Charczo to sycąca gruzińska zupa z mięsa wołowego lub kurczaka, orzechów włoskich i doskonałych gruzińskich przypraw, które są chlubą narodową. Gęsta, ostra w smaku i niezwykle aromatyczna jest doskonałym, rozgrzewającym daniem szczególnie w zimie. Zupa wywodzi się z regionu Megrelii (Samegrelo) i jak większość potraw kaukaskich jest mieszanką wielu kulinarnych wpływów.
Typowe gruzińskie dania rzadko kojarzą się z zupami, a nawet jeśli, to głównie takimi gęstymi i sycącymi jak ostri i charczo, albo zupą na kaca – czichirtmą. Charczo może być gęstą zupą lub gulaszem i nie wymaga szczególnych talentów kulinarnych. Z łatwością możesz zrobić to danie w domu. Skorzystaj z rodzinnego przepisu mojej żony Sophy.
Spis treści
Jak zrobić gruzińską zupę charczo
Czas przygotowania – ok. 60 minut.
Składniki na charczo
- kurczak lub młoda kura – świeże, niemrożone,
- 250 g orzechów włoskich,
- 1 cebula średniej wielkości,
- 2 łyżki oleju,
- pęczek kolendry,
- 1 stołowa łyżka koncentratu pomidorowego,
- uccho suneli, chmeli suneli, suneli dla charczo, kurkuma lub gruziński szafran,
- 2 ząbki czosnku
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie charczo krok po kroku
Pokrój kurczaka wedle uznania, ugotuj do miękkości i wyjmij z garnka. Nie wylewaj bulionu, będzie potrzebny! Posiekaj cebulę i przesmaż ją w drugim garnku na niewielkiej ilości oleju.
Włóż pokrojonego kurczaka, łyżkę koncentratu pomidorowego i dobrze wymieszaj. Zblenduj orzechy włoskie, czosnek, przyprawy. Do zmielonej masy dodaj 50 g bulionu, który powstał podczas gotowania kurczaka. Jeszcze raz zblenduj.
Masę przełóż do garnka z kurczakiem i cebulą. Zalej pozostałym bulionem. Całość zagotuj i trzymaj na gazie jeszcze ok. 5-8 minut. Dodaj szczyptę drobno pokrojonej kolendry. Dokładnie wymieszaj. Możesz podawać swoją zupę charczo.
Przepis na gruzińskie chlebki z mąki kukurydzianej
Mczadi to popularne w Gruzji kukurydziane placki, które można szybko zrobić na patelni. Ich sekretem jest gazowana woda mineralna, dzięki której wychodzą miękkie i puszyste. W domu używamy wody Nabeghlavi, Borjomi albo Likani.
Przesiej mąkę kukurydzianą do miski. Dodaj 2 łyżeczki cukru, 2 łyżeczki soli, 2 łyżeczki oleju, następnie wymieszaj. Dolej wody mineralnej i zagniataj do uzyskania miękkiego ciasta. Uformuj tak jak lubisz i usmaż na patelni, na złoty kolor.
Z czym podawać charczo?
Charczo podawaj z mczadi – chlebkami z mąki kukurydzianej lub ugotowanym ryżem.
Moje kulinarne i winiarskie wyprawy do Gruzji
Nasze przepisy kuchni gruzińskiej cieszą się ogromną popularnością. Nic jednak nie smakuje tak, jak w miejscu pochodzenia, prosto z gruzińskiego stołu, w oparciu o świeże kaukaskie sery, które są niedostępne w Polsce, wino z amfor kwewri (tradycja jego wyrobu jest wpisana na listę UNESCO), a także warzywa, przyprawy, mąkę i unikalną gruzińską atmosferę, w której gość jest darem od Boga. Specjalnie z myślą o smakoszach przygotowałem kameralne wycieczki kulinarne i winiarskie do Gruzji, w których stawiamy na bezpośrednie spotkania i relacje (organizujmy wyjazdy w przyjacielskim gronie i przedstawiamy uczestnikom naszych gruzińskich przyjaciół) oraz pogłębione odczuwanie i doświadczanie lokalności. Podczas odkrywania kulinarnych stron Gruzji odwiedzimy w jej domu renomowaną szefową kuchni, która gotuje dla kilku popularnych restauracji i czołowych gruzińskich polityków, poznamy miejscowe gospodynie, zajrzymy do organicznych winiarni, gdzie wino powstaje tak samo jak 6000 lat temu, zobaczymy miejsca, o których milczą przewodniki i do których nikt poza nami nie jeździ. Kulinarne i winiarskie wyjazdy dla pasjonatów realizuję pod szyldem mojej butikowej firmy Tamada Tour, pierwszego i najstarszego gruzińsko-polskiego biura podróży z siedzibami w Polsce i w Gruzji, które z powodzeniem działa od 2011 r. Zapraszam do zapoznania się nie tylko z moją ofertą, lecz także autorskim kanałem podróżniczym na YouTube, podcastami o podróżach oraz oczywiście moim blogiem PolakoGruzin.pl. Obierz kurs na Kaukaz i rusz z nami po prawdziwą magię Gruzji!
PS Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jak udało się wam przygotować charczo według naszego rodzinnego przepisu! Zobaczcie też nasze inne gruzińskie przepisy.
Sophy & Krzysztof