Badridżani nigwzit, czyli bakłażany z orzechami, są jedną z najpopularniejszych przekąsek w Gruzji, które zdobią stoły podczas spotkań rodzinnych, a także wspaniałych biesiad z uczestnikami naszych wycieczek. Bakłażan to po gruzińsku „badridżani”, orzechy to „kakali”, a łuskane orzechy włoskie to „nigozi”. Stąd właśnie bierze się nazwa naszego dania. Kuchnia gruzińska bogata jest w wiele przepisów wykorzystujących warzywa, owoce i orzechy. Dlatego teraz zajmę się bakłażanem i włoskimi orzechami, nazywanymi tutaj greckimi. Spróbujcie zrobić badridżani nigzwit, bakłażanowe roladki, według przepisu mojej żony Sophy!
Na podstawie kilku przygotowanych przeze mnie ostatnio przepisów można odnieść mylne wrażenie, że kuchnia gruzińska tylko mięsem (i mąką) stoi. Na ratunek przychodzą jednak przepisy wegetariańskie i wegańskie, gruzińskie leczo, adżapsandali, soko sulgunit, czyli grzyby zapiekane z serem sulguni, warzywne kuleczki pchali lub lobio, zupa krem z czerwonej fasoli.
Spis treści
Jak zrobić badridżani nigwzit, czyli bakłażany z orzechami
Czas przygotowania – ok. 40 minut.
Składniki na badridżani nigwzit – bakłażany z orzechami
- 1 kg bakłażanów średniej wielkości,
- 200 g łuskanych orzechów włoskich,
- pęczek świeżej kolendry, jeśli ktoś nie lubi może być natka pietruszki,
- 1 ząbek czosnku,
- przyprawy – uccho suneli, cząber, aksamitka dla koloru.
- pół owocu granatu średniej wielkości,
- sól i pieprz dla smaku,
- olej roślinny.
Przygotowanie bakłażanów z orzechami krok po kroku
Bakłażana umyj, pokrój wzdłuż na cienkie paski. Włóż do miski, natrzyj solą, żeby pozbyć się goryczki. Zostaw na 15-20 minut, następnie dokładniej odciśnij powstały sok. Możesz też wypłukać bakłażana pod bieżącą wodą i delikatnie osuszyć papierowym ręcznikiem. Rozgrzej patelnię z olejem roślinnym i smaż paski bakłażana, aż będzie miękki i zrumieniony. Ułóż na papierowym ręczniku, żeby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Możesz też zrobić mniej tłustą wersję i upiec bakłażany w piekarniku. Będą wtedy o wiele lżejszą przekąską.
Do robota kuchennego lub blendera wsyp orzechy, utrzyj do otrzymania jednolitej masy. Dodaj do niej przyprawy – uccho suneli, cząber i sól. Dla koloru dodaj aksamitki. Wlej odrobinę wrzątku, żeby masa stała się kremowa i miała konsystencję owsianki. Jeszcze raz zblenduj całość 10-15 sekund. Finalnie orzechowa masa powinna być dość zwarta. Teraz na każdym pasku bakłażana dokładnie rozsmaruj po łyżeczce pasty orzechowej, a następnie zroluj lub złóż na pół. Ustaw roladki na talerzu lub tacy. Twoje danie jest prawie gotowe!
Posiekaj kolendrę, wyłuskaj owoce granatu. Gotowe bakłażany udekoruj kolendrą i posyp pestkami granatu.
Z czym podawać badridżani nigwzit?
Bakłażany z orzechami na stole zagoszczą razem z innymi potrawami kuchni gruzińskiej, takimi jak placki chaczapuri, pierożki chinkali, gulasze i jednogarnkowe dania odżachuri, ostri, charczo, warzywne kulki pchali, leczo adżapsandali i tak dalej. W trakcie biesiady nie może zabraknąć wyśmienitego gruzińskiego wina!
W gruzińskich restauracjach może się zdarzyć, że Wasze badridżani nigzwit nie będzie smakować jak to z naszego przepisu. Niestety bywa, że restauratorzy oszczędzają kosztem gości i zamiast drogich orzechów włoskich dodają do farszu zmielone nasiona słonecznika, który jest bardzo tani.
Moje kulinarne i winiarskie wyprawy do Gruzji
Nasze przepisy kuchni gruzińskiej cieszą się ogromną popularnością. Nic jednak nie smakuje tak, jak w miejscu pochodzenia, prosto z gruzińskiego stołu, w oparciu o świeże kaukaskie sery, które są niedostępne w Polsce, wino z amfor kwewri (tradycja jego wyrobu jest wpisana na listę UNESCO), a także warzywa, przyprawy, mąkę i unikalną gruzińską atmosferę, w której gość jest darem od Boga. Specjalnie z myślą o smakoszach przygotowałem kameralne wycieczki kulinarne i winiarskie do Gruzji, w których stawiamy na bezpośrednie spotkania i relacje (organizujmy wyjazdy w przyjacielskim gronie i przedstawiamy uczestnikom naszych gruzińskich przyjaciół) oraz pogłębione odczuwanie i doświadczanie lokalności. Podczas odkrywania kulinarnych stron Gruzji odwiedzimy w jej domu renomowaną szefową kuchni, która gotuje dla kilku popularnych restauracji i czołowych gruzińskich polityków, poznamy miejscowe gospodynie, zajrzymy do organicznych winiarni, gdzie wino powstaje tak samo jak 6000 lat temu, zobaczymy miejsca, o których milczą przewodniki i do których nikt poza nami nie jeździ. Kulinarne i winiarskie wyjazdy dla pasjonatów realizuję pod szyldem mojej butikowej firmy Tamada Tour, pierwszego i najstarszego gruzińsko-polskiego biura podróży z siedzibami w Polsce i w Gruzji, które z powodzeniem działa od 2011 r. Zapraszam do zapoznania się nie tylko z moją ofertą, lecz także autorskim kanałem podróżniczym na YouTube, podcastami o podróżach oraz oczywiście moim blogiem PolakoGruzin.pl. Obierz kurs na Kaukaz i rusz z nami po prawdziwą magię Gruzji!
PS Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jak udało się wam przygotować badridżani nigzwit, czyli bakłażany z orzechami według naszego rodzinnego przepisu! Zobaczcie też nasze inne gruzińskie przepisy.
Sophy & Krzysztof
Jak patrzę na takie jedzenie to od razu robię się głodny! Marzy mi się Gruzja i tę wszystkie smaczne potrawy, o których miałem okazję u Ciebie poczytać. Pozdrawiam 🙂
Pozdrawiam również, dziękuję za miłe słowa. Do zobaczenia w Gruzji!
Dziękuję za przepis, danie wyszło bardzo smaczne, zebrało pochwały od ormiańskich gospodyń. Proszę uzupełnić w przepisie, że do farszu z orzechów należy dodać wyciśnięty czosnek (jest w składnikach, ale nie wiadomo kiedy i jak go dodać). Pozdrawiam z Tbilisi.
dziękuję za przepis, wyszło super. Proszę uzupełnić w przepisie, że do pasty z orzechów należy dodać wyciśnięty czosnek – jest w składnikach, ale potem już się nie pojawia w wykonaniu. Pozdrawiam z Tbilisi