Ceny w Kazachstanie są bardzo niskie. Jeżeli szukacie opcji na budżetowe wakacje z przygodami – Kazachstan to idealny pomysł! W tym poradniku omawiam walutę Kazachstanu, płatności gotówką i kartą oraz przykładowe ceny hoteli, obozów jurtowych, jedzenia, biletów wstępu do zabytków i atrakcji, przejazdów, paliwa, pamiątek.
Kazachstan, dziewiąty co do wielkości kraj świata, jest niemal nieznany turystycznie. Wiele osób niesłusznie uważa go za dziki bezkres stepów na krańcu cywilizacji. To oczywista bzdura, ale uparcie powtarzana, rodzi wiele wątpliwości. Teraz postaram się je rozwiać – w tym artykule w kontekście cen, a odpowiedzi na inne pytania znajdziecie w pozostałych tekstach z serii o Kazachstanie.
Spis treści
Czy Kazachstan jest tani?
Na początek dobra informacja dla podróżników z Europy: Kazachstan jest tani. To wręcz idealny kraj na wycieczkę dla spłukanych! Wiele dóbr i usług, o których więcej powiem za chwilę, kosztuje w Kazachstanie co najmniej 2–4 razy mniej niż w Polsce. Nawet jeżeli za coś trzeba zapłacić trochę więcej, nadal nie są to jakieś powalające kwoty, wręcz przeciwnie. Ogólnie rzecz biorąc, ceny w Kazachstanie są bardzo przystępne.
Waluta Kazachstanu
Walutą Kazachstanu jest tenge kazachskie (KZT). Jedno tenge dzieli się na 100 tiynów (przy czym monety o nominale niższym niż 1 tenge są obecnie wycofane z obiegu). 100 KZT kosztuje według kursu z czerwca 2021 r. około 0,88 PLN/0,23 USD/0,20 EUR. W zaokrągleniu, uproszczeniu i dla łatwiejszych przeliczeń można przyjąć, że 100 tenge to 1 złotówka.
Kurs kazachskiej waluty ma znaczną tendencję do wahań. Wynika to z faktu, że jest on mocno uzależniony od notowań rosyjskiego rubla, którego wartość determinuje z kolei sytuacja polityczna na świecie. Szokujące wahania kursu tenge pojawiły się m.in. w 2014 r. i były skutkiem nałożenia na Rosję sankcji gospodarczych. Wtedy kurs tenge w ciągu zaledwie kilkunastu dni ostro podjeżdżał i spadał. W tej chwili, w 2021 r., tenge jest znowu tańsze o ok. 20 groszy w odniesieniu do cen sprzed roku czy dwóch lat. Pomimo niekiedy dużych wahań na rynku walutowym, wakacje w Kazachstanie na szczęście nie zrujnują waszego portfela.
Jaką walutę zabrać do Kazachstanu?
W kantorach w Europie nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na KZT. Tak samo w Kazachstanie nie wymienicie tenge na złotówki. Na podróż trzeba zabrać dolary amerykańskie (wydane od 2006 r. włącznie, bez skreśleń i uszkodzeń), euro albo rosyjskie ruble i wymienić je na walutę lokalną na miejscu. Kantory są liczne w większych miastach Kazachstanu.
Gotówka czy karta do Kazachstanu?
Na wycieczkę do Kazachstanu warto zabrać zarówno gotówkę (przypominam: dolary, euro albo ruble, które na miejscu wymienicie na tenge), jak i kartę bankomatową (walutową, uniwersalną, np. mBank World lub typu Revolut albo ZEN; akceptowane są karty VISA, Maestro, MasterCard, Eurocard i American Express).
Bankomaty w Kazachstanie są powszechne w takich miastach, jak Nur-Sułtan (stolica), Ałmaty, Karaganda, Kyzyłorda, Żezkazgan, Bałchasz i Semej oraz w miejscowościach blisko ważniejszych atrakcji turystycznych. Płacić kartą można w wielu sklepach, restauracjach, hotelach, atrakcjach.
Poza miastami i im dalej na prowincję – tym bardziej będziecie potrzebować gotówki. W wielu miejscach bez żywego pieniądza po prostu się nie obejdzie. Pamiętajcie w związku z tym o podstawowej praktyce podróżniczej: pieniądze i cenne rzeczy trzeba trzymać w różnych, najlepiej nieoczywistych miejscach bagażu. Kazachstan to kraj stosunkowo bezpieczny i przyjazny dla turystów. Zagrożenie pospolitą przestępczością jest tu raczej niskie, ale warto zachować ostrożność na bazarach, w marszrutkach i innych zatłoczonych miejscach, gdzie grasują kieszonkowcy.
Przed wycieczką koniecznie zerknijcie na mój poradnik: Kazachstan – poradnik praktyczny. Dokumenty, zdrowie, kultura, ciekawostki, atrakcje. Jestem pewien, że zawarte w nim informacje o bezpieczeństwie, dokumentach, zdrowiu, szczepieniach, cenach, pogodzie, religii, języku i obyczajach ułatwią wam podróż do Kazachstanu.
Ile pieniędzy zabrać na wycieczkę do Kazachstanu?
Optymalna ilość pieniędzy na wycieczkę do Kazachstanu to rzecz dość indywidualna. Wszystko zależy od charakteru wyjazdu, waszych planów i oczekiwań. Jeżeli wybierzecie się ze mną na zorganizowaną wycieczkę do Kazachstanu, to noclegi, transport, jedzenie, atrakcje i ubezpieczenie turystyczne macie wliczone w cenę wyjazdu. Musicie więc zabrać tylko trochę pieniędzy na lunche, napoje, pamiątki i inne wydatki osobiste. Jeżeli ruszacie do Kazachstanu na własną rękę, kwota na cały wyjazd będzie najpewniej trochę inna, przypuszczalnie wyższa. Ile dokładnie wyniesie? Pomoże wam to oszacować dalsza część poradnika.
Noclegi w Kazachstanie: hotele i jurty – ceny
Ceny noclegów w Kazachstanie są trochę niższe od cen w Polsce i kształtują się następująco (ceny za 1 dobę za 1 osobę):
- łóżko w pokoju wieloosobowym w hostelu – od 2030 KZT (18 PLN),
- pokój 2-osobowy w hostelu – od 5000 KZT (45 PLN),
- pokój 2-osobowy w hotelu 3–4* – od 9050 KZT (80 PLN),
- pokój 2-osobowy w hotelu 5* – od 11 200–13 500 KZT (100–120 PLN),
- nocleg w jurcie – od 33 000 KZT (290 PLN), ale przeważnie bliżej 400 zł; ceny za nocleg w jurcie korzystniej wypadają przy dłuższym pobycie, np. 3-dniowym.
Ceny w tych granicach obowiązują w hostelach i hotelach w praktycznie każdym większym mieście Kazachstanu: Nur-Sułtanie, Ałmatach, Karagandzie, trochę taniej jest w Kyzyłordzie.
Wielką atrakcją Kazachstanu są wymienione już noclegi w jurcie. Wprawdzie nie jest to tania przyjemność, tym bardziej, że z myślą o turystach Kazachowie chętnie rozwijają w swoim kraju jurtowy glamping, czyli luksusowe campingi w jurtach. Warto jednak zafundować sobie spanie w tradycyjnym domu stepowych nomadów: jurty są wyposażone w rozmaite wygody, zachwycają etnicznym wystrojem i kapitalnymi widokami okolicy! Kilka wiosek jurtowych znajdziecie w okolicy Ałmatów, m.in. w Saty, Taūtürgen, w pobliżu kanionu Szaryńskiego, nad jeziorami Kaindy i Kolsai.
Istnieje też inna opcja noclegu pod gwiazdami Kazachstanu: własny namiot. Jeżeli podróżujecie na dziko, po drodze na pewno będziecie chcieli skorzystać z prysznica. Niektóre hotele w Kazachstanie dają taką możliwość – natrysk kosztuje od 300 KZT (ok. 4 PLN).
Jedzenie w Kazachstanie – ceny
Ceny jedzenia w Kazachstanie są zachwycająco atrakcyjne dla polskiej kieszeni. Mnóstwo produktów jest tu tanich jak barszcz.
Przykładowe ceny jedzenia w restauracjach w Kazachstanie oscylują w takich granicach:
- pierożki samsa (1 szt.) – ok. 100 KZT (ok. 0,90 PLN),
- lagman – 350 KZT (3 PLN),
- pilaw – 500 KZT (4,50 PLN),
- kebab – 1000 KZT (ok. 9 PLN),
- sałatka w stylu greckim – 1265 KZT (ok. 11 PLN),
- makaron z sosem bolońskim – 1445 KZT (ok. 13 PLN),
- naleśniki z serem – 850 KZT (ok. 7,50 PLN),
- pizza – od 1575 KZT (ok. 14 PLN),
- hamburger – 250 KZT (2,20 PLN),
- frytki – 650 KZT (ok. 6 PLN),
- zupa soljanka – 795 KZT (ok. 7 PLN),
- zupa z soczewicy – 675 KZT (6 PLN),
- deser tiramisu – 705 KZT (ok. 6,30 PLN),
- kawa w kawiarni – 110–500 KZT (1–4,50 PLN),
- herbata w kawiarni – szklanka 0,3 l: 90 KZT (0,80 PLN), czajniczek: od 220 KZT (2 PLN),
- kompot – 80 KZT (0,70 PLN),
- piwo rzemieślnicze w pubie – 900 KZT (ok. 8 PLN),
- wódka Beluga (50 ml) – 965 KZT (ok. 8,50 PLN).
Pamiętajcie, żeby do rachunku doliczyć zwyczajowy napiwek 10%.
Ceny w knajpkach wyglądają apetycznie. Jeszcze taniej zrobicie zakupy w kazachskich sklepach i na bazarach. Przykładowe ceny za artykuły spożywcze, kosmetyki i używki w Kazachstanie wyglądają tak:
- bochenek chleba – 60 KZT (0,50 PLN),
- mleko krowie 1 l – 210 KZT (1,85 PLN),
- kumys (napój ze sfermentowanego mleka klaczy) – 560 KZT (ok. 5 PLN),
- shubat (napój ze sfermentowanego mleka wielbłądziego) – 500 KZT (ok. 4,50 PLN),
- lokalny ser (1 kg) – 2300 KZT (20 PLN),
- jajka (10 szt.) – 260 KZT (2,30 PLN),
- masło (200 g) – 150 KZT (1,40 PLN),
- pomidory (1 kg) – 600 KZT (5,30 PLN),
- pomarańcze (1 kg) – 403 KZT (3,50 PLN),
- banany (1 kg) – 450 KZT (4 PLN),
- czekolada Rakhat – 325 KZT (ok. 3 PLN),
- woda (butelka 1,5 l) – 115 KZT (ok. 1 PLN),
- Coca-Cola (0,33 l) – 70 KZT (0,60 PLN),
- piwo lokalne w sklepie (0,5 l) – ok. 140 KZT (1,25 PLN),
- piwo importowane w sklepie (0,5 l) – 395 KZT (3,50 PLN),
- papierosy – 240 KZT (ok. 2 PLN),
- mydło – 160 KZT (1,40 PLN),
- szampon do włosów – 300 KZT (2,70 PLN),
- pasta do zębów – 400 KZT (3,50 PLN).
Transport w Kazachstanie – ceny
Ceny transportu w Kazachstanie to kolejna rzecz, która podbije wasze podróżnicze serca Przykłady? Proszę bardzo!
Ceny marszrutek i transportu publicznego w Kazachstanie
W Kazachstanie transport miejski obejmuje marszrutki (busy), autobusy i trolejbusy. Bilet w 1 stronę na komunikację publiczną kosztuje ok. 80 KZT (0,70 PLN). Tyle samo zapłacicie za bilet na metro, które działa w Ałmatach (według stanu na 2021 r. metro w Nur-Sułtanie jest nadal w budowie). Bilety miejskie kupuje się za gotówkę u kierowcy, na metro trzeba wcześniej wykupić tokeny. Jeżeli planujecie dłuższy pobyt w Kazachstanie, warto się zaopatrzyć w kartę miejską.
Ceny taksówek w Kazachstanie
Po Kazachstanie opłaca się też podróżować taksówkami – cena za 1 km oscyluje wokół 100 KZT (0,88 PLN). Taksówka to świetny wybór na przejazdy miejskie, jak i dalsze wycieczki ze zwiedzaniem. Przykładowo wynajem taksówki na 8 godz., na wyprawę z Ałmatów do kanionu Szaryńskiego, kosztuje ok. 13 000 KZT (115 PLN), podczas gdy podobna eskapada z lokalnym biurem wycieczkowym wyjdzie ponad dwa razy drożej, bo ok. 35 000 KZT (310 PLN).
Ceny autobusów, pociągów i samolotów w Kazachstanie
Kazachstan jest ogromny, a atrakcje rozsiane są w różnych miejscach kraju, toteż na pewno będziecie dużo i daleko podróżować. Do wyboru macie autobusy, pociągi i loty krajowe.
Autobusy dalekobieżne jeżdżą w Kazachstanie szybciej niż pociągi, ale mają dwie istotne wady: są mało wygodne i… kursują, jak im się podoba. Nie ufajcie rozkładom jazdy, a jeżeli chcecie mieć pewność, czy cokolwiek akurat jedzie – spytajcie obsługę dworca, a w ostateczności kogoś z miejscowych.
Alternatywą są pociągi, które kursują na trasach krajowych do miast Nur-Sułtan, Ałmaty, Karaganda, Aktobe i Żezkazgan (rozkład jazdy znajdziecie na stronie https://www.railways.kz/). Bilet na podróż koleją z Nur-Sułtanu do Karagandy (2,5 godz.) kosztuje od 1990 KZT (17 PLN). Z kolei za bilet z Nur-Sułtanu do Ałmatów zapłacicie za pociąg nocny z kuszetkami 16 000 KZT (140 PLN), a za pociąg dzienny ok. 6250 KZT, czyli 55 PLN. W przypadku pociągu dziennego przejazd trwa jednak koszmarnie długo, bo aż 18,5 godz., dlatego na tę trasę warto niekiedy rozważyć przelot.
Po Kazachstanie latają samoloty krajowe Air Astana, Quazaq Air i Scat Air. Podroż z Nur-Sułtanu do Ałmatów trwa ok. 6,5 godz., a ceny bilety zaczynają się od ok. 38 000 KZT (335 PLN).
Ceny za wynajem samochodu w Kazachstanie
Inną opcją jest wynajem samochodu w Kazachstanie. Zanim się zdecydujecie, przypominam, że Kazachstan honoruje wyłącznie międzynarodowe prawo jazdy. Należy ponadto uważać na słabej jakości paliwo na stacjach, dziurawe drogi oraz częste kontrole policji, która notorycznie wymusza od kierowców łapówki. Korupcja w Kazachstanie kwitnie i przestać nie może. Więcej o tych sprawach pisałem w poradniku dla podróżujących do Kazachstanu.
Jeżeli skorumpowani gliniarze, drogi jak sito i przepisy co do prawka was nie zniechęcają, auto w Kazachstanie wypożyczycie w Nur-Sułtanie i Ałmatach, np. w wypożyczalniach Navigator, Recar, Europcar, Avis. Wynająć cztery kółka możecie na godziny (od 2500–9000 KZT, czyli 22–80 PLN) lub na doby (od 40 USD/doba za pojazd klasy budżetowej).
Ucieszy was z pewnością cena paliwa w Kazachstanie – 1 litr benzyny PB 95 kosztuje tylko 155 KZT (1,37 PLN). Raz jeszcze uczulam jednak na to, abyście zaopatrywali się tylko na sprawdzonych stacjach. Gdy na taką traficie, warto zatankować więcej do własnego kanistra, żebyście nie musieli potem kupować na prowincji paliwa podejrzanej jakości.
Zabytki i atrakcje Kazachstanu – ceny
Jeżeli już jechać, trzeba wiedzieć po co. Kazachstan to raj przede wszystkim dla miłośników przyrody. Pasjonaci kultury i historii również znajdą tu dla siebie wiele atrakcji. Co warto zobaczyć w Kazachstanie i ile to kosztuje? Sprawdźmy! – podane ceny za bilet normalny.
Atrakcje Nur-Sułtanu – ceny
- Wieża widokowa Bäjterek – 700 KZT (ok. 6 PLN);
- Muzeum Narodowe Kazachstanu (tu można zobaczyć słynnego Złotego Człowieka, symbol Kazachstanu) – 300 KZT (ok. 2,70 PLN);
- Piramida Pokoju i Pojednania (zbudowana na EXPO 2017) – 1000 KZT, czyli ok. 9 PLN (w cenie: główny pawilon pałacu, opera, ogród zimowy, hala konferencyjna Besik, centrum sztuki Kulanshi i wstęp do atrium Nur Alem, czyli Muzeum Energii Przyszłości) lub 1450 KZT, czyli ok. 13 PLN (w cenie wszystkie powyższe wejścia plus pełne zwiedzanie Muzeum Energii Przyszłości);
- AŁŻIR (muzeum poświęcone łagrowi dla polskich „zdrajców ojczyzny” i obozowi Akmola dla ich żon; leży ok. 38 km na zachód od Nur-Sułtanu) – aktualne ceny trzeba sprawdzić na stronie www.museum-alzhir.kz;
- Łuk triumfalny Mangilik el – 510 KZT (4,50 PLN);
- pałac prezydencki Ak Orda – miejsce pracy władz Kazachstanu trzeba obejrzeć z zewnątrz, zorganizowane wycieczki wpuszczane są tu tylko okazjonalnie i po wcześniejszym umówieniu;
- Chan Shatyr (największe w Azji Środkowej centrum rozrywkowo-handlowe, nazywane ze względu na architekturę „największym namiotem świata”, w środku znajduje się nawet kryta plaża, ale poza nią nie znajdziecie tu nic aż tak wyjątkowego, sklepy są takie same, jak w każdej innej galerii handlowej) – wstęp bezpłatny;
- Bulwar Nurzhol – spacer po deptaku to jedna z darmowych atrakcji stolicy;
- Plac Niepodległości z monumentalnym pomnikiem Kazak Eli – spacer bezpłatny;
- Stary Rynek i aleja Beibitshilik (to dobre miejsca na odkrywanie sowieckiej przeszłości stolicy) – spacer bezpłatny;
- meczet Hazrat Sultan (największy meczet w Azji Środkowej) – wstęp bezpłatny.
Atrakcje w Ałmatach – ceny
- Muzeum Państwowe w Ałmatach – 1000 KZT (ok. 9 PLN);
- Muzeum Sztuki w Ałmatach – 500 KZT (ok. 4,50 PLN);
- Muzeum Instrumentów Muzycznych w Ałmatach – 400 KZT (ok. 3,50 PLN);
- Wjazd na wzgórze Kok-Tobe – 1000 KZT (ok. 9 PLN) za eskapadę kolejkę linową lub 300 KZT (ok. 2,70 PLN) za przejazd turystyczną marszrutką;
- Park na wzgórzu Kok-Tobe – wstęp bezpłatny;
- Atrakcje płatne na wzgórzu Kok-Tobe (diabelski młyn, ścianka wspinaczkowa, szybkie sanki) – 1000–1500 KZT (9–13 PLN);
- Park Panfiłowa i katedra Wniebowstąpienia Pańskiego (znana jako katedra Zenkov) – wstęp bezpłatny;
- Fabryka Czekolady Rakhat – wstęp dla wcześniej umówionych grup zorganizowanych;
- Zielony Bazar – wstęp bezpłatny;
- Lodowisko Medeu (największe na świecie lodowisko plenerowe) – o aktualne ceny wstępu trzeba pytać na miejscu.
Atrakcje przyrodnicze i kulturowe Kazachstanu – ceny
- Kanion Szaryński (Dolina Zamków, Wąwóz Czarownic, gaje topolowe i piękna rzeka Charyn, gdzie można się udać na spływ; 200 km od Ałmatów) – 727 KZT (ok. 6,50 PLN); w przypadku nocowania na terenie Narodowego Parku Szaryńskiego doliczana jest opłata 350 KZT (ok. 3 PLN) za namiot;
- Park Narodowy Jezior Kolsai (na terenie rezerwatu leżą jeziora Kolsai oraz Kaindy z zatopionym lasem świerków) – 450 KZT (4 PLN); nocować można w jurtach i pensjonatach w pobliskiej wiosce Saty lub we własnych namiotach po uiszczeniu dodatkowej opłaty 750 KZT (ok. 6,60 PLN);
- Park Narodowy Ałtynemel (śpiewające wydmy, góry Aktau i Katutau, starożytne kurhany oraz petroglify Terekty i Besshatyr, las zagrożonych topoli Turanga, muzeum Czachana Walikhanova i inne atrakcje; wstęp do parku od strony wioski Basshi) – 600–1030 KZT, czyli ok. 6,20–9,20 PLN (park zwiedza się ze strażnikiem, który jest jednocześnie przewodnikiem i kierowcą; przez park przebiegają trzy różne trasy wycieczkowe do wyboru; w parku można zanocować w którymś z kilku pensjonatów);
- Rezerwat archeologiczny Tamgały Tas (Tanbaly, Tangbały, Taqbaly) ze starożytnymi petroglifami buddyjskimi i okazami rzadkich roślin (170 km od Ałmatów) – wizyty w muzeum należy rezerwować na stronie www.tanbaly.kz;
- Płaskowyż Asy/Assy (wąwóz Chilik, wodospady w dolinie Turgen, Czerwone Skały, Obserwatorium Astronomiczne Assy-Turgen z jednym z największych teleskopów na świecie) – wędrówka bezpłatna;
- Dolina Shalkodesu (słynie z pięknych krajobrazów i mieszkających tu sezonowo kazachskich koczowników) – wędrówka bezpłatna;
- Wodospad Burkhan-Bulak (najwyższy i najpiękniejszy wodospad w Azji Środkowej, położony w górach Dżungar Alatau) – wędrówka bezpłatna;
- Kurorty narciarskie Ak Bulak (na obrzeżach miasta Ałmaty) oraz Tabagan (40 km od Ałmatów) – o ceny trzeba pytać na miejscu;
- Kosmodrom Bajkonur – możliwość zwiedzania jednego z najsłynniejszych kosmodromów świata jest jak najbardziej realna, ale tylko dla grup zorganizowanych. Wycieczki odbywają się raz na jakiś czas i trwają 6 dni, które obfitują w moc atrakcji dla pasjonatów historii i radzieckiej inżynierii kosmicznej.
To oczywiście nie wszystkie zabytki i atrakcje Kazachstanu, ale na pewno najpopularniejsze. Więcej o nich piszę w serii przewodników po Kazachstanie. W tym miejscu przypominam również, że wycieczki w góry Kazachstanu wymagają w większości przypadków obecności wykwalifikowanego przewodnika (ryzyko lawin, zgubienia drogi itd.), w niektóre rejony górskie jest też zakaz wstępu – więcej na ten tematu tutaj.
Pamiątki z Kazachstanu – ceny
Na koniec pogadajmy o odrobinie innych podróżniczych przyjemności, czyli o pamiątkach. Ceny pamiątek z Kazachstanu są dokładnie takie, jak przypuszczacie – zróżnicowane. A jakie oryginalne pamiątki z Kazachstanu warto przywieźć?
Kazachstan słynie najbardziej z czekolady Rakhat, której tradycja wyrobu liczy 70 lat. Pyszne łakocie będą miłym wspomnieniem wycieczki i świetnym upominkiem dla bliskich.
Kazachowie od wieków trudnią się wypasem owiec, z których wełny powstają filcowe ozdoby, kapcie, kamizelki, kurtki i inne rzeczy. Piękne i praktyczne zarazem są też drewniane przedmioty użytkowe, np. zdobione łyżki.
Ważnym elementem kazachskiej kultury jest także kamcha – bicz dla konia, symbol władzy, szacunku i siły umysłowej. Kamcha była nieodzownym atrybutem stepowych nomadów, przekazywanym z ojca na syna. Misternie wykonane kamche kazachscy koczownicy wieszali na przęsłach jednego z kerege (drewnianej kraty w jurcie), po męskiej stronie jurty, wierząc, że chronią one przed złymi ludźmi i duchami. Kamche są także używane podczas rozmaitych obrzędów ludowych, zwłaszcza weselnych.
Ciekawą pamiątką etnograficzną będą również kazachskie dywany, a także nakrycia głowy i stroje. Jarmułki taqiyah szyje się z jedwabiu, aksamitu, bawełny i innych wysokiej jakości tkanin, zdobionych koralikami i haftem z narodowymi ornamentami. Skusić się można też na jaulyk (nakrycie głowy kobiety zamężnej), szapan (kaftan noszony przez kobiety i mężczyzn) albo suknię kojlek.
Kto ma jeszcze trochę miejsca w bagażu i lubi odkrywać muzyczne szlaki świata, może rzucić okiem na tradycyjne kazachskie instrumenty. Shankobyz i dombra są kultowe w kulturze koczowników, a współcześnie chętnie wykorzystywane przez zespoły tworzące w gatunku neofolk.
A jeśli to nadal za mało, zawsze można przywieźć z Kazachstanu jurtę – choćby w miniaturowej wersji…
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, jeżeli nie opisałem tu wszystkich kwestii związanych z cenami w Kazachstanie, o których chcielibyście wiedzieć, śmiało piszcie w komentarzach pod artykułem. Zawsze możecie też wysłać do mnie e-mail albo wiadomość na Facebooku. Czekam na wasze plany wyjazdowe i do zobaczenia na szlaku!
Moje wycieczki do Kazachstanu
Zapraszam was na organizowane przeze mnie wycieczki do Azji Środkowej. Jadąc ze mną, macie zapewnione wszystko: komfortowe noclegi, bezpieczny transport, pyszne jedzenie w sprawdzonych knajpkach, bilety wstępów do zabytków i atrakcji, ubezpieczenie turystyczne i wiele więcej. Słowem: wszystko, dzięki czemu możecie w pełni oddać się przyjemności podróżowania! A gratis dorzucam doborowe towarzystwo w zawsze świetnych humorach!
PS Zdjęcia powstały w trakcie wycieczki Kazachstan 9 dni, którą zorganizowałem we wrześniu 2019 r. Zapraszam na kolejne edycje!