Kebab to kolejne danie, które zawojowało pół świata. Pod różnymi nazwami znajdziecie je na Bliskim Wschodzie, na Kaukazie, w Turcji, na Bałkanach. W Polsce oczywiście też! Nasze gruzińskie kababi nie przypomina jednak tego tureckiego klasycznego kebaba z surówką i ostrym sosem, którego smak znacie z popularnych ulicznych fast-foodów. Kababi robi się z mięsa wołowego i wieprzowego z dodatkiem cebuli, przypraw i pestek granatu. Podaje się je z cienkim chlebem – lawaszem. Danie z łatwością przyrządzicie w domu. Wypróbujcie rodzinny przepis mojej żony Sophy!
Podobnie jak wiele innych potraw kuchni gruzińskiej kababi ma bliskowschodni rodowód. Istnieje kilkadziesiąt wariantów tej smacznej i pożywnej potrawy. W Armenii i Azerbejdżanie znane jest pod nazwą lula kebab. Na Bałkanach to kebabczety albo kebab chi-chi. Znajdziecie je również pod nazwami szisz-kebab (şiş kebab) albo kofta. We wszystkich tych przypadkach jest to mięso pieczone na szpikulcu, a nie na wielkim, zawieszonym pionowo, rożnie, z którego odkrawa się kawałki. W Gruzji mięso nadziewa się na szampury, czyli szpadki do szaszłyków, które możecie zresztą kupić w Polsce, np. na Allegro. W naszym przepisie wykorzystaliśmy jednak zwyczajne patyczki do szaszłyków. Kababi można więc zrobić na świeżym powietrzu, albo w pomieszczeniu.
Z kronikarskiego obowiązku dodam, że popularny w Polsce turecki kebab podawany w chlebie pita z surówką i sosami nazywa się döner kebap lub dürüm döner jeśli zawinięty jest w lawasz.
Spis treści
Jak zrobić gruzińskie kababi
Czas przygotowania – ok. 40 minut jeśli wcześniej przygotowaliście mięso lub 2 godziny dłużej, jeśli mięso leżakuje przez ten czas w lodówce.
Składniki na kababi
- 1 kg mielonego mięsa wołowego,
- 600 g mielonego mięsa wieprzowego,
- 2 cebule średniej wielkości,
- 1 ostra papryka średniej wielkości,
- 1 stołowa łyżka kminku,
- 50 g świeżej kolendry,
- czerwony pieprz lub ostra papryka chili,
- sól i pieprz dla smaku,
- ocet winny,
- cienki ormiański chleb lawasz,
- suszone owoce berberysu,
- pestki granatu.
Przygotowanie kababi krok po kroku
Do miski włóż mięso wieprzowe i wołowe, dodaj drobno posiekaną kolendrę i jedną pokrojoną cebulę, kminek, czerwony pieprz lub chili, berberys, sól i pieprz. Dokładnie wymieszaj. Wszystkie składniki przełóż do plastikowej torebki i zawiąż na końcu. Kilka razy energicznie uderz nią w stół – mięso stanie się miękkie. Całość włóż do lodówki na 2 godziny, a jeśli masz czas, mięso w lodówce zostaw na całą noc.
Czekając na mięso zrób pomidorowy sos sasebeli. Przepis znajdziesz poniżej.
Po wyjęciu z lodówki z mięsa zrób kulki, a następnie każdą porcję zroluj wilgotnymi dłońmi do uzyskania podłużnego kształtu (grubsza kiełbaska).
Drugą cebulę pokrój w cienkie plasterki, a potem na minutę wrzuć do wrzątku. Do oddzielnej miski nalej 50 g octu winnego, dodaj szczyptę soli i pieprzu, jedną łyżeczkę cukru i dołóż odcedzoną, sparzoną cebulę. To nasz wyborny dodatek do mięsa.
Chleb lawasz pokrój na średniej wielkości kawałki, nieco dłuższe niż zrolowane mięso. W niego zawiniemy nasze kababi. Posiekaj świeżą kolendrę i dodaj do niej pestki granatu.
Na patelni usmaż uformowane kababi z każdej strony. Do tego celu możesz użyć też patelni grillowej.
Teraz kababi połóż na lawaszu, do każdej porcji dodaj kolendrę z owocami granatu i po kilka plasterków cebuli z zalewy. Wszystko razem zawiń. Gotowe. Możesz podawać.
Przepis na sos pomidorowy sasebeli
Do przygotowania sosu sasebeli będziesz potrzebować 4-5 łyżek koncentratu pomidorowego, drobno pokrojoną kolendrę i natkę pietruszki (po 20 g -1/4 pęczka), 2 ząbki czosnku, sól, pieprz i ostrą paprykę lub chili, szczyptę kminku. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i wlej ok. szklankę wrzątku (250 – 300 ml), jeszcze raz wymieszaj i pozostaw do ostygnięcia. Twój sos jest gotowy!
Z czym podawać kababi?
Kababi podawaj z sosem śliwkowym tkemali albo pomidorowym sasebeli. Kababi je się rękami i macza w sosie. Danie gości zwykle na gruzińskim stole z innymi tradycyjnymi potrawami, np. pierożkami chinkali, plackami z serem chaczapuri, tradycyjną gruzińską sałatką z pomidorów i ogórków, albo bakłażanowym leczo, adżapsandali.
Moje kulinarne i winiarskie wyprawy do Gruzji
Nasze przepisy kuchni gruzińskiej cieszą się ogromną popularnością. Nic jednak nie smakuje tak, jak w miejscu pochodzenia, prosto z gruzińskiego stołu, w oparciu o świeże kaukaskie sery, które są niedostępne w Polsce, wino z amfor kwewri (tradycja jego wyrobu jest wpisana na listę UNESCO), a także warzywa, przyprawy, mąkę i unikalną gruzińską atmosferę, w której gość jest darem od Boga. Specjalnie z myślą o smakoszach przygotowałem kameralne wycieczki kulinarne i winiarskie do Gruzji, w których stawiamy na bezpośrednie spotkania i relacje (organizujmy wyjazdy w przyjacielskim gronie i przedstawiamy uczestnikom naszych gruzińskich przyjaciół) oraz pogłębione odczuwanie i doświadczanie lokalności. Podczas odkrywania kulinarnych stron Gruzji odwiedzimy w jej domu renomowaną szefową kuchni, która gotuje dla kilku popularnych restauracji i czołowych gruzińskich polityków, poznamy miejscowe gospodynie, zajrzymy do organicznych winiarni, gdzie wino powstaje tak samo jak 6000 lat temu, zobaczymy miejsca, o których milczą przewodniki i do których nikt poza nami nie jeździ. Kulinarne i winiarskie wyjazdy dla pasjonatów realizuję pod szyldem mojej butikowej firmy Tamada Tour, pierwszego i najstarszego gruzińsko-polskiego biura podróży z siedzibami w Polsce i w Gruzji, które z powodzeniem działa od 2011 r. Zapraszam do zapoznania się nie tylko z moją ofertą, lecz także autorskim kanałem podróżniczym na YouTube, podcastami o podróżach oraz oczywiście moim blogiem PolakoGruzin.pl. Obierz kurs na Kaukaz i rusz z nami po prawdziwą magię Gruzji!
PS Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jak udało się wam przygotować kababi według naszego rodzinnego przepisu! Zobaczcie też nasze inne gruzińskie przepisy.
Sophy & Krzysztof