Ostri, czyli ostry gulasz wołowy to kolejne danie kuchni gruzińskiej, którego musicie spróbować. A jeśli macie pod ręką kilka łatwo dostępnych składników, to możecie w szybki i prosty sposób przyrządzić tę potrawę w domu. Rodzinny przepis mojej żony Sophy sprawi, że poczujecie się, jakbyście byli w Gruzji razem z nami!
Ostri – ostry i sycący gruziński gulasz
Ostri (ოსტრი) to pikantny gulasz, który najlepiej smakuje podany od razu po przyrządzeniu. Często podkreślam, że również na tym polega magia gruzińskiej kuchni, bowiem trudno sobie wyobrazić by takie kaukaskie przysmaki jak pierożki chinkali, placki chaczapuri, czy też adżaruli, a więc wersja w kształcie łódki, albo bakłażanowe leczo adżapsandali, a także ostri smakowały tak samo świetnie po odgrzaniu!
Co ciekawe w niektórych restauracjach gruzińskich, zarówno w Polsce jak i w Gruzji, możecie też się spotkać z ostri podanym jako zupa. Nie jest to jednak uproszczona wersja przygotowywana tylko pod turystów. Po prostu na Kaukazie nie ma takich tradycyjnych zup jak w Polsce. Jeżeli więc oprzemy się na dostępnych daniach i produktach oraz nieco poeksperymentujemy, to gulaszowa zupa nie jest żadnym błędem, ani grzechem.
Spis treści
Jak zrobić gruzińskie ostri
Czas przygotowania: ok. 90 minut.
Składniki
- 1 kg mięsa wołowego,
- 2 pomidory średniej wielkości,
- 2 cebule średniej wielkości,
- 1 ząbek czosnku,
- 4 sztuki ostrej papryki,
- 1 pęczek kolendry,
- 2 stołowe łyżki oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek,
- przyprawa do mięsa/przyprawa do gulaszu (w Gruzji używamy kharcho suneli),
- liście laurowe,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie ostri krok po kroku
Mięso wołowe pokrój w kostkę. Nalej wodę do garnka, dodaj mięso (wody potrzeba tyle by przykryć mięso). Do smaku wrzuć liście laurowe. Czas gotowania zależy od jakości mięsa. Gotuj aż będzie miękkie. W tym czasie możesz przygotować pozostałe składniki. Posiekaj cebulę. Obierz pomidory ze skórki i zetrzyj na tarce – duże oczka lub pokrój w drobną kosteczkę. Zetrzyj również ząbki czosnku. Paprykę drobno pokrój – jeśli bardzo ostra usuń wcześniej pestki. Gdy mięso będzie już miękkie, wylej je z garnka na sitko. Rozgrzej patelnię i wlej 2 stołowe łyżki oleju słonecznikowego lub oliwy, wrzuć odsączone mięso i dodaj poszatkowaną cebulę. Smaż razem na średnim ogniu aż cebula stanie się rumiana. Często mieszaj, żeby ani mięso, ani cebula się nie przypaliły. Następnie dołóż pomidory i smaż dalej ok. 10 minut. Na koniec dodaj przyprawy do smaku, starty ząbek czosnku, kolendrę (jeśli lubisz) i pokrojoną paprykę. Dokładnie wymieszaj i duś jeszcze 5 minut. Twój gulasz jest gotowy!
Podawaj w miseczce lub na talerzu.
Jeżeli chcesz przygotować ostri w formie zupy to użyj mniej mięsa, ok. 200-300 g. Proces jest podobny do podanego wyżej. Mięso pokrój w kawałki średniej wielkości i ugotuj. Gdy będzie miękkie, odlej powstały bulion do osobnej miski a mięso podsmaż z cebulą oraz masłem (ok. 20 g), dodaj 2 stołowe łyżki startych pomidorów lub koncentratu pomidorowego. Smaż dalej na średnim ogniu (pamiętaj, że masło się szybko pali). Zalej bulionem. W zależności od preferencji dodaj wcześniej ugotowany ryż (50 g) albo makaron. Następnie dopraw kolendrą, czosnkiem, papryką i przyprawami. Gotuj 7-8 minut. Twoja zupa gotowa!
Z czym podawać ostri?
W Gruzji rzadko się zdarza, żeby w trakcie rodzinnego obiadu, biesiady, albo spotkania w restauracji na stole pojawiły się tylko jedna lub dwie potrawy. Trudno także wyobrazić sobie, że w restauracji zamawiamy jedną porcję tylko dla siebie! Gruziński stół to celebracja chwili, spotkania, ważnej uroczystości. Jedzenia ma wystarczyć dla wszystkich i lepiej zamówić więcej, żeby każdy mógł spróbować wszystkich dań. Do wołowego gulaszu ostri na pewno będzie też pasować czerwone wytrawne wino albo winogronowa wódka – czacza. Niezbędnym dodatkiem jest oczywiście chleb, który w Gruzji podaje się do wszystkiego. 🙂 Możecie gruzińskim sposobem rwać chleb i zanurzać go w potrawce i wykorzystywać jako widelec.
Moje kulinarne i winiarskie wyprawy do Gruzji
Nasze przepisy kuchni gruzińskiej cieszą się ogromną popularnością. Nic jednak nie smakuje tak, jak w miejscu pochodzenia, prosto z gruzińskiego stołu, w oparciu o świeże kaukaskie sery, które są niedostępne w Polsce, wino z amfor kwewri (tradycja jego wyrobu jest wpisana na listę UNESCO), a także warzywa, przyprawy, mąkę i unikalną gruzińską atmosferę, w której gość jest darem od Boga. Specjalnie z myślą o smakoszach przygotowałem kameralne wycieczki kulinarne i winiarskie do Gruzji, w których stawiamy na bezpośrednie spotkania i relacje (organizujmy wyjazdy w przyjacielskim gronie i przedstawiamy uczestnikom naszych gruzińskich przyjaciół) oraz pogłębione odczuwanie i doświadczanie lokalności. Podczas odkrywania kulinarnych stron Gruzji odwiedzimy w jej domu renomowaną szefową kuchni, która gotuje dla kilku popularnych restauracji i czołowych gruzińskich polityków, poznamy miejscowe gospodynie, zajrzymy do organicznych winiarni, gdzie wino powstaje tak samo jak 6000 lat temu, zobaczymy miejsca, o których milczą przewodniki i do których nikt poza nami nie jeździ. Kulinarne i winiarskie wyjazdy dla pasjonatów realizuję pod szyldem mojej butikowej firmy Tamada Tour, pierwszego i najstarszego gruzińsko-polskiego biura podróży z siedzibami w Polsce i w Gruzji, które z powodzeniem działa od 2011 r. Zapraszam do zapoznania się nie tylko z moją ofertą, lecz także autorskim kanałem podróżniczym na YouTube, podcastami o podróżach oraz oczywiście moim blogiem PolakoGruzin.pl. Obierz kurs na Kaukaz i rusz z nami po prawdziwą magię Gruzji!
PS Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jak udało się wam przygotować ostri według naszego rodzinnego przepisu! Zobaczcie też nasze inne gruzińskie przepisy.
Sophy & Krzysztof
Mniaaam! Przepychota, wyszło idalnie, szybko się robi i równie szybko znika ze stołu 😉
Dziękujemy. Smacznego! 🙂