Już sama nazwa czaszuszuli (gruz. ჩაშუშული) podpowiada nam, z jaką potrawą będziemy mieć do czynienia – słowo to w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu „gulasz”. I to nie byle jaki, bo pełen smaków i aromatów charakterystycznych dla gruzińskiej kuchni. Wypróbuj nasz rodzinny przepis na czaszuszuli i najedz się do syta!
Czaszuszuli to wyśmienite mięsne danie, zachwycające kompozycją smaków ukrytych w gęstym sosie. Przepis na tę potrawę jest znany na terenach Gruzji już od wieków, choć z biegiem lat często ulegał mniejszym lub większym modyfikacjom. Jak to zazwyczaj bywa, każda gospodyni robi to danie po swojemu, dostosowując smak gulaszu do upodobań domowników i dostępnych składników. U nas w domu również przygotowujemy czaszuszuli w taki sposób, by idealnie trafiało ono w nasze gusta.
Spis treści
Jak zrobić czaszuszuli – przepis gruziński
Czaszuszuli nie należy do dań, które zrobisz w kilka chwil, jednak znakomity smak z pewnością wynagrodzi dłuższy czas oczekiwania na kolację. Sam proces przygotowania składników i schemat dodawania ich do garnka nie jest szczególnie skomplikowany, ale warto pilnować potrawy w trakcie gotowania i patrzeć na zegarek.
Składniki na czaszuszuli
Produkty potrzebne do przyrządzenia czaszuszuli są łatwo dostępne w większych polskich sklepach. Wybierając mięso, zadbaj o to, by było ono dobrej jakości – wpłynie to na smak potrawy. Zakupy zrób według poniższej listy:
- 1,5 kg cielęciny (ewentualnie jagnięciny lub wieprzowiny). Tip: w wersji wege mięso można zastąpić boczniakami
- 500 g cebuli
- 3–4 ząbki czosnku
- 500 g startych świeżych pomidorów bez skórki (można zastąpić pomidorami z puszki)
- 3–4 średniej wielkości ogórki kiszone
- 50 ml białego wytrawnego wina
- 20–30 g kolendry
- 20–30 g pietruszki (lub 50 g pietruszki, jeśli nie chcesz dodawać kolendry)
- 1 łyżeczka gruzińskiej przyprawy uccho suneli (dostępna w sklepach gruzińskich i na stoiskach z kuchniami świata)
- ewentualnie: masło lub olej do smażenia
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie czaszuszuli – przepis krok po kroku
Najpierw zajmij się przygotowaniem mięsa. Pokrój je w kostkę o wielkości około 3 cm, umyj i przełóż na rozgrzaną głęboką patelnię lub do dużego garnka. Przykryj pokrywką i duś mięso do czasu aż puści soki. Wtedy pozwól mu dusić się jeszcze przez 10–15 minut. W międzyczasie pokrój cebulę w kostkę, posiekaj czosnek i kolendrę. Kiszone ogórki (oraz pomidory, jeśli używasz świeżych) zetrzyj na tarce.
Podgotowane mięso odcedź (sok zachowaj na później) i wsyp do niego pokrojoną cebulkę. Jeśli mięso nie jest dość tłuste, możesz dodać trochę oleju lub masła. Smaż mięso z cebulą na małym ogniu przez 8–10 minut, po czym wlej odcedzony wcześniej sok. Jeśli jest go za mało, dodaj szklankę gorącej wody.
Kontynuuj proces duszenia do czasu, aż mięso będzie prawie gotowe. Wtedy dodaj do garnka pomidory, uccho suneli oraz wino i duś jeszcze chwilę. Kiedy mięso dojdzie, dodaj tarte ogórki, sól, pieprz i zioła, wymieszaj i duś przez ostatnie 5 minut.
Możesz już podawać danie na stół, ale czaszuszuli najlepiej smakuje na drugi dzień, gdy wszystkie składniki się przegryzą.
Tip: Niektórzy lubią dodawać do czaszuszuli 1–2 zielone papryczki albo paprykową pastę adżika, aby potrawa nabrała ostrości. W naszym domu wolimy jednak opcję łagodniejszą z kiszonymi ogórkami, które doskonale przełamują smak pomidorowego sosu.
Z czym podawać czaszuszuli?
Czaszuszuli jest pysznym obiad lub pomysłem na kolację o każdej porze roku, ale sprawdza się przede wszystkim jako danie na chłodniejsze dni. A skoro mowa o czymś rozgrzewającym, nie można zapomnieć o lampce dobrego, czerwonego lub białego wina, które idealnie skomponuje się z mięsną potrawą. Najlepiej postawić na stole lokalne, gruzińskie wino z amfory kwewri. Poza tym do czaszuszuli wiele nie potrzeba – ta potrawa prezentuje tak bogatą paletę smaków, że można ją jeść bez żadnych dodatków. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie dania bez porcji węglowodanów, wybierz tradycyjny gruziński chleb tonis puri.
Życzymy smacznego!
Krzysztof & Sophy
PS Dajcie znać w komentarzach, jak udało się Wam przygotować czaszuszuli według naszego rodzinnego przepisu!
Moje wycieczki kulinarne do Gruzji
Cieszę się, że dzięki naszym rodzinnym przepisom możecie odkryć namiastkę przepysznej gruzińskiej kuchni. Doskonale jednak wiem, że kaukaskie przysmaki najlepiej smakują tam, skąd pochodzą – dlatego z przyjemnością zapraszam was na moje wycieczki kulinarne do Gruzji! W programy wypraw wpisanych jest wiele okazji do poznawania gruzińskich specjałów kulinarnych, a także odkrywania kultury i przyrody tego kraju. Jestem pewien, że niezapomnianym przeżyciem będą dla was warsztaty kulinarne, degustacje wina w lokalnych winnicach oraz supra, tradycyjna biesiada z gruzińskimi smakołykami, winem z kwewri i poetyckimi toastami tamady. Po drodze zwiedzimy również słynne zabytki i atrakcje Gruzji oraz zobaczymy najpiękniejsze widoki Kaukazu. Możecie zdecydować się na dowolną wycieczkę z oferty mojego butikowego biura podróży Tamada Tour lub zaplanować indywidualny wyjazd, z odpowiednio dopasowanym programem – skontaktujcie się ze mną, ustalimy szczegóły i ruszamy na gruzińskie szlaki!