Wystarczy przejechać 200 km na wschód od kazachskich Ałmatów, by poczuć się jak w Stanach Zjednoczonych. Nie chodzi bynajmniej o nowojorski pęd życia, a o uderzające podobieństwo znajdujących się w obu krajach perełek przyrodniczych – mówi się nawet, że Kanion Szaryński w Kazachstanie to mniejszy brat Wielkiego Kanionu Kolorado.
Kanion Szaryński leży na południu Kazachstanu, ok. 200 km od miasta Ałmaty, na terenie Szaryńskiego Parku Narodowego. Liczy 154 km długości i do 300 m głębokości, i choć jest dużo mniejszy niż słynny Wielki Kanion Kolorado w USA, robi równie imponujące wrażenie. Kanion Szaryński to jeden z przyrodniczych symboli Kazachstanu i miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas wycieczki do tego kraju Azji Centralnej.
Spis treści

Kanion Szaryński – kosmiczny Kazachstan
Kanion Szaryński tworzą majestatyczne klify z czerwonego piaskowca. Ciągną się one wzdłuż rzeki Szaryn, której dno ukształtowała wulkaniczna lawa.
Pochodzenie nazwy kanionu jest niejednoznaczne. Niektórzy uczeni wywodzą ją od ujgurskiego słowa sharyn oznaczającego „jesion”, a inni sądzą, że chodzi o tureckie słowo char, czyli „przepaść”. Obie wersje dobrze oddają ducha Szaryńskiego Parku Narodowego, lecz pomijają prawdziwy czar kanionu – głównej i najbardziej rozpoznawalnej atrakcji rezerwatu.

Kanion Szaryński dzieli się na 5 mniejszych kanionów: zdumiewającą krajobrazem Dolinę Zamków oraz mniejsze wąwozy Temirlik, Żółty, Czerwony i Bestamak. Skaliste wzgórza już z daleka przyciągają wzrok pasami w odcieniach czerwieni i żółci. Rdzawe klify tworzą iście marsjański krajobraz. Świat z innej planety, który niejednokrotnie, w pareidolicznej zabawie, poddaje próbie naszą fantazję.

W Dolinie Zamków efekt erozyjnego działania wiatru, piasku i wody na skały jest najbardziej intrygujący. Ostańce piaskowe i zlepieńcowe tworzą monumentalne formacje skalnych reliefów, zadaszeń, krętych korytarzy, wąskich szczelin i nisz, przypominających kształtem zamki, wieże warowne, zwierzęta, czarownice, duchy…
Fot. Irina Timofeeva. Fot. Irina Timofeeva.
Skarby natury Szaryńskiego Parku Narodowego
Kanion Szaryński obrósł tak wielką legendą, że niemal przyćmiewa pozostałą część rezerwatu. Niesłusznie, bo Szaryński Park Narodowy ma do zaoferowania o wiele więcej niezwykłych widoków.
Na ciągnących się po horyzont skalistych wzgórzach o bogatym wachlarzu różnorodnych minerałów wybijają źródełka czystych wód. Wśród skalnych bloków, z rzadka pokrytych sucholubną roślinnością, pasą się gazele.

W tym surowym, półpustynnym krajobrazie, naznaczonym niskimi opadami, chłodnym latem i mroźną zimą, zachwyca oaza cudownej zieleni – Szaryński Gaj Jesionowy z prastarymi okazami drzew tego gatunku, pośród których można usłyszeć śpiew słowika.

U podnóża majestatycznych formacji skalnych przetaczają się błękitne fale rzeki Szaryn. Wędkarze łowią tu „nagie Osmany” – ryby karpiowate, a miłośnicy raftingu i kajakarstwa chętnie urządzają spływy.

Każda część rezerwatu Szaryńskiego to wymarzone miejsce dla fotografów przyrodniczych, pasjonatów trekkingu i osób szukających przygody poza szlakiem.
Zobacz też moje przewodniki po Kazachstanie!
Informacje praktyczne
Zanim wyruszycie do malowniczego kanionu Szaryńskiego, dobrze się do tego przygotujcie. To wyprawa na cały dzień, a może być też tak, że zdecydujcie się na nocleg w okolicy, aby móc zwiedzić rezerwat spokojnym tempem, skorzystać z dodatkowych atrakcji i bardziej poeksplorować okolicę.

Ile kosztuje wstęp do kanionu Szaryńskiego?
Bilet na zwiedzanie Szaryńskiego Parku Narodowego kosztuje 727 KZT (ok. 6,50 PLN).
Jak dojechać do kanionu Szaryńskiego?
Szaryński Park Narodowy leży ok. 200 km od miasta Ałmaty. Do kanionu najłatwiej dotrzeć taksówką – za kurs z Ałmatów zapłacicie ok. 13 000 KZT (115 PLN). Na autobusy publiczne w Kazachstanie patrzcie z przymrużeniem oka, bo rzadko jeżdżą według rozkładu. Z kolei wynajem samochodu, choć oczywiście możliwy, wymaga międzynarodowego prawa jazdy i może się wiązać z pewnymi utrudnieniami, o czym szczegółowo pisałem tutaj. W każdym przypadku dojazd powinien przebiegać łatwo, bo przez dużą część trasy z Ałmatów do kanionu Szaryńskiego prowadzi asfaltowa szosa. Przejazd zajmuje ok. 3 godz.
Gdzie zjeść w kanionie Szaryńskim?
Na eskapadę do kanionu Szaryńskiego zabierzcie napoje i jedzenie, bo po drodze nie wszędzie uświadczycie wioskowe sklepy. Odpocząć i zjeść na szlaku możecie m.in. na krańcu Doliny Zamków, czyli najpopularniejszej wśród zwiedzających części Szaryńskiego Parku Narodowego. Działa tu ośrodek wypoczynkowy, składający się z kilku jurt, gdzie możecie zaplanować nocleg albo przerwę na posiłek. W tym miejscu wiele osób podejmuje kluczową decyzję: wraca do Ałmatów albo, mając więcej czasu i sił, rusza dalej, w mniej znane, choć równie piękne rejony kanionu Szaryńskiego.

Gdzie spać w kanionie Szaryńskim?
Na nocleg w okolicy kanionu Szaryńskiego i nie mniej słynnych jezior Kolsai możecie się skierować do pobliskiej wioski Saty. Do wyboru są tu pensjonaty, kwatery prywatne, noclegi w jurtach albo w namiocie na polu biwakowym (rozstawienie namiotu kosztuje 350 KZT, czyli ok. 3 PLN). Inną opcją jest powrót tego samego dnia po zwiedzaniu kanionu do Ałmatów, gdzie znajdziecie mnóstwo obiektów noclegowych w zróżnicowanych cenach i standardach. Więcej o noclegach w Kazachstanie tym pisałem tutaj.

Moje wycieczki do Kazachstanu
Szaryński Park Narodowy w Kazachstanie możecie zwiedzić podczas organizowanej przeze mnie wycieczki Kazachstan 9 dni. Zapraszam was także na inne moje wycieczki do Kazachstanu. Jadąc ze mną, macie zapewnione wszystko: komfortowe noclegi, bezpieczny transport, pyszne jedzenie w sprawdzonych knajpkach, bilety wstępów do zabytków i atrakcji, ubezpieczenie turystyczne, doborowych przewodników i wspaniałą podróżniczą atmosferę!
[oferty oferty=”1055,1148&” naglowek=”Odkryj Kazachstan!”]
PS Zdjęcia powstały w trakcie wycieczki Kazachstan 9 dni, którą zorganizowałem we wrześniu 2019 r. Zapraszam na kolejne edycje!