Zwiedzanie twierdzy Udżarma

Każdy na trasie swoich wędrówek ma miejsca, które odkłada na potem. Ile razy mówiłem sobie „zobaczę następnym razem”, „wrócę tu, jak znowu będę tędy jechał”. W końcu postanowiłem zmienić taktykę i po kolejnej przejażdżce przez Grzbiet Gomborski wreszcie zatrzymałem się przy widocznych z daleka i intrygujących ruinach przy trasie łączącej główne miasto Kachetii Telawi z Tbilisi, jakieś 45 kilometrów od stolicy Gruzji.

Dotarłem tutaj w ostatnim momencie, zanim Udżarma została wreszcie wciągnięta do struktur Muzeum Narodowego w Gruzji. Od października 2014 roku za wejście należy zapłacić. Koszt – jak to zwykle w Gruzji – niewysoki, bo wynosi zaledwie 3 lari (ok. 5–6 zł) za osobę dorosłą.

twierdza udżarma

Zwiedzanie twierdzy Udżarma (gruz. უჯარმა)

Niewiele przetrwało do oglądania, ale miejsce przez wieki było niezwykle ważne dla gruzińskiej historii. Doskonale widać tutaj rozmach budowniczych. Zobaczcie sami, jak to niesamowicie wygląda z lotu ptaka!

Budynki twierdzy i szczątki ogromnych murów są położone tarasowo na sporym terytorium. Według podań historycznych twierdza została zbudowana w III wieku naszej ery. W górnej części znajdowała się cytadela, do dzisiejszych czasów przetrwała wieża obronna. W dolnej części, na zboczu wzgórza, rozłożyło się miasto. Tutaj też – według badań – znajdował się jeden z pierwszych krzyży chrześcijańskich na terenie Gruzji.

Właśnie w Udżarmie umarł raniony w bitwie król Wachtang Gorgasali, żyjący w V wieku n.e., który zasłynął jako niezłomny wojownik walczący z Persami, a także jako pomysłodawca przeniesienia stolicy Kartlii (gruzińskiego królestwa, kolebki dzisiejszego kraju) z Mcchety do Tbilisi. Dzięki niemu zresztą twierdza została odbudowana, bo już we wcześniejszych wiekach została zniszczona podczas jednego z najazdów. Kolejne nieszczęścia spadły w X wieku, gdy Udżarma została zrównana z ziemią przez Arabów. Ponownie wzniesiono ją w XIII wieku, później należała do feudalnej rodziny Czołokaszwili. Następnie, przez wieki, stała pusta.

twierdza udżarma

Należy podkreślić, że gruzińska polityka w sprawie zabytków promuje i faworyzuje budynki sakralne, których przetrwało najwięcej. Tuż po upadku ZSRR Gruzini hiperoptymistycznie powrócili do swojej wiary, zakazanej i tępionej w poprzednim systemie. Mnóstwo pieniędzy poszło i nadal idzie na cele religijne, czego doskonałym przykładem jest współczesna i największa na Kaukazie cerkiew św. Trójcy (Cminta Sameba) w Tbilisi. W większości wypadków pomijane są na przykład obiekty militarne, które niszczeją i nikt się nimi nie zajmuje. Wystarczy pozwiedzać Kachetię, zajrzeć do średniowiecznego miasta Gremi, klasztoru Nekresi czy katedry Alawerdi, pojechać do dawnej stolicy Mcchety i porównać te odrestaurowane i objęte państwową opieką obiekty z niesłusznie skazanymi na zapomnienie i praktycznie porzuconymi (aż do października 2014, gdy zaczęto sprzedawać bilety) ruinami Udżarmy czy na przykład monumentalną twierdzą Chertwisi (Khertwisi, II wiek p.n.e.) w regionie Samcche-Dżawachetia w południowej Gruzji, gdzie w środku zamiast tłumów turystów przebywają krowy i osły.

ruiny udżarmy

Mam nadzieję, że po latach wreszcie sytuacja zacznie się zmieniać i turyści podróżujący po Gruzji będą mogli poznać jeszcze więcej bogactw lokalnej kultury i historii, nie tylko cerkwie. 😉

ruiny udżarmy

Widok na Kachetię jest bezcenny. 🙂
widok na katechię z udżarmy widok na katechię z udżarmy widok na katechię z udżarmy widok na katechię z udżarmy

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Szukasz najlepszej oferty wyjazdu do Gruzji i Armenii? Pomogę Ci zorganizować przygodę życia. Skontaktuj się ze mną - krz@polakogruzin.pl - tel. 792 004 069.

12 komentarzy

 1. Odpowiedz

  malaiduzywpodrozy (Michał)

  18 września 2015

  0.0 W czasach świetności twierdza musiała wyglądać imponująco i siać postrach. Nic dziwnego, że najeźdźcy chcieli zniszczyć ją doszczętnie.

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   18 września 2015

   Dokładnie i robili to przez wieki.

 2. Odpowiedz

  Diana Demi

  18 września 2015

  Cześć!
  Pierwszy raz odwiedzam Twój blog i stwierdzam, że jest super – takiego mi brakowało – totalnie o Gruzji! O niej marzę, miała być w tym roku, ale nie wyszło. Za to mogę się dobrze przygotować do podróży dzięki Twoim wpisom. A do miejsc takich jak to, które opisałeś w tym poście, bardzo lubię docierać. Zawsze mam bujną wyobraźnię i sobie myślę, co kiedyś w takich murach się działo 😀

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   18 września 2015

   Bardzo dziękuję za komentarz i zapraszam częściej, polecam też spis treści http://www.polakogruzin.pl/spis-tresci/ gdzie znajdziesz uporządkowane treści o zwiedzaniu, historii, kulturze i ciekawostkach o Gruzji. Każde miejsce opisuję w osobnym tekście.

 3. Odpowiedz

  Marcin W

  18 września 2015

  Ja też jestem związany z Gruzją, mentalnie, bywałem tam, mam dobrego przyjaciela stamtąd, który sprowadził się do PL. Trafiłem własnie na Twój blog, zostanę! Pozdrawiam!

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   18 września 2015

   Wielkie dzięki Marcin, znam Twoje teksty o Gruzji na blogu, jestem czytelnikiem 🙂

 4. Odpowiedz

  Połącz Kropki

  18 września 2015

  Coraz więcej ciekawych miejsc w Gruzji odkrywam:)

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   21 września 2015

   Polecam i zapraszam 🙂

 5. Odpowiedz

  Karolina

  19 września 2015

  Ja też często odkładam zwiedzanie miejsc, ktore sa zasadniczo pod ręka. Swoja droga uwielbiam zwiedzanie takich zabytkow. Szczegòlnie tak pieknie polozonych.

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   21 września 2015

   Odkładanie to błąd, dotyczy wielu spraw w życiu!

 6. Odpowiedz

  pmorga

  25 września 2015

  Pozyteczny i fajnie napisany blog. za 10 dni wybieram sie z kolegami do Kachetii – wiec pewnie sporo tych miejsc zobaczymy. Bedzie to moja 4 podroz do Gruzji i zgadzam sie ze stwierdzeniem , ze aby wszystko zobaczyc takich razów musi byc wiele….. Niby widziałem juz prawie wszystkie regiony a za kazdym razem odkrywam co innego. Przykładem niech bedzie Kutaisi – omijanie miasto a mamy tam Bagrati, Gelati, Sataplie, Jaskinie Prometeusza, wawóz, czy tez Mocameta. Widoki, historie niezapomnianie. To tylko pokazuje jak bogata i piekna jest Gruzja,
  pozdrawiam i byc moze do zobaczenia w Lagodechi

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   25 września 2015

   Dziękuję, dokładnie tak! Sporo przede mną do opisania. Pozdrawiam i do zobaczenia 🙂

ZOSTAW KOMENATZ

POWIĄZANE WPISY