyjne gruzińskie słodycze), warzywa, owoce, przyprawy, straganowe „mydło i powidło”.
Jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc w Kutaisi jest także wzgórze Ukimerioni z ruinami twierdzy i katedrą Bagrati (XI w.). Katedra powstała na początku Złotego Wieku Gruzji i jest architektoniczną perełką okresu największego rozkwitu gruzińskiej kultury i państwowości – niestety po kontrowersyjnej renowacji i naruszeniu historycznych walorów świątynia została usunięta z listy UNESCO.
Do innych atrakcji Kutaisi należą ponadto futurystyczny budynek parlamentu (obradowano tu w latach 2012–2018, w 2019 r. siedzibę rządu przeniesiono do Tbilisi), muzeum historyczne (ponad 160 tys. eksponatów etnograficznych, archeologicznych, numizmatycznych, artystycznych, sakralnych), mosty Biały i Czerwony nad rzeką Rioni, miejski park rozrywki, dom – muzeum Gognadze, Wielka Synagoga, jak również leżący przy wzgórzu Ukimerioni ogród botaniczny oraz pobliskie źródełko Shoty – ujęcie wody mineralnej nazwane na cześć gruzińskiego wiesza narodowego, Shoty Rustavelego.
Jedźmy razem!
Długość trasy: ok. 10 km (wycieczka piesza)
Czas trwania wycieczki: ok. 2 godz. (start i koniec: do ustalenia)
Miejsce spotkania: odbiór i powrót z/do hotelu lub spotkanie we wcześniej ustalonym miejscu
Cena: od 150 GEL/grupa 1–6 os. (1 GEL to ok. 1,50 PLN)
W cenie: polskojęzyczny przewodnik
Płatne osobno: bilety wstępów, jedzenie, napoje, wino, pamiątki, ubezpieczenie turystyczne, inne wydatki
Zapisy: skontaktuj się
Co poza tym zobaczyć i zrobić w Kutaisi? Jak wspomniałem już w tekście Zwiedzanie Kutaisi – atrakcje i informacje praktyczne, pomimo wielowiekowej historii i paru mocnych punktów na mapie to niewielkie miasto uchodzi za mało urodziwe i nijakie. Po odhaczeniu głównych atrakcji, rzucie oka na niezły street art, wizycie w knajpkach i winiarniach (polecam doskonale zaopatrzony Satsnakheli Wine Bar), Kutaisi staje się jednak dogodną bazą noclegową i punktem wypadowym do o wiele bardziej fascynujących atrakcji zachodniej Gruzji. No to w drogę!
Wycieczki 1-dniowe z Kutaisi
Eksplorowanie regionu Imeretii i okolic zacznijmy od wycieczek 1-dniowych z Kutaisi.
#2 Kutaisi – Gelati – Jaskinia Prometeusza – kanion Okatse – winnica
Pierwsza propozycja wycieczki jednodniowej z Kutaisi zaczyna się od krótkiego zwiedzania miasta i jego głównych atrakcji: fontanny Kolchidy, Zielonego Bazaru i katedry Bagrati. Następnie, zaledwie 10 km na północny wschód za miastem, warto zobaczyć monastyr Gelati (XII w.; UNESCO). Znajdują się tu wspaniałe freski i manuskrypty z XII–XVII w. oraz grób fundatora świątyni, króla Dawida IV Budowniczego. W średniowieczu przy monastyrze funkcjonowała Akademia Nauk Gelati, skupiająca czołowych gruzińskich naukowców, teologów, filozofów i zwana za sprawą ich rozległej działalności „nową Grecją” lub „nowymi Atenami”. Po lunchu w Kutaisi pora na wielkie przygody! Najsłynniejszą atrakcją przyrodniczą regionu Imeretii jest Jaskinia Prometeusza w Kumistavi. Przepiękna krasowa grota, owiana zgodnie z nazwą legendą o ogniu skradzionym przez Prometeusza olimpijskim bogom, zachwyca w skalnych korytarzach barwnie podświetlonymi formami naciekowymi o fantazyjnych kształtach. Nie mniejsze emocje towarzyszą wędrówce przez pobliski kanion Okatse – malowniczy szlak klifowy wiedze przez las wprost na kładkę spacerową, która jest zawieszona prawie 100 m nad rzeką i czaruje kapitalną panoramą okolicy. Po pełnym wrażeń dniu nie ma nic lepszego jak supra w winnicy – tradycyjna gruzińska biesiada z pysznym jedzeniem, degustacją wina z kwewri i toastami tamady (UNESCO).
Jedźmy razem!
Długość trasy: 145 km
Czas trwania wycieczki: 1 dzień (start: 9.00, koniec: ok. 21.00, w tym ok. 1 godz. przerwy na lunch)
Miejsce spotkania: odbiór i powrót z/do hotelu lub spotkanie we wcześniej ustalonym miejscu
Cena: od 520 GEL/grupa 1–6 os. (1 GEL to ok. 1,50 PLN)
W cenie: auto z kierowcą rosyjskojęzycznym
Płatne osobno: przewodnik z j. polskim (150 USD), bilety wstępów, jedzenie, napoje, wino, pamiątki, ubezpieczenie turystyczne, inne wydatki
Zapisy: skontaktuj się
#3 Kanion Martwili – kanion Okatse – winnica
Emocjonująca przygoda na Kaukazie dla miłośnika przyrody? Proszę bardzo! Jednym z najbardziej malowniczych miejsc w okolicach Kutaisi jest kanion Gachedili, zwany również kanionem Martwili lub od nazwy rzeki kanionem Abaszy. Obłędnie błękitna woda otulona wapiennymi skałami i bujną zielenią, liczne wodospady, subtelne poświaty i mglisty taniec kropel wody – spływ kanionem cudownie relaksuje i daje wiele okazji do zrobienia pięknych zdjęć natury. Atrakcja jest dostępna przez cały rok, ale najlepiej zajrzeć tu latem, późną wiosną i jesienią, gdy przyroda jest w rozkwicie. Zdaniem wielu, kanion Martwili jest też najładniejszy o poranku, gdy można obserwować słońce przebijające się przez rośliny i tańczące na wodzie.
Po lunchu warto odwiedzić wspomniany już wcześniej kanion Okatse, gdzie 6-kilometrowy szlak prowadzi przez reliktowy las Dadiani na szlak klifowy (780 m), zwieńczony kładką wiszącą 100 m nad rzeką Okatse. Podobnie jak Martwili, również Okatse ma status pomnika przyrody. Wspaniałe krajobrazy cieszą oko, przenosząc w erę mezozoiku i paleogenu, czas gigantycznych gadów, ssaków, ptaków i archaicznych roślin, na których ślady nadal można tu się natknąć. Na koniec dnia – pyszna biesiada w winnicy!
Jedźmy razem!
Długość trasy: 119 km + spływ (600 m w obie strony) + trekking (12 km w obie strony)
Czas trwania wycieczki: 1 dzień (start: 9.00, koniec: ok. 21.00, w tym ok. 1 godz. przerwy na lunch)
Miejsce spotkania: odbiór i powrót z/do hotelu lub spotkanie we wcześniej ustalonym miejscu
Cena: od 450 GEL/grupa 1–6 os. (1 GEL to ok. 1,50 PLN)
W cenie: auto z kierowcą rosyjskojęzycznym
Płatne osobno: przewodnik z j. polskim (150 USD), bilety wstępów, jedzenie, napoje, wino, pamiątki, ubezpieczenie turystyczne, inne wydatki
Zapisy: skontaktuj się
#4 Muzeum Majakowskiego – winnice Imeretii: Sopromadze –Abuladze – Minadze
Gruzja jest ojczyzną winiarstwa od 8 tys. lat, a lokalna unikalna w skali światowej metoda wyrobu wina w amforach kwewri została wpisana na listę UNESCO. Największym regionem winiarskim jest Kachetia na wschodzie kraju, jednak również zachodni region Imeretii ze stolicą w Kutaisi może się pochwalić bogatą tradycją winiarską. Napływający tu znad Morza Czarnego wilgotny klimat subtropikalny sprzyja produkcji wina i pozwala uzyskać trunki o doskonałym smaku.
Koneserzy znajdą w Imeretii wiele genialnych winnic i winiarni, spośród których na szczególną uwagę zasługują moim zdaniem trzy winnice rodzin Sopromadze, Abuladze i Minadze. Winiarską wyprawę zaczynamy w Baghdati. Najpierw warto na obrzeżach miasteczka zwiedzić muzeum Władimira Majakowskiego, poznając twórczość i burzliwe losy radzieckiego poety, wielkiego reformatora klasycznej liryki i współautora futurystycznych manifestów, który ośmielił się na otwartą polemikę z doktryną socrealistyczną. Tylko 5 minut drogi dzieli muzeum od słynnej winnicy Gaioza Sopromadze. Jego chlubą są cenione za intensywny bukiet aromatów wina białe (Tsolikouri Melko, Tsolikouri Bazaleti, Krakhuna, Tsitska) i czerwone (Chkhaveri, Dzelshavi, Otskhanuri Sapere). Na życzenie można u Gaioza zorganizować warsztaty kulinarne, a podczas jesiennej wersji wyprawy wziąć udział w rtveli – winobraniu i pracach w winnicy. Kolejnym celem jest wieś Obcha i winnica Baii Abuladze, młodej Gruzinki, która pasję do winiarstwa przejęła od dziadka, a dzięki sukcesom na tym polu znalazła się w prestiżowym rankingu magazynu Forbes „30 under 30”. Z kolei we wsi Persati winnicę prowadzi Tarasi Minadze – rodzina zajmuje się winiarstwem od kilku pokoleń i należy do gruzińskiego Stowarzyszenia Wina Naturalnego. Inspirujące spotkania z winiarzami, degustacje wina z kwewri, wizyty w tradycyjnym marani (piwniczce winnej), do tego błogi wypoczynek i pyszna biesiada w winnicy – wszystko to czeka podczas 1-dniowej winiarskiej wycieczki z Kutaisi!
Jedźmy razem!
Długość trasy: 85 km
Czas trwania wycieczki: 1 dzień (start: 9.00, koniec: ok. 21.00, w tym ok. 1 godz. przerwy na lunch)
Miejsce spotkania: odbiór i powrót z/do hotelu lub spotkanie we wcześniej ustalonym miejscu
Cena: od 520 GEL/grupa 1–6 os. (1 GEL to ok. 1,50 PLN)
W cenie: auto z kierowcą rosyjskojęzycznym
Płatne osobno: przewodnik z j. polskim (150 USD), bilety wstępów, jedzenie, napoje, wino, pamiątki, ubezpieczenie turystyczne, inne wydatki
Zapisy: skontaktuj się
#5 Batumi i Morze Czarne – Gonio
Batumi, ech, Batumi – śpiewały Filipinki. Słynny gruziński kurort nad Morzem Czarnym to jedno z tych miejsc, które się kocha albo nienawidzi. Wynikająca z położenia i klimatu nieprzewidywalna pogoda („czasem słońce, czasem deszcz”), kamieniste plaże i specyficzna architektura nie do każdego przemawiają. Z drugiej strony być na zachodzie Gruzji i nie odwiedzić Batumi byłoby grzechem! Na obrzeżach miasta kusi ogród botaniczny z tysiącami gatunków roślin i klifami, z których roztacza się fenomenalny widok Morza Czarnego. Z kolei miejska promenada zachęca do spaceru szlakiem rzeźb i instalacji artystycznych, wśród których wyróżniają się Wieża Alfabetu (przedstawia gruziński alfabet mchedruli) i ruchomy posąg „Kobieta i mężczyzna” (zwany powszechnie pomnikiem Ali i Nino, kaukaskich Romea i Julii z książki Lwa Nussimbauma). Batumi to także liczne wesołe miasteczka, kasyna i fontanny (zupełnie zwyczajne, tańczące, a nawet taka, z której przed laty płynęła darmowa czacza, czyli gruzińska wódka winogronowa!), popularna odwrócona do góry nogami restauracja, oszałamiające przepychem hotele i biurowce, a w centrum przywodzącym na myśl kubańską Hawanę – eklektyczne kamienice, cerkwie, meczety, muzea, knajpki. O Batumi, atrakcjach miasta i okolicy piszę szczegółowo w przewodniku Czy warto przyjechać do Batumi?.
Podczas jednodniowej wycieczki z Kutaisi polecam w pobliżu zwiedzić jeszcze rzymską twierdzę w Gonio. Nieopodal stolicy regionu Adżarii jest jednak o wiele więcej ciekawych miejsc (szczegóły), dlatego chętni mogą rozważyć rozszerzenie wycieczki do 2–3 dni z noclegiem w Batumi.
Jedźmy razem!
Długość trasy: 330 km
Czas trwania wycieczki: 1 dzień + (start: 9.00, koniec: ok. 21.00, w tym ok. 1 godz. przerwy na lunch)
Miejsce spotkania: odbiór i powrót z/do hotelu lub spotkanie we wcześniej ustalonym miejscu
Cena: od 650 GEL/dziennie/grupa 1–6 os. (1 GEL to ok. 1,50 PLN)
W cenie: auto z kierowcą rosyjskojęzycznym
Płatne osobno: przewodnik z j. polskim (150 USD), bilety wstępów, jedzenie, napoje, wino, pamiątki, ubezpieczenie turystyczne, ew. koszty noclegów, inne wydatki
Zapisy: skontaktuj się
#6 Gruzińska Amazonia: rejs po jeziorze Paliastomi
Kolchidzki Park Narodowy i leżące w jego granicach jezioro Paliastomi znajdują się pod Poti, 110 km na zachód od Kutaisi i zaledwie 0,6 km od wybrzeża Morza Czarnego. Malowniczy obszar gęstych lasów, torfowisk i mokradeł nad jeziorem i rzeką Pichori zwany jest „gruzińską Amazonią” i wpisany na listę UNESCO. To fantastyczne miejsce na jednodniową wyprawę dla wszystkich wielbicieli przyrody, zwłaszcza ornitologów. Jezioro Paliastomi jest połączone z Morzem Czarnym wąskim kanałem i cechuje się niewielkim zasoleniem (ok. 5 PSU). Stanowi ostoję ponad 200 gatunków wędrownych ptaków wodnych, występują tu także wydry, dziki, a nierzadkim i dość zabawnym widokiem są zażywające kąpieli stadka krów. Faunę i florę jeziora można obserwować z kilku punktów widokowych, ale najwięcej frajdy i okazji do pięknych zdjęć daje rejs promem po Paliastomi i rzece Pichori – trasa zaczyna się w Poti i liczy 20 km, a po drodze można urządzić piknik w wyznaczonych miejscach Kolchidzkiego Parku Narodowego. Na eskapadę najlepiej wybrać się w słoneczny, bezwietrzny dzień.
Jedźmy razem!
Długość trasy: 205 km + rejs promem
Czas trwania wycieczki: 1 dzień (start: 9.00, koniec: ok. 21.00, w tym ok. 1 godz. przerwy na piknik)
Miejsce spotkania: odbiór i powrót z/do hotelu lub spotkanie we wcześniej ustalonym miejscu
Cena: od 520 GEL/grupa 1–6 os. (1 GEL to ok. 1,50 PLN)
W cenie: auto z kierowcą rosyjskojęzycznym
Płatne osobno: przewodnik z j. polskim (150 USD), bilety wstępów, jedzenie, napoje, wino, pamiątki, ubezpieczenie turystyczne, inne wydatki
Zapisy: skontaktuj się
#7 Gori – Uplisciche – Bordżomi – Shrosha
Gori z muzeum Stalina, skalne miasto Uplisciche, źródła wody mineralnej w Bordżomi i ceramiczny bazar we wsi Shrosha – to obfitująca w różne wrażenia i widoki idealna trasa na 1-dniową wycieczkę z Kutaisi. W Gori, gdzie urodził się Józef Stalin (Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili), można zobaczyć rodzinny dom radzieckiego dyktatora i zwiedzić muzeum poświęcone jego osobie, jak i ogólnie okresowi komunizmu. Niezapomnianym punktem wycieczki będzie pobliskie najstarsze w Gruzji skalne miasto Uplisciche (V w. p.n.e.), niegdyś siedziba władców i ośrodek przedchrześcijańskiego kultu. Skalne komnaty i panorama rzeki Mtkwari pozostawiają niezapomniane wspomnienia! Wielu osobom Gruzja kojarzy się przede wszystkim z Bordżomi i lokalnymi źródłami wody mineralnej – nieprzefiltrowana, ciepła „mineralna zupa” smakuje jak stal z nutą aluminium i sfermentowanych jaj, więc sugeruję pić ją duszkiem. Apetyt na zwiedzanie na pewno podnoszą piękny park Zdrojowy i kąpiele w basenach mineralnych. W drodze powrotnej do Kutaisi sugeruję postój na przełęczy Suramskiej w wiosce Shrosha, gdzie ciekawostką jest tradycyjny bazar rzemieślniczy z glinianym rękodziełem: amforami kwewri i pięknie dekorowanymi dzbankami na wino, garnkami, talerzami i rozmaitymi gruzińskimi ozdobami.
Jedźmy razem!
Długość trasy: 390 km
Czas trwania wycieczki: 1 dzień (start: 9.00, koniec: ok. 21.00, w tym ok. 1 godz. przerwy na piknik)
Miejsce spotkania: odbiór i powrót z/do hotelu lub spotkanie we wcześniej ustalonym miejscu
Cena: od 550 GEL/grupa 1–6 os. (1 GEL to ok. 1,50 PLN)
W cenie: auto z kierowcą rosyjskojęzycznym
Płatne osobno: przewodnik z j. polskim (150 USD), bilety wstępów, jedzenie, napoje, wino, pamiątki, ubezpieczenie turystyczne, inne wydatki
Zapisy: skontaktuj się
#8 Racza: Shaori – cerkwie – winnice – Oni – supra
Obłędnie piękny region Raczy, zwany gruzińską Szwajcarią, leży tylko 50 km na północny wschód od Kutaisi. Racza nie jest miejscem masowej turystyki – to przede wszystkim raj dla entuzjastów trekkingu i poszukiwaczy prawdziwej dzikości Kaukazu z dala od całego świata. Krajobraz przecinają tu szczyty sięgające ponad 3000 m n.p.m., a bogactwem są tajemnicze jaskinie, rozszalałe rzeki, bezdenne jeziora i imponujące lodowce. Podczas jednodniowej wycieczki z Kutaisi do Raczy warto zobaczyć rezerwuar Shaori, katedrę Nikorcminda (XI w., jedno z arcydzieł gruzińskiej złotej ery), pobliską jaskinię Sakinule, cerkiew Barakoni (XVIII w.), fabrykę wina Royal Khvanchkara w Ambrolauri, a na koniec miasteczko Oni – stolicę regionu z muzeum regionalnym i XIX-wieczną synagogą.
Jeżeli zdecydujesz się na wycieczkę do Raczy ze mną, mogę w Oni zorganizować warsztaty kulinarne z suprą u zaprzyjaźnionych gospodarzy. Wycieczkę z Kutaisi do Raczy można rozszerzyć o górskie trekkingi, zwiedzanie lokalnych winnic i dodatkowe atrakcje – propozycję jednej z takich wypraw zawarłem poniżej w sekcji Wycieczki 2- i 3-dniowe z Kutaisi.
Jedźmy razem!
Długość trasy: 206 km
Czas trwania wycieczki: 1 dzień (start: 9.00, koniec: ok. 21.00, w tym ok. 1 godz. przerwy na piknik)
Miejsce spotkania: odbiór i powrót z/do hotelu lub spotkanie we wcześniej ustalonym miejscu
Cena: od 550 GEL/dziennie/grupa 1–6 os. (1 GEL to ok. 1,50 PLN)
W cenie: auto z kierowcą rosyjskojęzycznym
Płatne osobno: przewodnik z j. polskim (150 USD), bilety wstępów, jedzenie, napoje, wino, pamiątki, ubezpieczenie turystyczne, ew. koszty noclegów, inne wydatki
Zapisy: skontaktuj się
#9 Etnograficzny skarbiec Megrelii: Zugdidi – SisaTura
Megrelia leży w północno-zachodniej Gruzji, ciągnąc się od Morza Czarnego po przedgórza Wielkiego Kaukazu. Obszar ten został przyłączony do kraju w XI w., ale był – i w pewnym sensie nadal jest – od niego oderwany z powodu różnic historycznych i kulturowych. Megrelowie, rdzenni mieszkańcy regionu, mają własny język – megrelski, i odmienne od gruzińskich tradycje, które rozwijały się pod wpływami helleńskimi, rzymskimi i abchaskimi. Tereny te są praktycznie nieznane turystycznie, ale bez dwóch zdań warte odkrycia! Atrakcją Zugdidi, stolicy dawnego Księstwa Megrelii, jest neogotycki pałac Dadiani z Muzeum Historii i Architektury. Uchodzi on za jeden z najwspanialszych na Kaukazie, a nowoczesne ekspozycje poświęcone historii, kulturze i przyrodzie regionu robią duże wrażenie! Do zespołu pałacowego należy też ogród botaniczny, w którym można zobaczyć pawie. Kolejną ciekawostką na megrelskim szlaku jest wioska etniczna SisaTura we wsi Czchoria. Można tu wszystkimi zmysłami zanurzyć się w unikalną kulturę regionu, odpocząć w pięknie urządzonym gospodarstwie, a podczas biesiady skosztować tradycyjne megrelskie przysmaki – więcej o tym miejscu w artykule Wioska etniczna SisaTura – żywe muzeum gruzińskiej Megrelii.
Jedźmy razem!
Długość trasy: 250 km
Czas trwania wycieczki: 1 dzień (start: 9.00, koniec: ok. 21.00, w tym ok. 1 godz. przerwy na lunch)
Miejsce spotkania: odbiór i powrót z/do hotelu lub spotkanie we wcześniej ustalonym miejscu
Cena: od 520 GEL/grupa 1–6 os. (1 GEL to ok. 1,50 PLN)
W cenie: auto z kierowcą rosyjskojęzycznym
Płatne osobno: przewodnik z j. polskim (150 USD), bilety wstępów, jedzenie, napoje, wino, pamiątki, ubezpieczenie turystyczne, inne wydatki
Zapisy: skontaktuj się
#10 Herbaciany szlak Tkibuli
Herbaciane pola Batumi? Nic z tych rzeczy! Prawdziwe herbaciane eldorado Gruzji znajduje się obecnie na skraju regionu Imeretii, w miasteczku Tkibuli. Leży ono w historycznej krainie Okriba, tylko 30 km od Kutaisi. Na pierwszy rzut oka Tkibuli nie zachwyca, bo ma wyraźnie industrialną przeszłość (kopalnie węgla, zakłady włókiennicze, robotnicze blokowiska), za to zdecydowanie herbacianą przyszłość. Herbatę z Chin przywiózł do Imeretii ok. 1830 r. gruziński książę Misza Eristawi. Subtropikalny klimat i górzysty teren regionu stworzyły znakomite warunki do tarasowej uprawy ekologicznych herbat czarnych i zielonych. Renegade Tea Estate to jedna z udostępnionych do zwiedzania lokalnych fabryk herbaty. Można tu zobaczyć plantacje, poznać historię gruzińskiej herbaty i skosztować pyszny napar w towarzystwie lunchu. Więcej o tym miejscu piszę w artykule Gruzińskie herbaty z Tkibuli. Uważnie śledzę herbaciane losy Tkibuli, bo wieść gminna niesie, że firma Tkibuli Mountain Tea planuje wkrótce otworzyć Centrum Kultury Herbaty z fabryką, salą degustacyjną i hotelem – poinformuję przez moje social media, gdy będzie już można odwiedzić to miejsce.
Jedźmy razem!
Długość trasy: 72 km
Czas trwania wycieczki: 1 dzień (start: 9.00, koniec: ok. 21.00, w tym ok. 1 godz. przerwy na lunch)
Miejsce spotkania: odbiór i powrót z/do hotelu lub spotkanie we wcześniej ustalonym miejscu
Cena: od 550 GEL/grupa 1–6 os. (1 GEL to ok. 1,50 PLN)
W cenie: auto z kierowcą rosyjskojęzycznym
Płatne osobno: przewodnik z j. polskim (150 USD), bilety wstępów, jedzenie, napoje, wino, pamiątki, ubezpieczenie turystyczne, inne wydatki
Zapisy: skontaktuj się
#11 Sowiecki szlak fabryk w Zestaponi – winnica Sopromadze
Industrialna Gruzja? A jednak! Jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych kraju jest miasteczko Zestaponi, leżące w historycznej krainie Margveti, nad rzeką Kwirila. Funkcjonuje tu duży zakład żelazostopów, przetwarzający rudę manganu z pobliskiej Cziatury – urobek zaspokaja aż 6% światowego zapotrzebowania. W Zestaponi produkuje się też wyroby aluminiowe, miedziane kable i druty oraz produkty elektryczne. W czasach radzieckich wytwarzano tu zaś glinę, marmur i odzież. Industrialny charakter miasteczka czuć na każdym kroku – od stacji kolejowej przez robotnicze osiedla po fabryki z wszechobecnymi kominami. W brutalistycznym pejzażu można jednak odkryć ładne cerkwie i parki miejskie z architekturą ogrodową nawiązującą do stylu hellenistycznego, a w tle piękne góry Kaukazu. Fani wypraw spod znaku urban exploring mogą z Zestaponi ruszyć do podobnej krajobrazowo Cziatury z jej zapomnianymi kolejkami linowymi, w których wciąż trzeszczy robotnicza historia. Komu wystarczy przemysłowej Gruzji, temu polać – najlepiej we wspomnianej już winnicy Gaioza Sopromadze w Bagdati, leżącej na trasie między Kutaisi i Zestaponi.
Jedźmy razem!
Długość trasy: 89 km
Czas trwania wycieczki: 1 dzień (start: 9.00, koniec: ok. 21.00, w tym ok. 1 godz. przerwy na piknik)
Miejsce spotkania: odbiór i powrót z/do hotelu lub spotkanie we wcześniej ustalonym miejscu
Cena: od 520 GEL/grupa 1–6 os. (1 GEL to ok. 1,50 PLN)
W cenie: auto z kierowcą rosyjskojęzycznym
Płatne osobno: przewodnik z j. polskim (150 USD), bilety wstępów, jedzenie, napoje, wino, pamiątki, ubezpieczenie turystyczne, inne wydatki
Zapisy: skontaktuj się
#12 Nieodkryte szlaki Gurii
Guria to region kompletnie nieznany pod względem turystycznym. Nie ma tu ani wybitnych zabytków, ani kultowych atrakcji. Jak okiem sięgnąć, wszędzie tylko gospodarstwa rolne na wstęgach zielonych łąk, a w tle malownicze góry z ośnieżonymi szczytami. Ale właśnie to jest to! Tu można zobaczyć prawdziwą, niezadeptaną Gruzję. Słowo Guria oznacza dosłownie „niespokojna ziemia”, lecz wbrew wydarzeniom historycznym dziś panuje tu spokój absolutny. Zaciszne wioski, maleńkie cerkwie, usiane krowami pastwiska, obłędne górskie szlaki trekkingowe. Brzmi dobrze? No jasne! Czas w Gurii można spędzić wedle uznania – nieopodal Ozurgeti, stolicy regionu, warto odwiedzić lokalne plantacje herbaty i winnice, zobaczyć monastyr Shemokmedi, wybrać się na trekking do wodospadu Gogieti, kanionu Orkari albo wśród gór, gdzie można się natknąć na ruiny twierdz. Wszystko to są miejsca, których próżno szukać w przewodnikach – nie zawsze są one „instagramowalne”, rzadko spektakularne, częściej po prostu zwyczajne. Lecz może w tym tkwi sens podróżowania, aby zobaczyć to, czego jeszcze nie widział nikt?
Mając więcej czasu, po drodze do Gurii można zobaczyć gejzer siarkowy Dikhaskho (nieopodal Vani). Tto mało znana, ale urokliwa atrakcja przyrodnicza zaledwie 40 km od Kutaisi. Baseny siarkowe z gejzerem leżą tuż nad brzegiem rzeki Rioni, ukryte za drzewami, dokąd prowadzi polna droga. Można się tu kąpać – woda termalna osiąga latem 38°C, korzystnie wpływa na zdrowie i przepięknie wygląda. Miejsce to jest idealne na spokojny relaks, czemu sprzyjają też malownicze widoki gór na horyzoncie.
Jedźmy razem!
Długość trasy: ok.190 km
Czas trwania wycieczki: 1 dzień (start: 9.00, koniec: ok. 21.00, w tym ok. 1 godz. przerwy na lunch)
Miejsce spotkania: odbiór i powrót z/do hotelu lub spotkanie we wcześniej ustalonym miejscu
Cena: od 550 GEL/grupa 1–6 os. (1 GEL to ok. 1,50 PLN)
W cenie: auto z kierowcą rosyjskojęzycznym
Płatne osobno: przewodnik z j. polskim (150 USD), bilety wstępów, jedzenie, napoje, wino, pamiątki, ubezpieczenie turystyczne, inne wydatki
Zapisy: skontaktuj się
Wycieczki 2- i 3-dniowe z Kutaisi
Z regionu Imeretii warto się wybrać na dłuższe, 2- i 3-dniowe wycieczki z Kutaisi. Poniżej kilka propozycji, które oczywiście nie wyczerpują tematu – wystarczy porozmawiać, a z przyjemnością pomogę zrealizować dowolną inną eskapadę po Gruzji!
#13 Racza z trekkingiem (2–3 dni)
Zaproponowany wcześniej program wycieczki z Kutaisi do Raczy (#8: Shaori, Nikorcminda, winiarnia w Ambrolauri, Oni) warto rozszerzyć o dodatkowe dni, które moim zdaniem najlepiej przeznaczyć na trekking. Dokąd? Pięknych miejsc i fantastycznych szlaków jest sporo. Ja proponuję lekki trekking do lodowca Buba, trekking na górę Shoda (podejście średnio trudne, trasa zależnie od kondycji uczestników, góra ma dwa wierzchołki: niższy liczy 3000, a wyższy 3650 m n.p.m.) lub wymagający kondycyjnie trekking nad Udziro – rzekomo bezdenne jezioro (2800 m n.p.m.), o którym krąży wiele miejscowych legend. Alternatywnie można w okolicach Oni udać się na jeep tour i trekking, aby zobaczyć piękne wodospady i jaskinie krasowe. Konkretne wędrówki po Kaukazie, spektakularne górskie widoki, pikniki na łonie natury, wieczorne biesiady z winem – to brzmi jak kapitalna przygoda!
Jedźmy razem!
Długość trasy: 206 km + trekking
Czas trwania wycieczki: 2–3 dni (start: 9.00, koniec: ok. 21.00, w tym ok. 1 godz. przerwy na lunch)
Miejsce spotkania: odbiór i powrót z/do hotelu lub spotkanie we wcześniej ustalonym miejscu
Cena: od 650 GEL/dziennie/grupa 1–6 os. (1 GEL to ok. 1,50 PLN)
W cenie: auto z kierowcą rosyjskojęzycznym
Płatne osobno: przewodnik z j. polskim (150 USD), bilety wstępów, jedzenie, napoje, wino, pamiątki, ubezpieczenie turystyczne, koszty noclegów, koszty noclegów i wyżywienia kierowcy i przewodnika, inne wydatki
Zapisy: skontaktuj się
#14 Kutaisi – Bordżomi – Wardzia – Achalciche – Shrosha – Kutaisi (2 dni)
Jednym z najwspanialszych zabytków Gruzji jest Wardzia – ewenement średniowiecznego budownictwa jaskiniowego, któremu poświęciłem wiele uwagi na łamach przewodnika Wardzia – najważniejszy zabytek w Gruzji. W skrócie dodam tylko, że w czasach świetności Wardzia skrywała na aż 13 kondygnacjach klasztor, salę tronową, szkołę, szpital, spichlerze, winiarnie, stajnie oraz 3000 komnat dla nawet 60 tys. możnych Gruzinów, którzy chronili się tu przed najazdami Mongołów i Persów.
Wycieczka z Kutaisi do Wardzi to opcja na 2 dni z noclegiem w miasteczku Achalciche. Na trasie warto najpierw zatrzymać się w Bordżomi, którego atrakcje opisałem powyżej. Jeżeli ktoś ma czas i ochotę, po drodze do Wardzi można zobaczyć również twierdzę Chertwisi, a wracając do Kutaisi – odwiedzić rzemieślniczy bazar w Shrosha na przełęczy Suramskiej.
Jedźmy razem!
Długość trasy: 474 km
Czas trwania wycieczki: 2 dni (start: 9.00, koniec: ok. 21.00, w tym ok. 1 godz. przerwy na lunch)
Miejsce spotkania: odbiór i powrót z/do hotelu lub spotkanie we wcześniej ustalonym miejscu
Cena: od 650 GEL/dziennie/grupa 1–6 os. (1 GEL to ok. 1,50 PLN)
W cenie: auto z kierowcą rosyjskojęzycznym
Płatne osobno: przewodnik z j. polskim (150 USD), bilety wstępów, jedzenie, napoje, wino, pamiątki, ubezpieczenie turystyczne, koszty noclegów, koszty noclegów i wyżywienia kierowcy i przewodnika, inne wydatki
Zapisy: skontaktuj się
#15 Kutaisi – Gori – Uplisciche – Mccheta – Tbilisi – Shrosha – Kutaisi (2 dni)
W małej Gruzji wszędzie jest blisko, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by z Kutaisi ruszyć na wycieczkę do Tbilisi. Trasa wiedzie przez opisane wcześniej Gori z muzeum Stalina i skalne miasto Uplisciche. Kolejnym przystankiem jest Mccheta, pierwsza stolica i religijne serce Gruzji z bezcennymi zabytkami sakralnymi pod patronatem UNESCO, wśród których warto zobaczyć katedrę Sweticchoweli (XI w.) oraz cerkiew Dżwari (VI–VII w.) z kultową panoramą miasta i styku rzek Mtkwari i Aragwi. Z Mcchety już blisko baśniowej stolicy Gruzji. Na city tour po Tbilisi mam swoją sprawdzoną trasę, która obejmuje wjazd kolejką gondolową do twierdzy Narikala i pod pomnik Matki Gruzji, następnie spacer wzdłuż fortecy do dzielnicy Abanotubani ze słynnymi łaźniami siarkowymi i dalej przez starówkę w kierunku cerkwi Sioni (XI–XII w.) i Anczischati (V–VI w.), krzywej wieży zegarowej przy teatrze lalek Rezo Gabriadze, klimatycznego wine baru aż po futurystyczny most Pokoju nad Mtkwari. Tbilisi to idealne miejsce na tradycyjną suprę w restauracji i nocleg w lokalnym hotelu. Drugiego dnia można od razu ruszyć w drogę powrotną do Kutaisi z przystankiem na rzemieślniczym bazarze w Shrosha lub odkryć jeszcze inne ciekawe miejsca w Tbilisi – atrakcje miasta szczegółowo opisałem na łamach tekstu Tbilisi – kompletny przewodnik. Co zobaczyć w stolicy Gruzji?.
Jedźmy razem!
Długość trasy: ok. 260 km
Czas trwania wycieczki: 2 dni (start: 9.00, koniec: ok. 21.00, w tym ok. 1 godz. przerwy na lunch)
Miejsce spotkania: odbiór i powrót z/do hotelu lub spotkanie we wcześniej ustalonym miejscu
Cena: od 750 GEL/dziennie/grupa 1–6 os. (1 GEL to ok. 1,50 PLN)
W cenie: auto z kierowcą rosyjskojęzycznym
Płatne osobno: przewodnik z j. polskim (150 USD), bilety wstępów, jedzenie, napoje, wino, pamiątki, ubezpieczenie turystyczne, koszty noclegów, koszty noclegów i wyżywienia kierowcy i przewodnika, inne wydatki
Zapisy: skontaktuj się
#16 Gruzińska Droga Wojenna i Tbilisi (2–3 dni)
Gruzińska Droga Wojenna to jedna z najbardziej spektakularnych górskich tras w Gruzji. Na starożytnym szlaku można zobaczyć m.in. twierdzę Ananuri (XVI–XVII w.) nad rezerwuarem Zhinvali, modernistyczny pomnik w Gudauri, trawertynowe źródło pod Almasiani oraz słynną cerkiew Cminda Sameba (XIV w.) w Stepancmindzie, skąd jest doskonały widok na majestatyczny Kazbek (5054 m n.p.m.) – wygasły wulkan i trzecią co do wysokości górę Gruzji. Trasie tej poświęciłem dwa reportaże podróżnicze: Gruzińska Droga Wojenna oraz Z widokiem na Kazbek. Aby tu dotrzeć z Kutaisi, najlepiej zarezerwować 2 dni – pierwszego jechać do Tbilisi, zwiedzić miasto i tu zanocować, a kolejnego wybrać się na eskapadę Gruzińską Drogą Wojenną i wrócić do Kutaisi. Można oczywiście poszerzyć wycieczkę o dodatkowe dni i atrakcje: zwiedzanie Mcchety i Uplisciche, trekking w dolinach Sno, Juta i Truso lub inne wizyty w innych pięknych miejscach.
Jedźmy razem!
Długość trasy: 703 km
Czas trwania wycieczki: 2–3 dni (start: 9.00, koniec: ok. 21.00, w tym ok. 1 godz. przerwy na lunch)
Miejsce spotkania: odbiór i powrót z/do hotelu lub spotkanie we wcześniej ustalonym miejscu
Cena: od 890 GEL/dziennie/grupa 1–6 os. (1 GEL to ok. 1,50 PLN)
W cenie: auto z kierowcą rosyjskojęzycznym
Płatne osobno: przewodnik z j. polskim (150 USD), bilety wstępów, jedzenie, napoje, wino, pamiątki, ubezpieczenie turystyczne, koszty noclegów, koszty noclegów i wyżywienia kierowcy i przewodnika, inne wydatki
Zapisy: skontaktuj się
#17 Swanetia i Megrelia: Kutaisi – Mestia – lodowiec Chaaladi – Uszguli – SisaTura – Kutaisi (3 dni)
Swanetia to wysokogórski region na północy Gruzji, którego symbolem są charakterystyczne machubi i koshki – domy z wieżami obronnymi. Stolicą regionu jest Mestia, a jedną z najsłynniejszych atrakcji osada Uszguli, którą uważano niegdyś za najwyżej położoną w Europie. W obu tych miejscach można zobaczyć średniowieczne baszty, bardzo interesujące muzea historyczno-etnograficzne, zabytkowe cerkwie, lokalne galerie sztuki. Czas tu spędzony to także okazja do podziwiania obłędnych krajobrazów Wysokiego Kaukazu, w tym szczytów Laila (4006 m n.p.m.), Uszba (4700 m n.p.m.) i najwyższej góry Gruzji – Szchary (5193 m n.p.m.).
Droga z Kutaisi do Mestii prowadzi z nurtem rzeki Enguri (Inguri), wzdłuż której jest wiele świetnych punktów widokowych. Drugiego dnia warto się wybrać na trekking pod lodowiec Chaaladi lub wyprawę 4×4 nad jeziora Koruldi, a następnie do osady Uszguli. Trzeciego dnia, w drodze powrotnej do Kutaisi, dobrym pomysłem będzie zwiedzanie megrelskiej wioski etnicznej SisaTura.
Jedźmy razem!
Długość trasy: 670 km + trekking
Czas trwania wycieczki: 3 dni (start: 9.00, koniec: ok. 21.00, w tym ok. 1 godz. przerwy na lunch)
Miejsce spotkania: odbiór i powrót z/do hotelu lub spotkanie we wcześniej ustalonym miejscu
Cena: od 920 GEL/dziennie/grupa 1–6 os. (1 GEL to ok. 1,50 PLN)
W cenie: auto z kierowcą rosyjskojęzycznym
Płatne osobno: przewodnik z j. polskim (150 USD), bilety wstępów, jedzenie, napoje, wino, pamiątki, ubezpieczenie turystyczne, koszty noclegów, koszty noclegów i wyżywienia kierowcy i przewodnika, inne wydatki
Zapisy: skontaktuj się
Na którą z moich autorskich wycieczek 1, 2 i 3-dniowych z Kutaisi wybierzesz się najchętniej? Daj znać w komentarzu lub podziel się własnymi pomysłami! Zapisz się już teraz na dowolną wycieczkę (zobacz też propozycje wycieczek 1-dniowych z Tbilisi), a jeżeli masz inne wymarzone destynacje w Gruzji – skontaktuj się ze mną i pogadajmy o indywidualnym planie twojej kaukaskiej wyprawy!
Kutaisi – informacje praktyczne
Na koniec garść informacji praktycznych:
- Port lotniczy Kutaisi znajduje się we wsi Kopitnari, 30 km od miasta.
- Z lotniska do centrum Kutaisi można dojechać marszrutką, autokarem, taksówką, wynajętym samochodem, pociągiem (stacja jest oddalona o 1,8 km) lub z touroperatorem (np. ze mną, jeżeli wcześniej umówisz się na wspólną wycieczkę).
- Na lotnisku można kupić gruzińską kartę SIM do telefonu (sieci komórkowe: Magti, Geocell, Beeline).
- Z wymianą euro lub dolarów na gruzińskie lari wstrzymaj się do przyjazdu do Kutaisi – w miejskich kantorach kursy walut są korzystniejsze.
- Hotele w Kutaisi to również nie problem – działa tu wiele obiektów noclegowych na różną kieszeń i gust.
- A co na ząb? O tym piszę w tekście Gdzie zjeść w Kutaisi? Restauracje i winiarnie.
Dodatkowe wskazówki w artykule Zwiedzanie Kutaisi – atrakcje i informacje praktyczne oraz informatorach: Gruzja – informacje praktyczne. Dokumenty, szczepienia, bezpieczeństwo, transport, ceny i Ceny w Gruzji. Ile kosztują atrakcje, jedzenie, transport, jaką walutę zabrać?.
Moje wycieczki do Gruzji
Masz ochotę na wycieczkę do Gruzji z prawdziwego zdarzenia? Możesz wyruszyć ze mną na dowolną wycieczkę z oferty mojego biura podróży Tamada Tour lub zaplanować szyty na miarę indywidualny wyjazd – wystarczy, że skontaktujesz się ze mną, ustalimy szczegóły i w drogę!
Na którą z tych wycieczek wybierzesz się najchętniej? Jeżeli masz inne wymarzone destynacje w Gruzji – podziel się swoim pomysłem w komentarzu!
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego.