Sri Lanka to przepiękna wyspa, która niemal wszystkim kojarzy się z uśmiechniętymi, przyjaznymi ludźmi, cejlońską herbatą, słoniami, plażami nad Oceanem Indyjskim, dżunglą pełną egzotycznych zwierząt i roślin. Do tego rajskiego zakątka Azji Południowej dotrzecie teraz bezpośrednim lotem z Warszawy. Zanim jednak ruszycie w drogę, sprawdźcie, jak przygotować się do podróży na Sri Lankę!
Sri Lanka zyskuje od kilkunastu lat coraz większą popularność wśród turystów z państw zachodnich, w tym oczywiście z Polski. Ja na rajskiej wyspie byłem w podróży poślubnej we wrześniu 2019 r. Niedługo potem zacząłem organizować kameralne wycieczki objazdowe na Sri Lankę.
Od kiedy funkcjonuje bezpośrednie połączenie lotnicze na trasie Warszawa – Colombo – Warszawa, Cejlon stał się jeszcze bardziej atrakcyjnym kierunkiem podróży. Nic dziwnego, bo znajdziecie tu bajeczne plaże z palmami, kolonialne miasteczka, wspaniałe zabytki i kulturę, a wszystko to w otoczeniu lokalnej gościnności i wszędobylskiej, tropikalnej przyrody. Aby maksymalnie ułatwić wam wyjazd i zwiedzanie Sri Lanki – nazywanej łzą na policzku Indii, a przez Arabów „wyspą rozkoszy” – przygotowałem ściągę z najważniejszymi informacjami praktycznymi.
Spis treści
Każda podróż to swego rodzaju wyzwanie. Bez względu na to, dokąd się wybieracie – na egzotyczną wyspę, azjatycki step, w góry, bezdroża, do baśniowego kraju – powinniście wiedzieć kilka rzeczy o celu swojej wyprawy. Nie ma znaczenia czy to będzie 5, 10 czy 15 obowiązkowych punktów i porad, warto się z nimi zapoznać. Choćby dlatego, że bardzo ułatwiają zarówno wyjazd, jak i pobyt w innym państwie.
Przed każdą swoją podróżą gromadzę podstawowe informacje o lokalnej kulturze, ludziach, ich obyczajach czy wierzeniach. Chcę mieć świadomość miejsca, do którego jadę, chcę wiedzieć, po co tam jadę i jak mam odczytywać inność, której tam doświadczę. Jednocześnie zbieram informacje czysto praktyczne: potrzebne są paszport i wiza, a może tylko dowód, czy i jakie szczepienia muszę wykonać, jak wygląda sytuacja zdrowotna i prawna, jaką walutą się płaci, wystarczy karta kredytowa, czy trzeba zabrać gotówkę, czy ładowarka do telefonu będzie pasowała do miejscowych gniazdek itp., itd. Wyposażony w taką wiedzę, nie zaliczam wpadek na miejscu, a tuż przed podróżą nie dopada mnie tzw. reisefieber, czyli gorączkowy stan przed wyruszeniem w nieznane.
Sri Lanka – geografia i demografia
Sri Lanka to mały kraj wyspiarski w Azji Południowej. Główną i największą wyspą jest Cejlon. Właśnie pod tą nazwą państwo było znane do 1972 r. Nowa nazwa, Sri Lanka, oznacza w sanskrycie „olśniewający kraj” i doskonale oddaje naturalny lankijski urok.
Na wschodzie Sri Lankę oblewają wody Zatoki Bengalskiej, a na południu Oceanu Indyjskiego. Od Półwyspu Indyjskiego kraj jest oddzielony cieśniną Palk i zatoką Mannar. Plaże z białym piaskiem i palmami, przepiękne rafy koralowe, bogactwo fauny i flory to na pewno gwarancja egzotycznego wypoczynku.
Nadmorskie klimaty na wybrzeżu harmonizują z bujną zielenią w sercu wyspy. Aż 80 proc. powierzchni Sri Lanki zajmują niziny. Tylko w środkowej części Cejlonu, na uśrednionym poziomie 1500 m n.p.m., wznosi się Płaskowyż Centralny, w którego obrębie są dwa najwyższe szczyty kraju: Pidurutalagala (2524 m n.p.m., inaczej zwany Górą Pedro) oraz Szczyt Adama (2243 m n.p.m.). W niemal każdym zakątku Sri Lanka jest porośnięta roślinnością: dżunglą, palmami, uprawami herbaty czy ryżu. Egzotyczna flora jest wszechobecna i często występuje również w największych miastach wyspy, do których należą m.in. stolica kraju Sri Dźajawardanapura Kotte (w skrócie Kotte), Kolombo (dawna stolica, zlokalizowana w pobliżu Kotte), Dehiwala-Mount Lavinia, Dżafna, Kandy, Negombo, Moratuwa (słynie z pracowni stolarskich), Trikunamalaja i Galle.
Jeśli chcielibyśmy przyrównać Sri Lankę do Polski, to zajmuje ona raptem 1/5 powierzchni naszego kraju. Jednocześnie jest zamieszkała przez nieco ponad 20 mln osób. Najliczniejszą grupą demograficzną Sri Lanki są Syngalezi, drugą z kolei – Tamilowie, następnie Maurowie i Burgowie. Za rdzennych mieszkańców wyspy uchodzi natomiast niewielki lud Wedda.
Sri Lanka – historia w kilku słowach i legenda o lwie
Autochtoni zamieszkiwali ziemie Cejlonu już od paleolitu, a odkryte przez archeologów artefakty dowodzą, że w epoce żelaza lokalna cywilizacja wykazywała znaczy poziom rozwoju w zakresie rolnictwa, obróbki metali i gliny. Ludzie udomowili tu psy, wyrabiali ceramikę, a odnalezione pochówki sugerują, że w formie megalitycznego graffiti wykształcili też system znaków (być może zalążek pisma), prawdopodobnie używany do celów społecznych i religijnych. W następnych stuleciach mieszkańcy Sri Lanki dali się poznać jako wyborni inżynierowie – budowali kanały irygacyjne do nawadniania pól, wspaniałe ogrody, dagoby i pałace. Choć dawniej Sri Lanka była kulturowo i zapewne również politycznie zbliżona do Indii – na co potwierdzenia specjaliści szukają m.in. w eposie Ramajana – to z biegiem kolejnych stuleci wykształciła własną państwowość i unikalne cechy kulturowe. Niebagatelne znaczenie dla dzisiejszego krajobrazu kulturowego, przyrodniczego i gospodarczego Sri Lanki miały jednak kolejne podboje tych ziem przez najeźdźców z różnych stron świata.
Ziarnka prawdy o najdawniejszej historii Sri Lanki można upatrywać w lokalnej legendzie. Opowiada ona o przepięknej indyjskiej księżniczce Suppadevi, która przysparzała rodzinie królewskiej wielu kłopotów i wstydu. Była bardzo kochliwa, myślała jedynie o zabawie i rozkoszy, dlatego zirytowany król wygnał córkę z pałacu. Księżniczka wiodła koczownicze życie w taborze, a pewnego dnia na szlaku swojej wędrówki spotkała niezwykłej urody lwa imieniem Sinha. Oczarowana jego urokiem, patrzyła na niego bez strachu i głaskała po grzbiecie, a wtedy lew bez chwili namysłu porwał księżniczkę do swej kryjówki. Przez wiele lat mieszkali w jaskini, tworząc szczęśliwy związek. Doczekali się też potomstwa, chłopca Sinhabahu i dziewczynki Sinhasivali. Gdy dzieci lwa i niepokornej księżniczki dorosły, pobrały się, a z kazirodczego związku wydały na świat szesnastu synów, z których najstarszym był Vijaya. Rodzinna historia zatoczyła jednak koło: synowie sprawiali rodzicom wiele problemów i ojciec nakazał im opuszczenie królestwa. Młodzicy wyruszyli więc w daleki rejs. W VI w. p.n.e. (543 r. p.n.e.) książę Vijaya, prawnuk księżniczki i lwa, przybył wraz z 700 towarzyszami z Indii (z terenów dzisiejszego regionu Bengal) na Cejlon. Statki wpłynęły do malowniczej zatoki i zatrzymały się w okolicy osady Puttalam. Vijaya poślubił tam kobietę – ducha o imieniu Kuweni z ludu Wedda, pierwszych mieszkańców wyspy, i niebawem został ojcem dwójki dzieci. Po pewnym czasie posłał do Indii po szlachetnie urodzoną księżniczkę, którą została jego żoną. Vijaya założył na Cejlonie królestwo Tambapanni, zwane „miedzianą ziemią” (przypuszczalnie od rdzawej barwy miejscowej gleby). Mieszkańców tego królestwa określano zaś mianem Sinhala, co w sanskrycie tłumaczy się jako „krew lwa”. Lew, od którego według mitu mają się wywodzić Syngalezi, czyli najliczniejsza grupa etniczna Sri Lanki, nie występuje współcześnie na Cejlonie, gdyż wyginął w epoce prehistorycznej – do dziś zwierzę to widnieje jednak na lankijskiej fladze i w godle.
Nowsza historia Sri Lanki sięga IV w. p.n.e., a dokładniej roku 380 p.n.e. Powstałe wówczas królestwo ze stolicą w mieście Anuradhapura kwitło od II w. p.n.e. aż do X/XII w. n.e., czyli do najazdów Tamilów, Arabów i innych okupantów. Położona na rozległych terenach Anuradhapura była stosunkowo trudna do obrony i została ostatecznie podbita przez Ćolów, indyjską dynastię pochodzenia tamilskiego. Już w 993 r. (X w.) najazd cesarza Choli zmusił króla Mihindę V do ucieczki ze stolicy, która zaczęła tracić na znaczeniu. Dynastia Chola przeniosła wówczas siedzibę do bajecznie zaprojektowanego, monumentalnego i bogatego miasta Polonnaruwa (co ciekawe, druga stolica Sri Lanki, dziś pod patronatem UNESCO, podupadła w XIII w., gdy strawiły ją lokalne wojny i pożar – przez stulecia, aż do XIX w., świat nie miał pojęcia o istnieniu miasta, które mogło się pochwalić krótką, acz świetlaną przeszłością intensywnego rozwoju handlu, rolnictwa i edukacji).
W okresie średniowiecznych podbojów na Cejlonie zaczął też zanikać buddyzm, mający olbrzymi wpływ na miejscową naukę. I bynajmniej nie był to koniec wyzwań, czekających kształtowane przez wieki państwo. Lokalna codzienność znów zachwiała się w posadach, gdy indyjski władca Radźaradźa I przyłączył północ Sri Lanki do imperium Ćolów, a następnie, gdy jego syn Radźendra dokonał podboju całej wyspy. W następstwie tych inwazji cywilizacja syngaleska została zepchnięta na południe wyspy i rozbita na kilka księstw feudalnych. Natomiast od 1505 r. Cejlon dostawał się stopniowo pod wpływy Europejczyków – najpierw Portugalii, którą 100 lat później wyparła Holandia, a potem, w 1796 r., Wielka Brytania (stąd na Sri Lance tak wiele zabytków z epoki kolonialnej). Niepodległość Cejlon uzyskał dopiero w 1948 r., choć pozostał dominium z gubernatorem reprezentującym brytyjskiego monarchę. Ale to właśnie za panowania Brytyjczyków rozwinęła się lokalna gospodarka i powstały wielkie plantacje herbaty, palm kokosowych i kauczuku, z których dochody stanowią obecnie znaczną część lankijskiego PKB. 22 maja 1972 r. oficjalnie zmieniono nazwę i ustrój wyspy: Cejlon stał się Demokratyczno-Socjalistyczną Republiką Sri Lanki.
Po tym skrótowym wstępie możemy już zabrać się za przygotowania do wycieczki na Sri Lankę.
Dokumenty niezbędne do wjazdu na Sri Lankę
Do przekroczenia granic Sri Lanki obywatele krajów Unii Europejskiej potrzebują wizę i paszport. Wizę można uzyskać po przylocie na Sri Lankę (w trybie „visa on arrival”), jednak zdecydowanie bezpieczniej wyrobić dokument przed podróżą, w systemie elektronicznej autoryzacji wjazdu (Electronic Travel Authorization; ETA) – można to zrobić np. na rządowej stronie: http://www.eta.gov.lk/slvisa/visainfo/apply.jsp.
Przy składaniu wniosku wizowego należy przedstawić ważny bilet na podróż powrotną oraz paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki i posiadający przynajmniej 3 wolne strony na stemple graniczne (warto mieć przy sobie także kserokopię paszportu). Wiza turystyczna uprawnia do przebywania na terytorium Sri Lanki przez okres do 30 dni.
Zdrowie, szczepienia i leki
Przed wyjazdem na Sri Lankę nie trzeba wykonywać dodatkowych szczepień, choć zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi, durowi brzusznemu i błonicy. Pobyt w szpitalu publicznym to koszt ok. 30 USD za 1 dzień, ale ta opłata nie uwzględnia kosztów usług lekarskich i podanych leków. Ubezpieczenie podróżne zapewni wam ochronę na nieprzewidziane zdarzenia – nigdy o nim nie zapominajcie!
Jak w każdym obcym kraju, również na Sri Lance trzeba być przygotowanym na odmienne warunki sanitarne, inną florę bakteryjną i zjawiska niespotykane we własnym kraju. Po pierwsze, należy unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami ze względu na duże ryzyko zakażenia się wścieklizną. Pamiętajcie, że zabawne i miłe na pozór małpki mogą być jej nosicielami. Te nieprzewidywalne stworzenia mogą także bardzo boleśnie i dotkliwie pogryźć. Ponadto trzeba bezwzględnie pamiętać o myciu owoców, najlepiej wodą butelkowaną. Wodę pić tylko z butelek z fabrycznie zabezpieczoną nakrętką. Zaleca się unikać kostek lodu, gdyż mogą być przygotowane z tzw. kranówki.
W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest poświadczone pieczątką zaświadczenie od lekarza, w języku polskim i angielskim. Warto też pamiętać o apteczce podróżnej, do której należy spakować farmaceutyki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na przeziębienie oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowe – głównie przeciw biegunce (np. stoperan, laremid, nifuroksazyd lub węgiel). Koniecznie trzeba zabrać ze sobą preparaty przeciw komarom (najsilniejsze, zawierające min. 20–30% DEFT) oraz łagodzące ich ukąszenia, środki odkażające w formie nawilżonych chusteczek lub żelu oraz plastry. Uwaga dla pań: jeśli korzystacie z tamponów, zabierzcie je ze sobą, bo na Sri Lance kupicie je tylko w niektórych sklepach.
Przepisy celne i prawne na Sri Lance
Obowiązujące przepisy celne na Sri Lance nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Na Sri Lankę nie wolno wwozić materiałów pornograficznych. Ze Sri Lanki zakazany jest z kolei wywóz muszli oraz pamiątek związanych z zagrożonymi gatunkami zwierząt i roślin.
Na Sri Lance nie wolno palić tytoniu i pić alkoholu w miejscach publicznych – kto tego nie przestrzega, ryzykuje karę grzywny (pieniężną). Bardzo surowo, włącznie z karą śmierci (lankijski kodeks karny przewiduje karę śmierci, ale w praktyce od wielu lat nie wykonuje się wyroków), karze się za przemyt i posiadanie narkotyków – w takim przypadku proces sądowy może trwać nawet kilka lat; w tym czasie oskarżony czy podejrzany oczekuje na wyrok w więzieniu. Na Sri Lance niezgodny z prawem i karany jest również homoseksualizm – grozi za to grzywna, kara cielesna lub pozbawienie wolności. Ponadto nie wolno opalać się topless lub nago. Fotografowanie i filmowanie może być zabronione w niektórych obiektach religijnych i wojskowych.
Bezpieczeństwo na Sri Lance
Sri Lanka jest krajem na ogół bezpiecznym i niezwykle gościnnym, w którym turyści są bardzo mile widziani. Jednakże w związku z niedawnymi atakami terrorystycznymi zaleca się zachować ostrożność podczas zwiedzania kraju. Należy również przestrzegać zakazu wchodzenia na oznakowane tereny zaminowane, będące pozostałością po wojnie domowej z 2009 r.
Na Sri Lance zdarzają się pospolite przestępstwa, dlatego trzeba zawsze pilnować swoich rzeczy, w tym bagażu podręcznego. W hotelu, jeśli nie ma sejfu, lepiej nie zostawiać wartościowych przedmiotów. Częste są przestępstwa związane z nieuprawnionym użyciem kart bankowych, dlatego najrozsądniej płacić nimi wyłącznie w bezpiecznych punktach obsługi klientów (hotele, restauracje, sklepy).
W większych miastach i ośrodkach turystycznych działają specjalne posterunki policji do udzielania pomocy turystom. Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).
Na Sri Lance nie ma polskiej ambasady, ale działa konsulat.
Konsulat Honorowy RP w Kolombo
c / o John Keells Holdings PLC
No. 117, Sir Chittampalam A Gardiner Mawatha, Colombo 02, Sri Lanka
Tel. (+94) 11 230 6855, Faks: (+94) 11 243 9031
E-mail: senora.jkh@keells.com
Ponadto, w związku z brakiem polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego na Sri Lance pomoc obywatelom RP, zgodnie z prawem UE, może być udzielona w palcówkach państw członkowskich Unii Europejskiej.
Sri Lanka podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie).
Ambasada RP w New Delhi
1050 – M Shantipath, Chanakyapuri, New Delhi -110021, India
Tel.: +91 11 41496900, Faks: +91 11 26871914
E-mail: newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
www.newdelhi.msz.gov.pl
Klimat na Sri Lance – kiedy i dokąd jechać?
Sri Lanka znajduje się w obszarze klimatu zwrotnikowego monsunowego oraz, na południu, równikowego wilgotnego. Średnia roczna temperatura wynosi ponad 27°C – w praktyce waha się od 25°C na terenach górskich do 32°C i więcej w pozostałych rejonach. W okolicach plantacji herbaty, które zajmują 1/4 powierzchni kraju, temperatura może po zmroku spaść do 10°C, dlatego wieczorem i w nocy trzeba pamiętać o ciepłym ubraniu. Wyspa charakteryzuje się wyjątkowym klimatem, który zapewnia wypoczynek właściwie przez cały rok. Od września do maja najlepiej wybrać się na zachód i południe, a od maja do września lepiej pojechać na zachód i północ kraju. Nie ma tu też wyraźnej pory suchej, zatem gdy na wschodzie pada, na zachodzie słońce mocno przygrzewa. W związku z częstymi opadami wilgotność powietrza jest wysoka, stąd też można odczuwać je jako duszne i ciężkie. Na wyjazd warto się zaopatrzyć w kurtki i peleryny przeciwdeszczowe.
Język na Sri Lance
Języki urzędowe na Sri Lance są dwa – tamilski i syngaleski. Angielski jest powszechnie używany w rejonach i obiektach odwiedzanych przez turystów. Tutaj także porozumiecie się po niemiecku, francusku czy rosyjsku.
Religia na Sri Lance
Religią dominującą na Sri Lance jest buddyzm, a w dalszej kolejności hinduizm, islam i chrześcijaństwo w różnych odmianach. Lankijczycy obchodzą wszystkie ważne święta religijne, których jest bez liku (święto państwowe przypada 1 maja). Odwiedzając miejsca kultu, pamiętajcie o szacunku dla danej wiary i jej wyznawców. Odpowiedni strój i sposób zachowania pomogą wam uniknąć niezręcznych sytuacji. Na Sri Lance wstęp do świątyń buddyjskich i hinduistycznych jest właściwie nieograniczony, ale przed wejściem należy zasłonić ramiona i nogi – przydatne będą więc długie spódnice, chusty czy długie, luźne spodnie (panowie długie spodnie). Koniecznie trzeba też zdjąć buty. Jeśli nie chcecie chodzić boso, warto do bagażu zabrać dodatkowe skarpetki. Nie zapomnijcie też o wyciszeniu telefonów i upewnijcie się, czy robienie zdjęć jest w świątyni dozwolone (w niektórych miejscach może być bezpłatne, gdzieniegdzie – musicie się liczyć z drobną opłatą). Trzeba pamiętać, że nie należy robić zdjęć, stojąc plecami do figury Buddy – to oznaka braku szacunku.
Waluta i płatności na Sri Lance
Walutą Sri Lanki jest rupia lankijska (LKR). Dzieli się ona na 100 centymów. Rupie lankijskie można kupić w Polsce. 1 LKR = 0,021 PLN, czyli np. 1000 LKR to 20,58 PLN (według kursu w październiku 2020 r.). Pieniądze na Sri Lance są przepiękne! Warto na podróż zaopatrzyć się w banknoty o mniejszych nominałach – 10, 20, 50, 100, 200, 500 LKR. Korzystnie jest także zabrać dolary lub euro. Trzeba tylko pamiętać, że przed wyjazdem ze Sri Lanki rupie możemy ponownie wymienić na dolary lub euro wyłącznie po okazaniu paszportu i dowodu wymiany. Powszechna i wszędzie akceptowana jest płatność gotówką. W dużych miastach, w hotelach, restauracjach i sklepach, można płacić również kartami (płatniczymi i kredytowymi) Visa, MasterCard czy American Express. Jeśli pobieramy gotówkę z bankomatu, musimy się liczyć z wysoką prowizją za przewalutowanie. Warto mieć przy sobie numer alarmowy banku i numer karty, gdyby zaszła potrzeba jej szybkiego zablokowania, np. na wypadek kradzieży.
Czas na Sri Lance
UTC +5:30. Różnica czasu między Polską a Sri Lanką wynosi 3 godz. 30 min. – w czasie letnim, oraz 4 godz. 30 minut – w okresie zimowym. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.
Sri Lanka – lokalna kuchnia
W kuchni Sri Lanki odnajdziemy smaki indyjskie, tajskie i z wielu innych regionów Azji, a także Europy, w tym bogactwo przypraw, warzyw i bakalii. To nie tylko mieszanka kuchni, to prawdziwy konglomerat kulturowy, ukształtowany przez Mogołów, Arabów, Portugalczyków, Anglików, Holendrów czy sąsiadów Hindusów. Chcąc krótko scharakteryzować lankijską kuchnię, wystarczą dwa słowa – piekielnie ostra. Wśród potraw devilled, czyli szatańsko pikantnych, znajdziemy m.in. bardzo ostre krewetki, kurczaka, rybę lub kalmary z papryką, cebulą, czosnkiem, pomidorem, pastą pomidorową oraz sosami sojowym i ostrygowym – brzmi niewinnie, ale kubki smakowe dosłownie płoną. Bez obaw jednak, bo amatorzy mniej pikantnych dań – smakosze mięs, ryb, owoców morza, jak i wegetarianie oraz weganie – znajdą tu coś dla siebie.
Chyba najbardziej znanym daniem Sri Lanki jest curry z ryżem. Właściwie powinienem napisać ryż z curry, ponieważ ryż jest podstawą diety Lankijczyków, a cała reszta to tylko dodatki. Do tego dania podawane są również warzywa, mięso (wołowina, baranina, kurczak), ryby (świeże lub suszone). Turyści chwalą sobie także danie o wdzięcznej nazwie kottu roti, czyli warzywa z jajkiem lub mięsem oraz plackiem rotty (rodzaj naleśnika). Ogromny wybór warzyw i owoców to raj dla wegetarian. W ich potrawach nie zabraknie bananów, ziemniaków, czerwonej soczewicy, szpinaku, fasoli, bakłażanów, marchwi czy jackfruitów (owoców chlebowca), kwiatów bananowca, a także świeżego jarmużu i cytryny.
W kuchni Lankijczyków najczęściej używane przyprawy to chilli (świeże i sproszkowane), kurkuma, kardamon, mleczko kokosowe, czosnek i oczywiście curry, które stanowi mieszankę kilku gatunków ziół: kozieradki, kolendry, kardamonu, goździków, cynamonu, kminu, gorczycy i zielonych listków curry (ciemne curry jest prażone na gorącej patelni i dodawane do mięsa, z kolei jasne curry jest nieprażone i dodawane zazwyczaj do owoców morza, kurczaka, warzyw). Mówiąc o lankijskiej kuchni, nie można nie wspomnieć także o chutney’ach, czyli słodko-kwaśnych sosach z owoców i warzyw jako dodatku do potraw mięsnych.
Jeśli chodzi o desery, to na Sri Lance są one bardzo słodkie i aromatyczne. Ich podstawowym składnikiem jest, a jakże, ryż oraz mleko, jogurt, masło, a także bakalie i całe mnóstwo aromatycznych, korzennych przypraw.
Sri Lanka słynie przede wszystkim z czarnej herbaty, która jest przez koneserów uważana za jedną z najlepszych na świecie.
Telefonia i Internet na Sri Lance
Przed wyjazdem warto sprawdzić, jaki jest koszt rozmów i SMS-ów u waszego operatora. Niestety u wszystkich opłaty za połączenia zagraniczne są z reguły wysokie – minuta rozmowy w roamingu to koszt ok. 6–8 zł, a wysłanie SMS-a ok. 2 zł. Dlatego warto na miejscu kupić lokalną kartę SIM, która zapewni również dostęp do taniego i sprawnie działającego Internetu. W większości hoteli można bezpłatnie korzystać z Internetu w lobby – połączenie jest jednak dość wolne.
Elektryczność
Napięcie sieciowe na Sri Lance wynosi 230 V, a gniazdka elektryczne posiadają wejście na wtyczki z trzema prostokątnymi lub okrągłymi bolcami (typ D i G, czyli takie jak w Wielkiej Brytanii). Przed podróżą należy więc zaopatrzyć się w przejściówkę (można ją kupić na miejscu – różne przejściówki są dostępne w niemal każdym lokalnym supermarkecie).
Kultura i obyczaje na Sri Lance
- Lewa ręka jest uważana za nieczystą, dlatego nie można nią jeść, dotykać żadnych przedmiotów kultu religijnego czy podawać pieniędzy. Również pokazywanie podeszew stóp to duża obraza – nie róbcie tego, jak również nie wskazujcie niczego stopą. Lokalny przesąd mówi ponadto, że jeśli chcemy mieć dobry, szczęśliwy dzień, to pierwszy krok trzeba zrobić prawą nogą.
- Kręcenie głową w prawo lub lewo oznacza na Sri Lance – odwrotnie niż w krajach europejskich – tak, zgoda.
- Przed wejściem do świątyni buddyjskich i hinduistycznych należy zasłonić ramiona i nogi (patrz dział: Religia na Sri Lance).
- Nie należy robić zdjęć, stojąc plecami do figury Buddy – to oznaka braku szacunku.
- Nie zwracajcie uwagi na natrętne spojrzenia miejscowych.
- Na ulicach miast często spotyka się osoby proszące o jałmużnę – choć ich widok nierzadko skłania do sięgnięcia po drobne, lepiej unikać udzielania tego rodzaju wsparcia finansowego, które w rzeczywistości nie pomaga potrzebującym i prowadzi do eskalacji niepożądanych zjawisk społecznych.
- Dawanie napiwków jest powszechne, w tym m.in. za wniesienie bagażu (ok. 100–200 rupii to średnia wysokość napiwku dla bagażowego), dostarczenie prania, sprzątanie pokoju czy pilnowanie butów pozostawionych przed świątynią.
- W większości hoteli, hosteli, restauracji i innych miejsc dostępne są toalety w stylu zachodnim (choć spotyka się też toalety azjatyckie, czyli kucane – zwłaszcza na prowincji i w miejscach rzadziej uczęszczanych przez turystów). Korzystając z toalet publicznych, warto mieć przy sobie chusteczki higieniczne ze względu na częsty brak papieru toaletowego.
- Na Sri Lance obowiązuje ruch lewostronny. Warto o tym pamiętać przechodząc przez ulicę.
- Czajniki (rzadziej grzałki do wody), żelazka i suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, są zazwyczaj dostępne w recepcji, na życzenie. W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle ręczniki, mydło i szampon (małe opakowania – większe warto zabrać ze sobą lub kupić na miejscu). W hotelach niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach, zazwyczaj jednak 5*, dostępne są też (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki, pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.
- Zawartość minibarów znajdujących się w pokojach jest płatna dodatkowo.
Co warto zabrać ze sobą na Sri Lankę?
- ubrania lekkie, przewiewne (w przypadku kobiet niezbyt obcisłe), strój kąpielowy, sweter, bluza lub inne ciepłe okrycie, kurtka albo peleryna przeciwdeszczowa;
- nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne;
- sandały oraz wygodne obuwie na spacery, np. sportowe, trekkingowe;
- podręczny plecak;
- krem z wysokim filtrem UV;
- preparat na komary (!);
- przejściówka do gniazdka elektrycznego typu D i G (takiego jak w Wielkiej Brytanii);
- środki przeciwbólowe, na dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz do dezynfekcji dłoni.
Moje wycieczki na Sri Lankę
Organizuję kameralną wycieczkę objazdową Olśniewająca Sri Lanka 12 dni dla grupy maksymalnie 16 osób. W cenie są wszystkie świadczenia m.in. przelot bezpośrednim rejsem PLL LOT Warszawa – Colombo – Warszawa z bagażem rejestrowanym 23 kg i podręcznym 8 kg w cenie, zakwaterowanie w hotelach 3* i hostelach w pokojach dwuosobowych, transport na trasie wycieczki, obsługa polskojęzycznego pilota – pasjonata, ciekawy program zwiedzania, wejścia biletowane, liczne atrakcje, ubezpieczenie KL, NNW, OC, bagażu, a na każdym kroku szansa spotkania z lokalną historią, kulturą i kolorytem lankijskiej codzienności.