Soko to po gruzińsku grzyby, a sulguni to najpopularniejszy gruziński ser, wykorzystywany także do przyrządzenia różnych dań. Połączenie tych dwóch składników daje nam wyśmienitą przekąskę, czyli pieczarki zapiekane z serem. Co ciekawe kaukaskie jedzenie nie kojarzy się wcale z grzybami, mimo, że rosną tu takie same jak w Polsce. W kuchni używa się głównie gatunków hodowlanych – pieczarek i boczniaków. W gruzińskich restauracjach możecie spotkać się np. ze słynnymi pierożkami chinkali z grzybowym farszem, z zupą grzybową, oraz właśnie z soko sulgunit. Danie to możecie bez problemu zrobić w domu według rodzinnego przepisu mojej żony Sophy.
Pochwalę się jeszcze, że moim wkładem w rodzinną kuchnię w Gruzji są zapiekanki z żółtym serem i pieczarkami, które robię zawsze wtedy kiedy tęsknię za Polską. Podobnie jest z „polską pizzą”, w której pieczarki są nieodzowne!
Spis treści
Soko sulgunit czyli pieczarki z serem sulguni
Soko sulgunit tradycyjnie przygotowuje się w glinianej misie ketsi, którą można kupić w trakcie wycieczki do Gruzji, na Przełęczy Suramskiej, słynącej z doskonałej gliny. Surami to pasmo górskie, które odbija na południe od północnego pasma Wysokiego Kaukazu i stanowi naturalną granicę, dzielącą Zachodnią (Adżaria, Megrelia, Imeretia, Racza) i Wschodnią Gruzję (Karlia Wewnętrzna, Kartlia Dolna, Kachetia). W położonych tam górskich wioskach kwitnie wyrób ceramiki użytkowej i ozdobnej.
Jak zrobić gruzińskie soko sulgunit – pieczarki z serem sulguni
Czas przygotowania – ok. 20 minut.
Składniki
- 1/2 kg średniej wielkości pieczarek,
- 300 g gruzińskiego słonego sera sulguni (chociaż to już nie to samo w Polsce można go zastąpić np. fetą z mozzarelą w proporcjach pół na pół lub bryndzą).
Sposób przygotowania
Rozgrzej piekarnik do temperatury 250 st. C. Dokładnie umyj i wyczyść pieczarki. Odetnij nóżki. Pieczarki ułóż w naczyniu żaroodpornym lub w gruzińskiej glinianej misie ketsi wysmarowanej wcześniej olejem roślinnym (np. rzepakowym). Pokrój ser sulguni na małe kwadraciki i napełnij nim pieczarki. Do każdej porcji dodaj też kilka wiórków masła. Włóż do piekarnika i piecz ok. 15 minut. Twoje soko sulgunit jest gotowe. Prawda, że łatwe?
Możesz także zrobić tę potrawę na patelni.
Z czym podawać soko sulgunit?
Soko sulgunit to dodatek do innych tradycyjnych potraw, które spotkasz w większości gruzińskich restauracji. Razem z nim zamów koniecznie chaczapuri, szaszłyki, sałatkę z pomidorów, ogórków, cebuli i kolendry. Możesz też wybrać inne potrawy kuchni gruzińskiej, a przepisy na nie znajdziesz na moim blogu, np. szkmeruli, gulasz ostri, zupę charczo.
Moje kulinarne i winiarskie wyprawy do Gruzji
Nasze przepisy kuchni gruzińskiej cieszą się ogromną popularnością. Nic jednak nie smakuje tak, jak w miejscu pochodzenia, prosto z gruzińskiego stołu, w oparciu o świeże kaukaskie sery, które są niedostępne w Polsce, wino z amfor kwewri (tradycja jego wyrobu jest wpisana na listę UNESCO), a także warzywa, przyprawy, mąkę i unikalną gruzińską atmosferę, w której gość jest darem od Boga. Specjalnie z myślą o smakoszach przygotowałem kameralne wycieczki kulinarne i winiarskie do Gruzji, w których stawiamy na bezpośrednie spotkania i relacje (organizujmy wyjazdy w przyjacielskim gronie i przedstawiamy uczestnikom naszych gruzińskich przyjaciół) oraz pogłębione odczuwanie i doświadczanie lokalności. Podczas odkrywania kulinarnych stron Gruzji odwiedzimy w jej domu renomowaną szefową kuchni, która gotuje dla kilku popularnych restauracji i czołowych gruzińskich polityków, poznamy miejscowe gospodynie, zajrzymy do organicznych winiarni, gdzie wino powstaje tak samo jak 6000 lat temu, zobaczymy miejsca, o których milczą przewodniki i do których nikt poza nami nie jeździ. Kulinarne i winiarskie wyjazdy dla pasjonatów realizuję pod szyldem mojej butikowej firmy Tamada Tour, pierwszego i najstarszego gruzińsko-polskiego biura podróży z siedzibami w Polsce i w Gruzji, które z powodzeniem działa od 2011 r. Zapraszam do zapoznania się nie tylko z moją ofertą, lecz także autorskim kanałem podróżniczym na YouTube, podcastami o podróżach oraz oczywiście moim blogiem PolakoGruzin.pl. Obierz kurs na Kaukaz i rusz z nami po prawdziwą magię Gruzji!
PS Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jak udało się wam przygotować soko sulgunit według naszego rodzinnego przepisu! Zobaczcie też nasze inne gruzińskie przepisy.
Sophy & Krzysztof