Kraje Kaukazu łączy położenie na mapie świata. Wydają się podobne, lecz każdy jest inny bogactwem kulturowym wcześniejszych wpływów, wierzeń, historii, kultury, sztuki, architektury, ludzi. Utkana przez czas misterna mozaika wymyka się jednoznacznym definicjom. Tak jak Azerbejdżan – kulturowy pomost między Europą i Azją. Miejsce na tyle fascynujące, że warto choć raz zobaczyć je na własne oczy – i na tyle nieoczywiste, że lepiej zerknąć przed podróżą na praktyczne porady, które ułatwią zwiedzanie tego zakątka Kaukazu Południowego.
Azerbejdżan leży w Azji Zachodniej, na pograniczu z Europą, nad Morzem Kaspijskim, nota bene największym jeziorem świata, nad którego brzegiem ulokowało się Baku, stolica i główny port kraju. Azerbejdżan graniczy na północy z Rosją, od zachodu z Armenią, od południa z Iranem, na północnym zachodzie zaś – z Gruzją, a także z Turcją na krótkim odcinku (według różnych źródeł ma on 11 lub 15 km), biegnącym wzdłuż ziem Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej. Powierzchnia Azerbejdżanu wynosi 86 600 km2 (to ok. 1/3 terytorium Polski), a liczba mieszkańców – ponad 9,9 mln. Religią dominującą jest islam, który deklaruje nieco powyżej 96% ludności – ale próżno tu szukać islamskich fundamentalistów rodem z sąsiedniego Iranu.
Tyle tytułem encyklopedycznego wstępu, bo im dalej zaglądamy w azerbejdżańskie zaułki, tym bardziej widać, że niełatwo to państwo zaszufladkować. Stare i ultranowoczesne, wciąż pozostaje zagadką. Trochę europejskie, trochę azjatyckie, trochę z zupełnie innej orbity, potrafi nie raz zaskoczyć podróżników.
Spis treści
Azerbejdżan – historia
Podczas wycieczki do Azerbejdżanu odkrywa się różne oblicza państwa, którego bogatą historię tworzyli Persowie, Rzymianie, Grecy, Ormianie, Arabowie, Turcy, Mongołowie i Rosjanie. W IX w. p.n.e. na terenie dzisiejszego Azerbejdżanu powstało królestwo Manna. Istniało ono do początku VII w. p.n.e., kiedy stało się częścią wielkiego państwa Medów (Persja). Następnie, w 334 r. p.n.e., zostało wcielone do imperium Aleksandra III Wielkiego (Aleksandra Macedońskiego), króla Macedonii, Persji i Azji, faraona Egiptu, hegemona Związku Korynckiego – stąd w Azerbejdżanie widoczne do dziś wpływy helleńskie. W 330 r. p.n.e. na południu kraju niejaki Atropat, jeden z wodzów medyjskich, założył własne państwo – w języku staroperskim zwane Aderbadagan, a w greckim Atropatena.
Era nowożytna na ziemiach Azerbejdżanu to czas podbojów armeńskich, tureckich, arabskich i mongolskich. Od XV do XVIII w. kraj był natomiast częścią Iranu. Po hegemonii perskiej nastał okres okupacji rosyjskiej. Na mocy traktatów z Iranem (po przegranych przez niego wojnach w latach 1804–1813 i 1826–1828) Rosja panowała w Armenii oraz na północy Azerbejdżanu, podczas gdy południe kraju pozostało pod rządami Persów.
Wraz z odkryciem pod koniec XIX w. ogromnych złóż ropy naftowej na dnie Morza Kaspijskiego, północ Azerbejdżanu zaczęła się błyskawicznie rozwijać i bogacić. Co ciekawe, to polski inżynier, Witold Zgielnicki, jako pierwszy opracował platformę wiertniczą do podmorskich wierceń, stworzył też inne nowoczesne urządzenia i przyrządy oraz mapę geologiczną działek naftowych, którą azerscy nafciarze posługują się do dziś, za co został okrzyknięty przez prasę „człowiekiem, który uczynił z Baku naftowe Eldorado”. Rzeczywiście, nieoczekiwany boom gospodarczy sprawił, że miasto stało się oazą energetycznego bogactwa, jedną z najszybciej ewoluujących metropolii Zakaukazia i całego ówczesnego Imperium Rosyjskiego, do którego z kaspijskiego portu płynęło aż 80% ogólnego zapotrzebowania na ropę.
Przeczytaj także: Azerbejdżan – Baku i okolice
Kolejne lata azerbejdżańskiej historii to czas tak częściowej terytorialnie gospodarczej prosperity, jak i okres pogłębiających się różnic między bogatą północą a biednym południem pod panowaniem szacha, epoka rosyjskiego terroru i krwawych starć między ludnością azerską i ormiańską. W 1941 r. Armia Czerwona wspólnie z Brytyjczykami zajęły północny Iran, a w 1945 r. powstała Autonomiczna Republika Azerbejdżanu. Niektórzy byli wówczas przekonani, że ziemie wraz z zamieszkałą tam ludnością azerską zostaną włączone do ZSRR. Rosyjski rząd wycofał jednak swoje poparcie dla nowej republiki, która została zlikwidowana przez wojska irańskie. Po następnych dekadach polityczno-społecznych zawirowań w 1991 r. Azerbejdżan ogłosił niepodległość.
Bogactwa Azerbejdżanu – ropa naftowa, granaty, błotne wulkany
Do dziś Azerbejdżan czerpie profity z wydobycia ropy naftowej, a także z sadownictwa (uprawia się tu m.in. granaty). Coraz prężniej rozwija się również lokalna turystyka, będąca dziś główną gałęzią krajowej gospodarki. Pomimo trwającego i z różną częstotliwością eskalującego sporu z Armenią o Górski Karabach, Azerbejdżan jest bezpieczny dla turystów. Odwiedzają oni Krainę Wiecznego Ognia (skąd ów przydomek – wyjaśniam w artykule Azerbejdżan – Baku i okolice) dla fascynujących zabytków, oszałamiających przykładów futurystycznej architektury (jak Centrum Hejdara Alijewa, czyli Centrum Kultury Azerskiej, albo Muzeum Dywanów w Baku), intrygującej kultury i fenomenów przyrody, w tym wulkanów błotnych, które nominowano nawet do listy New7Wonders of Nature. Azerbejdżan kryje wiele atrakcji, jest miejscem zdecydowanie wartym zobaczenia i doświadczenia na wielu płaszczyznach.
Aby ułatwić przygotowania do podróży i zwiedzanie Azerbejdżanu uczestnikom moich wycieczek oraz wszystkim zainteresowanym, poniżej zebrałem garść porad, które, w moim przekonaniu, uprzyjemnią zakaukaską przygodę, a na pewno oszczędzą czas, a nawet i nerwy związane z planowaniem wycieczki do Azerbejdżanu i pobytem w tym kraju.
Czy do Azerbejdżanu wymagana jest wiza?
Obywatele krajów Unii Europejskiej potrzebują na wjazd do Azerbejdżanu wizę elektroniczną. Wizy te wydaje azerbejdżańska agencja ASAN, za pośrednictwem portalu www.evisa.gov.az – należy tu wypełnić wniosek, dołączyć kopię zeskanowanego paszportu i wnieść opłatę w wysokości 23 USD. System przyjmuje karty kredytowe lub debetowe, np. MasterCard, Visa. Decyzja wizowa jest podejmowana w ciągu 3 dni roboczych.
Do wyrobienia wizy i wjazdu do Azerbejdżanu potrzebny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki i posiadający wolne strony na stemple graniczne. Wizę należy wydrukować i zabrać ze sobą (warto mieć przy sobie także kserokopię paszportu). À propos wizy do Azerbejdżanu – jeśli wcześniej było się w Armenii, warto wyrobić sobie nowy paszport. „Niewłaściwy” stempelek w dokumencie może bowiem zniweczyć podróżnicze plany ze względu na napiętą sytuację polityczną pomiędzy tymi krajami (ważne: we wniosku wizowym do Azerbejdżanu jest również pytanie o to, czy było się wcześniej na spornym terytorium Górskiego Karabachu – jeśli tak, to fakt ten całkowicie zamyka możliwość wjazdu do Azerbejdżanu, o czym warto pamiętać).
Jak dostać się do Azerbejdżanu?
Powodów braku spektakularnej popularności Azerbejdżanu wśród turystów znad Wisły można upatrywać w długoletnim braku bezpośredniego połączenia lotniczego z Polski. W tej sytuacji wiele osób dociera do Azerbejdżanu przez Gruzję – przylot do Kutaisi albo Tbilisi i dalszy lot do Baku (45 min.) lub przejazd pociągiem będą najlepszym rozwiązaniem. Loty do Azerbejdżanu z przesiadką oferują natomiast takie linie lotnicze, jak np. Ukraine Airlines, Lufthansa, Belavia, Turkish Airlines.
Warto również pamiętać, że Azerbejdżan ma zamkniętą granicę z Armenią. Jeżeli zatem podczas wycieczki na Kaukaz chce się zwiedzić również Armenię, wyjście jest tylko jedno: trzeba wjechać do niej przez Gruzję. Najlepsza kolejność zwiedzania to właśnie: Azerbejdżan, Gruzja, Armenia. Przy okazji warto pamiętać o tym, że na granicy gruzińsko-armeńskiej armeńscy celnicy mogą zarekwirować pamiątki kupione wcześniej w Azerbejdżanie. Niestety trudne relacje polityczne na linii Azerbejdżan – Armenia prowadzą do kuriozalnych sytuacji, na które również turyści muszą być przygotowani.
Wwóz leków do Azerbejdżanu
Na wyjazd do Azerbejdżanu trzeba zabrać ze sobą leki osobiste (np. stosowane w chorobach przewlekłych) oraz w podręcznej apteczce podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na dolegliwości układu pokarmowego oraz drobne akcesoria (plastry, chusteczki higieniczne – suche i wilgotne, antybakteryjne). Na przyjmowane leki psychotropowe należy mieć zaświadczenie lekarskie.
Zdrowie i szczepienia w Azerbejdżanie
Przed wyjazdem do Azerbejdżanu żadne dodatkowe szczepienia nie są konieczne, choć zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B. Można także zaszczepić się profilaktycznie przeciwko błonicy i durowi brzusznemu oraz przyjmować preparaty antymalaryczne. W przypadku nagłych problemów zdrowotnych można wezwać państwową karetkę pogotowia (tel. 103), która pomoże bezpłatnie lub za niewielką opłatą. Istnieje też pogotowie prywatne, ale usługa ta jest droga i waha się cenowo od 100 do 150 EUR. Poza stolicą dostęp do usług medycznych jest utrudniony. Za względu na odmienną florę bakteryjną obcokrajowcom podróżującym po Azerbejdżanie zaleca się picie wody przegotowanej lub butelkowanej. Koniecznie trzeba pamiętać o dokładnym myciu warzyw i owoców.
Przepisy celne i prawne w Azerbejdżanie
Do Azerbejdżanu można bez deklaracji celnej wwieźć gotówkę wysokości 10.000 USD. Kwotę wyższą oraz cenne przedmioty, takie jak m.in.: laptopy, wyroby jubilerskie, dzieła sztuki, trzeba zadeklarować. Natomiast przy wywozie z Azerbejdżanu np. dywanów, przedmiotów antykwarycznych, dzieł sztuki i wyrobów jubilerskich konieczne jest przedstawienie rachunków poświadczających nabycie tych dóbr oraz odpowiednich certyfikatów (wystawia je Ministerstwo Kultury, pomoc w ich uzyskaniu dokumentów deklarują też wyspecjalizowane sklepy). Ponadto dozwolony jest wywóz do 0,6 kg czarnego kawioru (w jednym oryginalnym opakowaniu – w praktyce dostępne są opakowania o wadze najwyżej 0,5 kg; na podst.: MSZ). Aktualne informacje celne dostępne są na stronie Państwowego Komitetu Celnego Republiki Azerbejdżanu.
W Azerbejdżanie surowym karom podlegają posiadanie, przewóz i handel narkotykami. Wysoka kara grozi także za posiadanie i handel bronią. Uwaga! Obywatele polscy w przypadku wyroku skazującego w obu przypadkach nie mają możliwości odbycia kary w Polsce.
Używanie dronów w Azerbejdżanie
W Azerbejdżanie nie można używać dronów – cudzoziemcom nie wydaje się zgody na ich wykorzystanie na całym terytorium kraju, dlatego celnicy mogą odebrać sprzęt.
Bezpieczeństwo w Azerbejdżanie
Pomimo trwającego konfliktu z Armenią, Azerbejdżan jest krajem bezpiecznym. Drobne przestępstwa pospolite, takie jak np. kradzieże, mogą zdarzyć się wszędzie, dlatego należy zawsze troszczyć się o swój bagaż. W hotelu, jeśli nie ma sejfu, nie należy zostawiać wartościowych przedmiotów. W Azerbejdżanie mogą ponadto – chociaż dochodzi do tego rzadko – zdarzyć się próby oszustw podczas wymiany walut (dlatego pieniądze należy wymieniać wyłącznie w bankach).
Największym zagrożeniem w Azerbejdżanie jest ruch uliczny, a wypadki z udziałem pieszych to niemal codzienność. Przechodząc przez ulicę, należy zachować szczególną ostrożność. Na bazarach nie należy kupować alkoholu, ponieważ może być niebezpieczny dla zdrowia i życia.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Baku
Azerbejdżan, AZ-1000, Baku, ul. Kiczik Gala 2, Iczeri Szeher (Stare Miasto)
Telefon: +994 12 492 01 14, Fax: +994 12 492 02 14
Strona www: https://baku.msz.gov.pl/pl/
E-mail: baku.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Ważne telefony: 112 – ogólny numer ratunkowy, 102 – policja, 103 – pogotowie, 101 – straż pożarna.
Klimat w Azerbejdżanie
Azerbejdżan, jak pozostałe państwa Kaukazu, nie ma jednolitego klimatu. Na zachodzie jest on bardziej kontynentalny, na południu podzwrotnikowy, na północy umiarkowany, a nad morzem wilgotny. Lato trwa tutaj na ogół od połowy maja do końca września. Lipiec i sierpień są upalne, z temperaturami w okolicy 30°C, a nawet dochodzącymi do i powyżej 40°C. Przy dużej wilgotności powietrza taka aura może być szczególnie uciążliwa dla wrażliwych osób – trzeba więc zadbać o odpowiedni ubiór, ochronę przed słońcem i częste picie płynów (najlepiej wody, herbaty). Ciepło, średnio 26–27°C, jest w czerwcu i we wrześniu, a nieco chłodniej w maju – przeciętnie 22°C.
Należy pamiętać, że Azerbejdżan leży w obszarze aktywnym sejsmicznie. Do poważniejszych trzęsień ziemi doszło tu ostatnio w 2000 i 2012 r., a lekkie trzęsienia występują przez niemal cały rok, nawet po kilka razy w miesiącu. Warto więc wiedzieć, jak zachować się na wypadek tego zjawiska i jego skutków.
Język w Azerbejdżanie
Urzędowym językiem jest azerbejdżański, ale na ulicy często słyszy się rosyjski. Z młodszym pokoleniem najłatwiej porozumieć się po angielsku.
Religia w Azerbejdżanie
Azerbejdżan to kraj wielokulturowy i wielowyznaniowy, a w narodowej konstytucji nie ma zapisu o oficjalnej religii państwowej. Władza i partie polityczne są świeckie. Aż 96% ludności deklaruje islam, choć w praktyce nieszczególnie kultywuje nakazy i zakazy tej religii.
W miejscach kultu obowiązują stosowne obyczaje. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie. Kobiety powinny założyć chustkę na głowę i być ubrane skromnie, niewyzywająco. Mężczyźni muszą mieć długie spodnie. Zresztą generalnie panom zaleca się długie nogawki przez cały czas pobytu w Azerbejdżanie, ponieważ w tym kraju powszechnie uważa się, że mężczyzna w szortach znaczy to samo, co w majtkach.
Waluta i płatności w Azerbejdżanie
Walutą Azerbejdżanu jest manat azerski (AZN). 1 manat dzieli się na 100 gapików. W powszechnym obiegu są również dolary i euro – trzeba jednak pamiętać, że jeśli przykładowo w restauracji płacimy dolarami albo euro, resztę otrzymamy w manatach, dlatego warto zwracać uwagę na aktualny kurs walut. Pieniądze (EUR i USD) można wymienić na manaty i odwrotnie tylko w bankach. Walutę można również wypłacać w bankomatach – akceptowane są karty VISA, Maestro, MasterCard, Eurocard i American Express. Kartą można płacić w restauracjach, sklepach i hotelach, nie tylko w Baku i większych miastach, ale coraz częściej również na prowincji.
Czas w Azerbejdżanie
Strefa UTC +4. Różnica czasu między Polską a Azerbejdżanem wynosi +2h latem i +3h zimą.
Telefonia i Internet w Azerbejdżanie
W Baku i większych miastach Internet jest powszechnie dostępny, lecz im dalej od dużych aglomeracji, tym gorzej. Obcokrajowiec może na miejscu kupić kartę SIM jednego z trzech operatorów: Azercell (najlepiej rozbudowana), Bakcell i Nar Mobile (słaba), w cenie od 5 AZN. Koszt połączenia telefonicznego do Polski w roamingu to ok. 4 zł za minutę rozmowy. Wysłanie SMS-a kosztuje ok. 1,5–2 zł.
Elektryczność w Azerbejdżanie
W Azerbejdżanie występują gniazdka na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami (typ C i F – takie, jak w Polsce i większości krajów Europy). Napięcie sieciowe wynosi 220 V.
Kuchnia Azerbejdżanu – czego warto spróbować?
Zdecydowanie pierwsze miejsce wśród dań kuchni azerskiej zajmuje pilaw. Jego podstawą jest ryż, w tradycyjnej wersji serwowany z mięsem baranim, ale występują też odmiany z wołowiną, wegetariańskie z warzywami, a nawet na słodko – zresztą co region, to inna wariacja słynnej potrawy. Kuchnia azerska jest bogata w mięso, ryby oraz całą masę warzyw, ziół (kolendra, mięta, tymianek, bazylia) i przypraw (szafran, sumak), które wpływają na wyrazisty smak i aromat absolutnie każdego dania. Popularne u nas gołąbki z kapusty faszerowanej mięsem są tutaj znane jako dolma – z tą jednak różnicą, że mięsnym farszem nadziewa się pomidory, papryki lub zawija się go w liście winogron. Koniecznie trzeba spróbować też piti, czyli zupy gotowanej w glinianych naczyniach, w której poza baraniną znajdują się ziemniaki, cebula i groch.
W kuchni azerbejdżańskiej z łatwością odnajdziemy ślady wpływów perskich i tureckich. Kebaby i dönery są traktowane jak dania kuchni własnej. Podstawowym rodzajem pieczywa jest chleb wypiekany w piecu tandoor. Wielbiciele słodyczy natrafią wśród lokalnych łakoci m.in. na baklawy i rozmaite chałwy.
W Baku, jak wielu metropoliach, działa mnóstwo restauracji ze zróżnicowanym menu. Zjemy tu dania lokalne, jak i kuchni międzynarodowej, np. chińskie, hinduskie, włoskie, ukraińskie albo gruzińskie.
Kultura i obyczaje w Azerbejdżanie
W Azerbejdżanie, w odróżnieniu od innych krajów muzułmańskich, nie przestrzega się surowych zasad islamu, dotyczących m.in. ubioru, spożywania alkoholu, zachowania kobiet. Oczywiście przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty, a kobiety powinny chustką zakryć włosy (reszta ubioru skromna).
Na ulicach dużych miast, takich jak Baku, dominują stroje europejskie, a jeśli spotkamy kobiety w czadorach, to najpewniej będą to turystki z sąsiedniego Iranu. Sytuacja odzieżowa komplikuje się nieco na prowincji – tutaj panie powinny zwrócić uwagę na długość spódnic, ponieważ miniówki są źle widziane, kuse szorty też lepiej zastąpić modelem z dłuższymi nogawkami.
Mężczyźni w Azerbejdżanie, bez wyjątku, zawsze noszą długie spodnie. Jak już wspomniałem, krótkie spodenki są tu traktowane niemal jak bielizna – a przecież nikt w majtkach nie wyskakuje na ulicę. Poza tym szorty są niepraktyczne, bo nie wejdziemy w nich do świątyń, wielu zabytków, muzeów, urzędów itd. Niepisanych reguł co do męskiej prezencji jest w Azerbejdżanie więcej. Kolczyki w uszach mężczyzn są przyjmowane jako demonstracja odmiennej orientacji seksualnej. Długie włosy, widoczne tatuaże i wszelkie inne odstępstwa od skromnej zwyczajności również mogą wywołać negatywne komentarze. W stosunku do turystów nastawienie jest łagodne, chociaż na czas wycieczki warto dostosować się do lokalnych zwyczajów i zrezygnować lub zakryć potencjalnie prowokacyjne elementy wyglądu.
W Azerbejdżanie warto na co dzień pamiętać o powściągliwym, skromnym zachowaniu (kobiety palące na ulicach nie są mile widziane i mogą zostać odebrane jako kobiety lekkich obyczajów). W czasie rozmów z miejscowymi należy unikać spraw politycznych i historycznych, a temat Armenii najbezpieczniej uznać za tabu i zdecydowanie przemilczeć.
Azerbejdżan – przykładowe ceny
Azerbejdżan zachwyca turystów bogactwem krajobrazów, kolorytem smaków i aromatów kuchni oraz piękną, zróżnicowaną architekturą. Azerbejdżanie to również przyjaźni, otwarci ludzie. W tym kraju Południowego Kaukazu można na różne sposoby ciekawie spędzić czas, choć trzeba się liczyć z tym, że niektóre przyjemności mają tu swoją cenę.
Koszty życia w Baku są o ok. 30% wyższe niż w Polsce (na prowincji jest oczywiście taniej), dlatego wyjeżdżając do stolicy Azerbejdżanu, należy na każdy dzień mieć odłożoną kwotę ok. 100 dolarów. Pobyt w hotelu w Baku to koszt ok. 80–180 PLN/doba. Jeśli chodzi o transport lokalny, to przejazd taksówką kosztuje ok. 1,60 PLN/1 km. Średnia cena herbaty w restauracji (czajniczek) wynosi ok. 11 PLN, a kawy – ok. 7 PLN. Za kebab zapłacimy ok. 16 PLN, a za obiad dla dwóch osób przeciętnie 90–100 PLN. Paczka papierosów to wydatek rzędu 10 PLN. Średnia cena butelki wina oscyluje wokół 20 PLN. W Azerbejdżanie sklepy i punkty usługowe w większych ośrodkach miejskich są otwarte codziennie (wyjątkiem są najważniejsze święta).
Azerbejdżan – hotele i inne noclegi
Baza noclegowa Azerbejdżanu jest zróżnicowana. Jeśli dobrze poszukamy, bez wątpienia znajdziemy hotel czy hostel, które odpowiadają nam ceną i standardem. W hotelach klasy ekonomicznej grzałki do wody i żelazka są zazwyczaj dostępne w recepcji, na życzenie. O suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, też najlepiej pytać w recepcji. W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle ręczniki oraz mydło i szampon (hotelowe miniaturki, dlatego warto zabrać ze sobą lub kupić na miejscu większe opakowania). Niekiedy, bezpłatnie lub za opłatą, do dyspozycji gości są także jednorazowe klapki i akcesoria kosmetyczne. Zawartość minibarów, o ile znajdują się one w pokojach, jest odpłatna.
Co zabrać na wycieczkę do Azerbejdżanu?
Z uwagi na lokalną pogodę podczas wycieczki do Azerbejdżanu przydadzą się ubrania lekkie, przewiewne (w przypadku kobiet niezbyt obcisłe). Panowie muszą zabrać długie spodnie (sprawdzą się te z odpinanymi nogawkami). Dodatkowo w bagażu powinny się znaleźć sweter albo bluza (w zależności od pory roku; wiosna, jesień), krem z wysokim filtrem UV, strój kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy (chustka, letnia czapka), wygodne obuwie, klapki i podręczny plecak.
Moje wycieczki do Azerbejdżanu
Jeśli marzy się wam wycieczka do Azerbejdżanu, zapraszam na kaukaską przygodę z moim biurem Tamada Tour! Do wyboru proponuję dwie kameralne wycieczki objazdowe, podczas których zobaczycie najciekawsze miejsca tego tajemniczego i wciąż mało poznanego kraju. Wycieczka objazdowa Gruzja Azerbejdżan 12 dni pozwoli wam zobaczyć najpiękniejsze zakątki Gruzji i Azerbejdżanu – krajów, które wiele łączy, ale też sporo różni pod względem przyrody, zabytków, dziejów i pejzaży codzienności. To wycieczka dla grupy maksymalnie 16 osób, a w cenie są wszystkie świadczenia m.in.: przelot bezpośrednim rejsem PLL LOT Warszawa – Tbilisi – Warszawa z bagażem rejestrowanym 23 kg i podręcznym 8 kg w cenie, zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach dwuosobowych, transport na trasie wycieczki, obsługa polskojęzycznego pilota – pasjonata, ciekawy program zwiedzania, wejścia biletowane, liczne atrakcje, ubezpieczenie KL, NNW, OC, bagażu, a na każdym kroku szansa spotkania z lokalną historią oraz kulturą gruzińską i azerbejdżańską. Druga wycieczka, Azerbejdżan – szlaki historii 8 dni, w całości skupia się na eksploracji azerskiej części Zakaukazia i pozwala zobaczyć zarówno cuda architektury Baku, jak i słynne błotne wulkany, skarby orientalnej architektury i miasteczka, które zbudowały swoją świetność w czasach rozwoju Jedwabnego Szlaku.
O proszę, to z tymi cenami zdecydowanie się zdziwiłem bo co do herbaty to dostawałem ją za darmo, a ceny jedzenia były tańsze niż w Polsce 😐 Tak samo jak z hotelem, przy samej Ambasadzie Polski zapłaciłem jakieś 25zl ze śniadaniem. Ogólnie to bardzo fajny zbiór wiedzy podstawowej, ale co do tych cen to jakoś wydają mi sie mocno wygórowane. Pozdrawiam
Dzięki za komentarz! Proszę podaj nazwę hotelu, w którym spałeś za 25 zł ze śniadaniem i kiedy to było oraz czy rekomendujesz. Mogę dodać do polecanych miejsc. 🙂 Podane ceny są uśrednione, absolutnie nie sądzę żeby 11 zł za czajniczek herbaty, albo 7 zł za kawę, czy też 20 zł za butelkę wina w sklepie było wygórowaną ceną. Nie wiem w jakiej restauracji otrzymywałeś czajniczek herbaty za darmo, jak możesz to podaj nazwę, jak będę znowu w Baku to sprawdzę. Pozdrowienia z Tbilisi!