Niestety, już niebawem będziemy obchodzili smutną, pierwszą rocznicę wybuchu pandemii koronawirusa. Pandemii, która nie tylko zmieniła nasze życie, ale przede wszystkim uświadomiła nam, że jego materialne, duchowe, egzystencjalne podstawy są bardzo kruche. To gorzkie słowa i nie napawają optymizmem. Ale cóż nam zostało – wiara w cuda, w naukowców, w rządy – musimy czekać.
Spis treści
Koronawirus w Gruzji 2020 – początek
Od początku pandemii opisywałem sytuację u nas, w Gruzji. Zamieszczałem statystyki zachorowań, informowałem o działaniach podjętych przez rząd, uczciwie i rzetelnie pisałem również o tym, czego mogą spodziewać się wszyscy turyści, którzy liczyli, że sytuacja zostanie szybko opanowana i będą mogli przyjechać tu na wakacje. Analizowałem publikowane przez rząd komunikaty, obserwowałem doniesienia przewoźników i wyciągałem logiczne wnioski, którymi się z wami dzieliłem.
O sytuacji w Gruzji od lutego 2020 napisałem jak dotąd 4 artykuły:
- Koronawirus w Gruzji. Życie w czasach zarazy. Cz. 1. Pierwsza fala
- Koronawirus w Gruzji. Życie w czasach zarazy. Cz. 2. Codzienność
- Turystyka a koronawirus w Gruzji – wakacje 2020 i restrykcje. Życie w czasach zarazy. Cz. 3
- Koronawirus w Gruzji – czy turystyka przetrwa pandemię? Życie w czasach zarazy. Cz. 4
Regularnie publikuję też nowe informacje na fanpage’u PolakoGruzin.pl na Facebooku.
Podobnie jak inni touroperatorzy, również borykam z trudnym położeniem. Mojej firmy Tamada Tour nie objęła żadna tarcza polskiego rządu. Mimo to, nikt z naszych Klientów nie czuł się poszkodowany. Do końca grudnia 2020 roku zwróciliśmy niebagatelną kwotę ponad 200 tys. zł. Przygotowaliśmy też inne propozycje dla Uczestników naszych wycieczek, np. vouchery lub zmianę terminów wyjazdu. To moja i mojego zespołu wielka satysfakcja. Jesteśmy małą rodzinną firmą, ale jesteśmy absolutnie transparentni, wiarygodni i rzetelni. Udowodniliśmy to po raz kolejny!
W tym miejscu muszę także i Państwu – wszystkim sympatykom Tamada Tour, przyjaciołom i klientom – podziękować za pomoc i uczestnictwo w ogłoszonych przeze mnie zbiórkach pieniężnych i promocjach związanych z zakupem voucherów. Uzyskane środki (łącznie ponad 25 tysięcy złotych) mogłem przeznaczyć na wsparcie naszych pracowników. Z całego serca wielkie dzięki! Dla nich była to nieoceniona pomoc, ponieważ, szczególnie dla naszych kierowców i dla ich rodzin, praca w Tamada Tour, to jedyne źródło utrzymania.
Akcję na portalu Zrzutka.pl prowadzę do 31.01.2020 – https://zrzutka.pl/8df8mb.
Gruzińska turystyka krajowa 2020
Mimo, że mieszkam od kilku lat w Gruzji na stałe (w Polsce jestem gościem tylko przez kilka miesięcy) i sam oraz turystami przejechałem ten kraj wzdłuż i wszerz, przeczytałem dziesiątki książek na jej temat, to i tak z czystym sumieniem nie mógłbym napisać, że znam tę moją drugą ojczyznę. Dlatego, jak tylko w czerwcu 2020 pojawiała się możliwość wyjazdów, skorzystałem z okazji i uczestniczyłem w kilku bardzo ciekawych miejscowych wycieczkach.
W wakacje 2020 byłem w górskiej krainie Chewsuretii oraz z wizytą u rosyjskich Duchoborców, grupy religijnej, której przedstawiciele zamieszkują niegościnne tereny płaskowyżu Dżawacheckiego w południowo-wschodniej części Gruzji.
Koronawirus w Gruzji 2020 – informacyjny chaos
W czerwcu 2020 roku, kiedy zaczęliśmy się cieszyć z poluzowania restrykcji i ponownie mogliśmy zasiąść w kawiarnianych ogródkach i niespiesznie, patrząc na przechodniów, popijać piwo, wino, czy lemoniadę pojawiła się też nadzieja, że może od września wróci turystyka. I mimo, że na początku czerwca 2020 roku pisałem, że w tym roku polscy turyści do Gruzji nie przyjadą, to pewnie jak inni, tę iskierkę nadziei w sobie pielęgnowałem.
Na wielu forach społecznościowych można było znaleźć oferty wyjazdu do Gruzji sprzedawane na lipiec, sierpień, wrzesień choć oficjalne źródła rządowe nie informowały o pełnym otwarciu granic. Trzymając rękę na pulsie wiedziałem, że przedłużono ich zamknięcie, dla większości państw członkowskich Unii Europejskiej – w tym Polski – do końca lipca. Z kolei 21 lipca Gruzińska Agencja Lotnictwa Cywilnego poinformowała o przedłużeniu wstrzymaniu lotów do 31 sierpnia 2020 (następnie do 1 października 2020, następnie do końca marca 2021).
Czysto retorycznie pytam, jak można było wówczas mamić turystów i sprzedawać im wycieczki? Kilkanaście dni później termin ten znowu zmieniono.
Sądzę, że to huraoptymistyczne podejście niektórych firm wzięło się nie tylko z potrzeby finansowej, ile właśnie było skutkiem szumu informacyjnego, ponieważ do Gruzji w owym czasie mogli przylecieć obywatele Niemiec, Francji, Estonii, Łotwy i Litwy. Choć i ich obowiązywały pewne zalecenia.
Reasumując przykro mi było czytać wiadomości od wielu osób, które napisały do mnie, że zostali oszukani, że wśród organizatorów wycieczek znalazły się nieuczciwe firmy.
Kalejdoskop informacji i restrykcji zmieniał się nieustannie, ale po cichu cała branża turystyczna liczyła, że chociaż wrzesień będzie można jeszcze uratować. I te nadzieje okazały się płonne. W oparciu o informacje, które we wrześniu otrzymałem z LOT, o anulowanych rejsach tej linii, mówiłem, że na pewno do końca marca 2021 roku lotów do Gruzji nie będzie! Zresztą już w sierpniu 2020 pojawiały się głosy różnych specjalistów i wirusologów, że na jesieni czeka nas kolejna fala zachorowań.
Od 28 listopada 2020 mamy kolejny lockdown i żyjemy z dnia na dzień przed telewizorem, komputerem, telefonem lub radiem przy uchu. Boimy się o bliskich i przyjaciół, ponieważ jesienią ilość zachorowań gwałtownie wzrosła, a liczby te robią ogromne wrażenie. Niestety potwierdziły się opinie naukowców i wirusologów i statystyki odnotowują po około cztery tysiące zakażonych dziennie. Ale za tymi suchymi faktami stoją przecież chorzy i umierający ludzie, i tragedie ich rodzin.
Bezpowrotnie zginął wiosenny optymizm i nadzieja, gdy było ich około 10-20 dziennie, że ta zaraz szybko minie.
Gruzja 2021 – kiedy będzie można przyjechać?
Jeszcze kilka miesięcy temu wierzyliśmy, że na początku 2021 roku świat wróci do normy i będzie można spokojnie planować wyjazdy i zagraniczne urlopy. W tym oczywiście odwiedzenie Gruzji. Kiedy będzie można przyjechać?
Linie lotnicze Wizz Air zadeklarowały w dniu 13.04.2021, że połączenia na trasie Warszawa-Kutaisi-Warszawa zostaną wznowione od 18.04.2021.
Wakacje w Gruzji 2021 – co wiemy obecnie?
18 stycznia 2021 media podały, że w trakcie spotkania Międzyagencyjnej Rady Koordynacyjnej pod przewodnictwem premiera Giorgiego Gacharii zapowiedziano, że od lutego 2021 roku, władze stopniowo zaczną znosić niektóre restrykcje oraz wznowią część regularnych połączeń międzynarodowych. Zaznaczają jednak, że zmiany będą możliwe tylko na podstawie trendów i międzynarodowej sytuacji z wirusem w innych krajach. Jednocześnie podkreślają, że obowiązek noszenia maseczek i zachowanie społecznego dystansu może trwać aż do wakacji bieżącego roku.
Dla przypomnienia dodam, że w Gruzji wciąż obowiązuje godzina policyjna od 21:00 do 05:00 rano, przez wiele miesięcy nie działał transport między miastami, w Tbilisi nie jeździły autobusy i marszrutki, a także metro. Restauracje można odwiedzić jedynie od poniedziałku do piątku, a w weekendy pracują one wyłącznie z dostawą do domu. Z ogromnym opóźnieniem ruszył i tak stracony sezon narciarski w popularnych ośrodkach zimowych – Bakuriani, Gudauri, Goderdzi, Mestia. Nasi goście głównie wyjeżdżali do Gudauri. W 2021 roku z uwagi na brak lotów wyjazdy narciarskie były niemożliwe.
Kilka dni wcześniej, 16 stycznia 2021, Tengiz Tsertsvadze, dyrektor generalny Szpitala Chorób Zakaźnych w Tbilisi, powiedział, że Gruzja otrzyma pierwszą część szczepionek Covid prawdopodobnie za miesiąc, czyli pod koniec lutego 2021.
Być może nie będzie to duża dostawa, ale kilkadziesiąt tysięcy dawek szczepionki firmy Pfizer pozwoli na rozpoczęcie akcji szczepień. Druga dostawa około pół milina sztuk trafi do Gruzji pod koniec marca i będą to szczepionki AstraZenecka.
Z sondaży prowadzonych przez ministerstwo zdrowia, wynika, że ponad 50 % Gruzinów chce się zaszczepić, co świadczy nie tylko o odpowiedzialności ale przede wszystkim ogromnej potrzebie powrotu do normalności. Spotkań z bliskimi, biesiadowanie po staremu, ale przede wszystkim odzyskania pracy i bezpieczeństwa życia.
Pierwsi będą szczepieni medycy i pracownicy służby zdrowia. Następni są w kolejce ludzie starsi, czyli najbardziej zagrożeni Covid-19. Szczepienia mają potrwać do jesieni. W innych krajach m.in. w Polsce szczepienia już trwają. I jeśli wierzyć mediom już zostało zaszczepionych milion rodaków. Informacja ta cieszy, ponieważ Polacy są jedną z największych grup turystycznych odwiedzających Gruzję.
Luty 2021 za pasem, a my dalej trwamy w zawieszeniu. Od 1 lutego restrykcje mają być ponownie poluzowane. Trudno powiedzieć czy to źle, czy dobrze, szczególnie teraz. Osobiście uważam, że skoro fala zachorowań nieco spadła i utrzymuje się obecnie na stałym poziomie i nie odnotowuje się jej wzrostu do czasu szczepień powinny dalej obowiązywać. Najważniejsze jest życie i zdrowie ludzi, a do ograniczeń już się przyzwyczailiśmy.
Restrykcje w Gruzji 2021
Sytuacja na świecie zmienia się dynamicznie, więc tę część artykułu będę regularnie aktualizował o nowe informacje.
Koronawirus w Gruzji 2021 – kwarantanna, samoizolacja, testy PCR
W marcu 2020 roku zawieszono bezpośrednie połączenia lotnicze z Gruzji do Polski. Na początku czerwca 2020 mówiłem w podcaście Lockdown po gruzińsku i pisałem, że w 2020 roku turyści z Polski do Gruzji nie przyjadą i to się niestety sprawdziło. Ilość restrykcji i pomysły władz Gruzji skutecznie utrudniły zaplanowanie podróży na Kaukaz. Dla najbardziej zdesperowanych możliwy był tylko przylot z krajów, które miały z Gruzją otwarte granice, lub też spec-rejsem. Dzięki temu polscy obywatele mogli przylecieć do Gruzji z ważnym testem PCR i przejść 8-dniową kwarantannę na miejscu. Oczywiście na własny koszt w hotelu lub samoizolacji w zadeklarowanym miejscu zamieszkania. Drugą opcją, bez ważnego testu PCR, była 12-dniowa kwarantanna.
Od 1 lutego 2021, po wznowieniu regularnych lotów, pasażerowie przylatujący do Gruzji będą musieli przedstawić wyniki aktualnego testu PCR, tzn. wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin lub też potwierdzenie zaszczepienia na Covid-19 (obie dawki). Władze ogłosiły, że nowe przepisy w pierwszej kolejności dotyczyć będą krajów Unii Europejskiej, Zatoki Perskiej i Izraela. Loty będą obsługiwane zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi procedurami medycznymi.
Uwaga!
Zgodnie z doniesieniami mediów władze Gruzji wprowadziły konieczność wykonania testów PCR na miejscu w Gruzji w trzecim dniu pobytu. Dotyczy to osób, które przyleciały do Gruzji na podstawie testu PCR. Zaszczepieni są oczywiście zwolnieni z tego dodatkowego obowiązku.
W Gruzji cena za test PCR zaczyna się od 100 GEL w zależności od kliniki. Za kwotę od 100 do 200 GEL można zamówić badanie w miejscu zamieszkania (w hotelu, w apartamencie, w domu). Wyniki są w ciągu 24 godzin.
Testy można wykonać w klinikach:
- Aversi Clinic (Tbilisi)
- Neolab (Tbilisi)
- Cito Medical Center (Tbilisi)
- Synevo (Tbilisi, Kutaisi, Batumi, Kobuleti, Zugdidi, Achalciche, Zestaponi, Gori, Rustavi, Telavi)
- MedCenter (Batumi)
- Merlab (Batumi)
- Szpital Morski (Batumi)
Jeżeli test wykonany w Gruzji okaże się pozytywny to turysta zostanie skierowany na kwarantannę do covid-hotelu lub leczenie w gruzińskim szpitalu na własny koszt.
Warto podkreślić, że uruchomienie przez linie lotnicze siatki połączeń, którą znaliśmy przed epidemią, to nie jest zadanie realne do wykonania w ciągu kilku dni. Przypomnę, że przed marcem 2020 mieliśy rejsy Wizz Air do Kutaisi z Gdańska, Poznania, Wrocławia, Katowic, Krakowa i Warszawy, a także LOT z Warszawy do Tbilisi.
Koronawirus w Gruzji 2021 – maseczki, dystans społeczny
Gruzińskie władze podały również, że obowiązek noszenia maseczki oraz zachowanie społecznego dystansu będą nam towarzyszyć jeszcze przez kilka miesięcy. Takie informacje przekazał Amiran Gamkrelidze, szef Narodowego Centrum Kontroli Chorób i Zdrowia Publicznego.
Transport w Gruzji w czasach pandemii 2021
Od 28 lutego 2021 został wznowiony transport między miastami. W Tbilisi działa już metro, jeżdżą też autobusy i marszrutki.
Restauracje w Gruzji
Od 08.03.2021 restauracje w Gruzji zostały otwarte dla gości. Dotychczas np. w Tbilisi, Kutaisi i Batumi pracowały one wyłącznie na dowóz. Obecnie od poniedziałku do piątku można usiąść zarówno w ogródku jak i wewnątrz restauracji. W weekendy wyłącznie w ogródkach restauracyjnych.
Godzina policyjna w Gruzji
Od 28.11.2020 mamy w Gruzji drugi lockdown i podobnie jak wiosną 2020 nie wolno wychodzić z domu w godzinach 21:00-05:00. Grożą za to kary w wysokości 2000 GEL. Na razie władze ogłosiły, że godzina policyjna będzie obowiązywać na pewno do maja 2021. Podano także, że restrykcje związane z godziną policyjną zostaną zniesione na samym końcu. Przewidywalne zakończenie godziny policyjnej w Gruzji to 31.05.2021. Na razie od 17.05.2021 zmieniono godziny, w których ona trwa. Obecnie jest to 23:00-05:00.
Koronawirus w Gruzji – szczepienia dla turystów
26.01.2021 gruzińskie władze za pośrednictwem mediów ogłosiły, że od 01.02.2021 turyści będą mogli przylecieć do Gruzji z testami PCR, wykonanymi maksymalnie 72 godziny przed wylotem lub z potwierdzeniem szczepienia na COVID-19 (obie dawki). Drugi test należy wykonać w Gruzji w trzecim dniu pobytu. Nie dotyczy to osób całkowicie zaszczepionych.
Granice lądowe Gruzji
Od 01.06.2021 zostały otwarte granice lądowe Gruzji. Żeby je przekroczyć należy wykonać test PCR maksymalnie 72 godziny przed planowanym wjazdem, a drugi test w 3. dniu pobytu w Gruzji. Dotyczy to również osób zaszczepionych.
Ubezpieczenie wyjazdu
Planując wyprawę do Gruzji w 2021 sprawdź czy wybrane przez Ciebie ubezpieczenie zdrowotne zawiera rozszerzenie o ryzyko związane z COVID-19. Nie wszyscy ubezpieczyciele oferują takie rozwiązanie. Również jeśli możesz to skorzystaj z opcji ubezpieczenia kosztu rezygnacji z wyjazdu bądź samego biletu lotniczego rozszerzając to ubezpieczenie o ryzyko związane z COVID-19.
Źródła informacji
Wydarzenia w 2020 roku sprawiły, że wiele osób z dużą nieufnością podchodzi do informacji z telewizji, radia czy też rządowych stron. Niestety zamiast tego wybierają fora internetowe, na których nikt nie kontroluje i nie weryfikuje przepływu fake newsów oraz niewiedzy piszących i komentujących. Stąd pojawiają się różne kwiatki, np. ostatnio dowiedziałem się, że na jednym popularnym forum internetowym poświęconym Gruzji ludzie piszą z pełnym przekonaniem, że obecnie do Gruzji nie można nawet wysłać paczki z Polski, co jest kompletną bzdurą! Paczki przychodzą normalnie i regularnie, o kosztach i opcjach pisałem w artykule Ile kosztuje życie w Gruzji. Być może tematyka przepływu paczek nie jest obecnie najważniejsza, ale to tylko jeden z przykładów. Gorszym jest ten, w którym na kilku forach niektórzy organizatorzy twierdzili, że do Gruzji nie będzie potrzeba żadnych testów!
Jeżeli zostaliście oszukani przez którąś z gruzińskich lub polskich firm w Gruzji i nie zwrócono Wam pieniędzy lub wmawiano w 2020 roku, że wycieczki odbędą się bez żadnych problemów to napiszcie do mnie. Zależy mi żeby Gruzja była dla Was spełnieniem podróżniczych marzeń. Dlatego zrekompensuję Wam nieprzyjemne wrażenie i otrzymacie zniżkę na wyjazd ze mną.
Jeżeli szukacie sprawdzonych informacji o Gruzji to zapraszam na moją grupę na Facebooku – Magia Gruzji – oraz na strony internetowe, które podaję poniżej.
- StopGov.ge – gruzińska rządowa strona ze statystykami dot. epidemii COVID-19,
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Gruzji – informacje dla przyjeżdżających do Gruzji w trakcie pandemii,
- Agenda.ge – rządowy portal z artykułami w j. angielskim,
- OC Media – niezależny serwis informacyjny prowadzony przez międzynarodowy zespół ekspertów,
- Ambasada USA w Gruzji – rzetelnie zebrane informacje w j. angielskim,
- Stacja Kaukaska SEW Uniwersytetu Warszawskiego – ciekawe zestawienia informacji z gruzińskich mediów, które są publikowane regularnie i co ważne – po polsku.
Nowe zasady kwarantanny granicznej w Polsce
Od 30.03.2021 obowiązują nowe zasady kwarantanny granicznej w Polsce. Test zrobiony w Gruzji przed rejsem powrotnym do Polski nie zwalnia z obowiązku kwarantanny w Polsce. Umożliwi to dopiero test wykonany w Polsce.
Granice lądowe Gruzji
Władze Gruzji zapowiedziały otwarcie granic lądowych od 01.06.2021 dla osób zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki. Dla osób niezaszczepionych obowiązują zasady związane z wykonaniem testu PCR przed przekroczeniem granicy Gruzji i kolejnego w 3. dniu pobytu.
Nowe restrykcje od sierpnia 2021
Od 14.08 do 04.09.2021 został w Gruzji zawieszony transport miejski – autobusy, metro w Tbilisi, marszrutki. Również nie jeździ kolejka linowa do twierdzy Narikala oraz szynowa na Mtatsminda. Nowe restrykcje mają ograniczyć ilość nowych zakażeń i poprawić tempo szczepień. Restauracje pracują tylko do 23:00.
Możliwe jest, że od września 2021 do restauracji będą mogły wchodzić jedynie osoby zaszczepione lub posiadające aktualne testy PCR i antygenowe. Z perspektywy turystyki zorganizowanej nowe restrykcje nie są uciążliwe. 10 grup za nami, około 15 przed nami.
W związku z dużą ilością nowych zakażeń władze Gruzji zdecydowały się od dzisiaj wprowadzić obowiązek noszenia maseczek jeśli w jednym miejscu zbierze się więcej jak 5 osób (przewodnicy i tak przypominają o unikaniu tłumów i noszeniu maseczek), a także ograniczyć działanie restauracji. Szczęśliwie te restrykcje nie wpływają na realizację wycieczek. Gdzie możemy to uciekamy z dużych miast i podziwiamy przyrodę. O to przecież chodzi!
Zielony Paszport od 01.12.2021 – dodatkowe restrykcje dla niezaszczepionych
Wzorem innych europejskich państw Gruzja wprowadza od 01.12.2021 tzw. „Zielony Paszport” dla osób zaszczepionych w pełnym cyklu albo posiadających aktualny test RT-PCR (zrealizowany w ciągu 72 godzin) albo szybki test antygenowy (zrealizowany w ciągu 24 godzin). Tylko posiadacze „Zielonego Paszportu” będą mogli wejść do hoteli, restauracji, barów, kawiarni, muzeów, teatrów, kin, sal koncertowych, siłowni, kolejek linowych w kurortach narciarskich, itd. O dokument będą proszeni wszyscy powyżej 18 roku życia. Dla obywateli Gruzji powstała już specjalna aplikacja mobilna, natomiast obcokrajowcy będą musieli mieć przy sobie i okazywać odpowiednie dokumenty. W razie czego potwierdzenie szczepienia w pełnym cyklu pobrane z polskiego Internetowego Konta Pacjenta wystarczy. Czekaliśmy na ten krok gruzińskich władz od września 2021.
Koronawirus w Gruzji 2021 – podsumowanie
I już na koniec mam taki apel – musimy uzbroić się w cierpliwość, choć zdaję sobie sprawę, że to bardzo trudne. Musimy mieć nadzieję, że szczepienia skutecznie zahamują pandemię i wiarę, że ta upragniona normalność wróci.
Jeżeli macie chęć wybrać się do Gruzji z moją firmą to jestem do Waszej dyspozycji. Od 10 lat organizuję wyjazdy grupowe i indywidualne. Tamada Tour to jedyna na rynku gruzińsko-polska firma, która posiada wpis do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki w Polsce oraz Gwarancję Ubezpieczeniową dla biur podróży, która chroni Uczestników wycieczek oraz ich wpłaty. Moje programy i oferty znajdziecie na podstronie Jedź ze mną. Z przyjemnością przygotowuję także wyprawy szyte na miarę, idealnie dopasowane do oczekiwań Uczestników.
Pamiętajcie, Kaukaz nie ucieknie!
Bardzo dziękuję za ten artykuł. Planuję w sierpniu być w Gruzji i z niecierpliwością wypatruję informacji dotyczących możliwości wjazdu.
Pozdrowienia! 🙂
Dzięki! Zawsze do usług. 🙂
Próbowałem dziś odpowiedzieć na Pani maila, niestety skrzynka odrzuca wiadomości. Pozdrowienia!
Cześć. Twoje artykuły i filmy są genialne. Śledzimy CIę od 2-3 lat, czytamy i oglądamy wszystko. Gruzję kochamy – jest to miejsce no 1 🙂
Ostatnio byliśmy w maju 2021, przyjeżdzamy znowu wrzesień/październik. W poprzednich latach byliśmy i w październiku i w sezonie wakacyjnym.
Kraj wciąż za mało doceniony i doinwestowany – ale jest to jego wielki plus; nienaruszona przyroda, dzikość, spokój, cieplo i empatia ludzi. Nie ma nigdzie tego co mozna zastać w Gruzji! wszystkim gorąco polecam.
Dziękuję za miłe słowa! 🙂