Kaurma to gruzińska potrawka gotowana na podrobach. Jest tanim, pełnym aromatu daniem, które wywodzi się z wysokogórskich obszarów wschodniej Gruzji. Wypróbujcie nasz rodzinny przepis na kaurmę i poczujcie klimat pasterskiej kuchni!
Kaurma (gruz. ყაურმა) to tradycyjne danie gruzińskich pasterzy z rejonów Tuszetii i Chewsuretii, którzy przyrządzają je w kociołku nad otwartym ogniem, na łonie natury. Podążając za zasadą, że nic nie może się zmarnować, wykorzystują do przygotowania kolacji to, co jest pod ręką – cebulę, przyprawy oraz podroby, które dla hodowców zwierząt są łatwo dostępnym składnikiem. Z pełną michą można zasiąść do posiłku, popijając wino, śpiewając i ciesząc się pożywną ucztą z widokiem na majestatyczne szczyty Kaukazu.
Spis treści
Czakapuli jest daniem, które Gruzinom przywodzi na myśl budzącą się do życia przyrodę oraz prawosławne święta wielkanocne. To właśnie wtedy zaczyna się czas zbioru niedojrzałych śliwek, które nadają potrawie charakterystycznego, lekko cierpkiego posmaku. Nie trzeba jednak celować w ostatnie dni zimy, aby skosztować czakapuli – wolno gotowane mięso w połączeniu z pełnym ziołowego aromatu wywarem i kwaśnymi owocami tworzą sycącą potrawę, która smakuje dobrze o każdej porze roku.
Jak zrobić kaurmę – przepis gruziński
Główny składnik kaurmy może nasuwać skojarzenia z również gotowanym na podrobach kuczmaczi. Są to jednak dwa całkiem różne dania. W kuczmaczi króluje pasta orzechowa i nasiona granatu, a do kaurmy używa się dużej ilości cebuli i czosnku, które doskonale uzupełniają smak podrobów. Do tego obowiązkowy, bogaty zestaw ziół i przypraw – i tani, pełen wartości odżywczych obiad gotowy!
Składniki na gruzińską kaurmę
Produkty potrzebne do zrobienia kaurmy bez trudu kupisz w większym markecie. Przygotuj listę zakupów:
- 1 kg podrobów (serce, wątroba, nerki). Tip: jeśli nie jesz mięsa, podroby możesz zastąpić boczniakami – w ten sposób stworzysz pyszne, gruzińskie danie wegetariańskie
- 3 średnie cebule
- 6 ząbków czosnku
- 40 g świeżej kolendry (można zastąpić pietruszką)
- kieliszek czerwonego wina
- 4 liście laurowe
- 2 łyżeczki mielonego suszonego cząbru
- 1 łyżeczka suszonej kolendry
- 1 łyżeczka mielonego czarnego pieprzu
- łyżka oleju lub płaska łyżka masła do smażenia
- sól do smaku
Przygotowanie kaurmy – przepis krok po kroku
Najpierw przygotuj podroby – pokrój je na małe kawałki, umyj i włóż do garnka. Dolej wody, tak aby zakryła mięso, i gotuj na małym ogniu, co jakiś czas mieszając. Teraz możesz zająć się pozostałymi składnikami – pokrój cebulę w kostkę, posiekaj czosnek i świeżą kolendrę.
Kiedy mięso będzie gotowe, odsącz je, wlej do garnka pół szklanki świeżej wody i poczekaj, aż się zagotuje. Dodaj cebulę i czosnek, łyżkę oleju lub masła i smaż, mieszając. Kiedy cebula się zarumieni, wlej kieliszek wina i wsyp liście laurowe, cząber, suszoną kolendrę, pieprz i sól. Gotuj jeszcze 10–15 minut.
Tak przygotowaną potrawkę wyłóż na głębokie talerze, posyp kolendrą – i gotowe!
Tip: Wiele osób uzupełnia przepis na gruzińską kaurmę o krojone pomidory lub domowy sos pomidorowy. Taki warzywny dodatek jest świetnym urozmaiceniem smakowym. Możesz przygotować obie wersje i sprawdzić, którą wolisz – w naszym domu stawiamy jednak na kaurmę bez pomidorów.
Z czym podawać kaurmę?
Kaurmę koniecznie podaje się na ciepło – wtedy smakuje najlepiej. Dla wzmocnienia wrażeń kulinarnych polecamy postawić na stole również inne dania kuchni gruzińskiej. Jako dodatek warzywny pasować będą kolorowe warzywne kuleczki pchali albo lekka sałatka z pastą orzechową salati nigvzit. Między kolejnymi kęsami mięsa można delektować się bogato nadziewanym chaczapuri z serem (wtedy będziemy mieć pewność, że od stołu odejdziemy najedzeni pod sam korek). Kaurma smakuje dobrze także w towarzystwie pieczonych ziemniaków. Dla uzupełnienia płynów warto z kolei otworzyć dobre, czerwone wino – na przykład gruzińskie wino z amfory kwewri.
Życzymy smacznego!
Krzysztof & Sophy
PS Dajcie znać w komentarzach, jak udało się Wam przygotować kaurmę według naszego rodzinnego przepisu!
Moje wycieczki kulinarne do Gruzji
Cieszę się, że dzięki naszym rodzinnym przepisom możecie poznać przepyszną gruzińską kuchnię. Jako kolejny krok na szlaku kulinarnych doświadczeń proponuję skosztować jej tam, gdzie kaukaskie przysmaki smakują najlepiej – czyli w miejscu pochodzenia. Serdecznie zapraszam więc na moje wycieczki kulinarne do Gruzji! Razem zobaczymy słynne zabytki i atrakcje Gruzji oraz najpiękniejsze i najbardziej oszałamiające widoki Kaukazu. Będziemy też mieli wiele okazji do odkrywania skarbów gruzińskiej kuchni – w programie są warsztaty kulinarne, degustacje wina w lokalnych winnicach oraz supra, tradycyjna biesiada z gruzińskimi smakołykami, winem z kwewri i mnóstwem dobrej zabawy. Możecie wyruszyć się ze mną na wybraną wycieczkę z oferty mojego biura podróży Tamada Tour lub zaplanować indywidualny wyjazd, z dopasowanym do waszych potrzeb programem – wystarczy, że skontaktujecie się ze mną, ustalimy szczegóły i w drogę!
Bardzo apetycznie wygląda!