Medok (მედოკი) to gruziński miodownik, czyli ciasto, którego sekretem pysznego smaku jest naturalny miód pszczeli. Jak zrobić miodownik po gruzińsku? Wypróbujcie tradycyjny gruziński przepis na medok!
Miodownik jest znany w wielu krajach południowej i wschodniej Europy oraz Kaukazu. Różni się nazwami, niektórymi składnikami i ich proporcjami, ale wszędzie jego kwintesencję stanowi przełożone lekkim kremem miękkie, warstwowe ciasto z dodatkiem miodu pszczelego. A w tej ostatniej kwestii Gruzja ma całkiem sporo do powiedzenia.
Spis treści
Miodowy skarb Gruzji
Jeżeli jeszcze nie wiecie, narodowym skarbem Gruzji jest nie tylko wyśmienite wino, lecz także miód. W 2003 r. kraj okrzyknięto nawet ojczyzną pszczelarstwa, bo właśnie tu archeologowie odkryli najstarsze dowody na podbieranie pszczołom miodu przez człowieka. Ceramiczne naczynia z resztkami pszczelego rarytasu ze stanowisk Gadachrili Gora i Shulaveris Gora pod Tbilisi datowano na 5980 r. p.n.e., a te z wioski Sakire pod Borjomi na 5500 r. p.n.e., co oznacza, że są one aż o 2 tys. lat starsze niż uważany dotąd za najstarszy miód z grobowca egipskiego faraona Tutenchamona!
Pszczelarstwo na Kaukazie ma niesamowicie długą i bogatą tradycję. Od tysiącleci pozyskuje się tu ekologiczny miód od pszczół dzikich, półdzikich i udomowionych. I nie przesadzę twierdząc, że zapylacze mają w tym urodzajnym zakątku świata prawdziwe używanie! Dziewicza natura Gruzji obejmuje blisko 13 tys. gatunków roślin strefy subtropikalnej, alpejskiej i półpustynnej. Niemal każdy region kraju może się pochwalić innymi okazami miododajnej flory, których nektar intryguje smakiem i aromatem. W Gruzji występują powszechniej znane miody lipowy, akacjowy czy nawłociowy, ale też takie unikaty, jak choćby miód kasztanowy, miód z limonki, miód z persymony, miód alpejski, miód matrobela z nektaru rododendronów albo dziki miód Jara.
Medok – gruziński miodownik
Jak już możecie się domyślać, przy takim wyborze głównego składnika – miodu – gruzińskie ciasto medok jest niebiańską pysznością! Dlatego nie przedłużając, fartuchy w dłoń i zabieramy się za pieczenie!
Jak zrobić ciasto medok – przepis gruziński
Przepis na gruziński medok jest bardzo prosty. Kilka składników i odrobina kulinarnych czarów wystarczą, byście we własnej kuchni upiekli rozpływające się w ustach gruzińskie ciasto miodowe.
Szklanka ma u mnie pojemność 250 g.
Medok – składniki na ciasto
- 3 jajka
- 2,5 szklanki mąki
- 1/2 szklanki cukru
- 150 g masła
- 4 łyżki naturalnego miodu pszczelego (np. akacjowego, lipowego)
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
Medok – składniki na krem
- 3 szklanki mleka
- 2 łyżki mąki
- 100 g masła (miękkiego)
- 1 szklanka cukru
- 1 jajko (opcjonalnie)
- 1/2 łyżeczki wanilii
Tip: istnieje łatwiejszy i szybszy przepis na krem do medoka – wystarczy utrzeć uprzednio przestudzony budyń śmietankowy albo waniliowy z masłem.
Ciasto na medok – pieczenie krok po kroku
Zaczynamy od przygotowania ciasta na medok. W rondelku umieść masło, cukier i miód – podgrzewaj na średnim ogniu przez ok. 5 minut, mieszając składniki. Do masy miodowej powoli wlej roztrzepane jajka, energicznie mieszając. Następnie dodaj sodę i ponownie wymieszaj całość do uzyskania jednolitej, gładkiej, gęstej konsystencji.
Rondel z masą odstaw do ostygnięcia na ok. 5 minut. Następnie stopniowo dodawaj do masy przesianą mąkę. Dobrze wymieszaj, aż ciasto będzie gładkie (jeśli za bardzo się klei, dodaj odrobinę mąki).
Z ciasta uformuj kulę i pokrój ją na mniejsze części – 8, jeżeli pieczesz w okrągłej formie, lub 4, jeżeli masz dużą, prostokątną blachę. Tradycyjny medok jest okrągły i ma 8 warstw ciasta przekładanych kremem, ale ile warstw będzie mieć twoje ciasto – to naprawdę nie ma znaczenia, bo liczy się przecież tylko ten świetny smak!
Każdą część ciasta cienko rozwałkuj. Następnie odetnij brzegi, aby ciasto zyskało kształt pasujący do rozmiaru blachy. Każdą warstwę ciasta piecz na papierze do pieczenia przez ok. 5 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C (jeżeli podczas pieczenia na cieście pojawią się bąble powietrza – bez obaw, możesz je potem przekłuć widelcem). Upiecz także wcześniej odcięte brzegi ciasta – następnie skrusz je przy pomocy tłuczka lub zmiel blenderem, bo w takiej postaci będą potem potrzebne do udekorowania medoka.
Krem na medok krok po kroku
Gdy warstwy ciasta są gotowe i stygną, pora zabrać się za krem. W rondelku wymieszaj jajko, cukier, mąkę i wanilię. Stopniowo dodawaj mleko. Podgrzewaj na średnim ogniu ciągle mieszając, aż całość zgęstnieje. Gotową masę odstaw do ostygnięcia.
W międzyczasie utrzyj lub ubij mikserem masło ze stopniowo dodawaną przestudzoną masą kremową.
Gdy krem ostygnie, posmaruj nim każdą warstwę ciasta i ułóż jedna na drugiej. Na koniec posmaruj kremem wierzch i boki ciasta. Udekoruj medok upieczonymi i zmielonymi brzegami ciasta. Wstaw medok do lodówki na 6–10 godz.
Z czym podawać ciasto medok?
Ciasto medok podawaj schłodzone. Smakuje znakomicie samo, jak również udekorowane cukrem pudrem, miodem, posiekanymi orzechami włoskimi lub sezonowymi owocami. Subtelny, słodki smak ciasta medok wspaniale komponuje się z kawą i herbatą, a także delikatnymi winami – np. białym półwytrawnym z owocową nutą.
Życzymy smacznego!
Krzysztof & Sophy
PS Dajcie znać w komentarzach, jak udało wam się przygotować medok według naszego przepisu!
Moje wycieczki kulinarne do Gruzji
Zasmakowało wam ciasto medok i chcecie odkryć inne smaki Kaukazu? A może zaciekawiła was miodowa historia Gruzji? Po więcej kulinarnych niespodzianek zapraszam was do naszej rodzinnej piekarni gruzińskiej Nodaris Puri w Toruniu (ul. Podmurna 14) oraz na moje wycieczki kulinarne do Gruzji! Zobaczycie ze mną słynne zabytki i atrakcje oraz najpiękniejsze widoki Kaukazu, weźmiecie udział w warsztatach kulinarnych i suprze, tradycyjnej biesiadzie ze stołami uginającymi się od gruzińskich smakołyków i wina z amfor kwewri! Możecie wyruszyć ze mną na dowolną wycieczkę z oferty mojego biura podróży Tamada Tour lub zaplanować ze mną indywidualny wyjazd, z programem, trasą i atrakcjami, o jakich marzycie. Do zobaczenia na gruzińskim szlaku!
Gamardżoba- po powrocie z Gruzji zakasałam rękawy i biorę się za ten Medok, ale w liście składników na ciasto nie podano ile masła- ma być kostka 200g?
Przepraszam, gdzieś mi to uciekło. Proszę spróbować do ciasta dodać 150 g masła.
Gamardżoba- po powrocie z Gruzji zakasałam rękawy i biorę się za ten Medok, ale w liście składników na ciasto nie podano ile masła- ma być kostka 200g ( sporo mąki to chyba tluszczu też?)? Składniki na krem – też zawierają masło ( tu 100g), więc razem ( na ciasto i krem) zgaduję, że potrzeba 300g, ?
150 gram masła do ciasta wystarczy. 🙂
Jakiej średnicy powinna być tortownica? Planuję upiec na święta. Wygląda obłędnie 🙂
Średniego rozmiaru. 🙂