Zwiedzanie Tbilisi – cz. 5

Na mojej liście miejsc, bez których obejrzenia nie można wyjechać z Tbilisi, jest oczywiście słynny pchli targ Suchy Most (szerzej pisałem o nim w tym artykule) z wyrobami sztuki ludowej, a także z pamiątkami z epoki ZSRR. Tutaj zaopatruję się w płyty winylowe – zebrałem już kilkadziesiąt z gruzińską klasyką, więc teraz na celowniku mam ruski rock i kupuję kolejne – Akwarium, Lube i Kino.

pchli targ Suchy Most

pchli targ Suchy Most

Wieczorem warto odwiedzić najwyższe miejsce w mieście, górę Mtatsminda, na którą można wjechać kolejką szynową kursującą na tej trasie od początku XX wieku. Niech was to nie zmyli, teraz jest bardzo nowocześnie! Ryszard Kapuściński w książce Kirgiz schodzi z konia, wydanej w 1968 roku, pisał, że wjazd na Mtacminda z centrum miasta to tak, jakby z Marszałkowskiej dostać się prosto na Gubałówkę! Na szczycie znajdują się park rozrywki oraz wieża telewizyjna Funicular, a także restauracja serwująca znakomite wypieki i lounge bar. Widok na rozświetlone miasto jest bezcenny. Nieco niżej mieści się najważniejszy cmentarz w Tbilisi. W Panteonie Pisarzy i Osób Publicznych w Mtatsminda (XIX–XX wiek) pochowani są bohaterowie historii i kultury Gruzji, m.in. poeta Aleksandr Gribojedow z żoną Nino Chavchavadze, poeci Akaki Cereteli i Giorgi Leonidze, prozaik i wybitny myśliciel Ilia Chavchavadze, pierwszy prezydent po upadku ZSRR Zwiad Gamsachurdia czy Jekaterina Jugashvili, matka Stalina.

IMAG4393

IMAG4441 IMAG4432

Oczkiem w głowie Gruzinów kochających dobrą zabawę oraz biesiadowanie i wypoczynek na świeżym powietrzu są także trzy zbiorniki wodne w mieście. Przy jednym z nich, Jeziorze Żółwim (Kus Tba), mieści się skansen, gdzie zgromadzono wiele przykładów gruzińskiej architektury, w tym przeniesioną cegła po cegle średniowieczną wieżę obronną z górskiego regionu Swanetii. Drugim jeziorem jest Lisis Tba, urokliwe i piękne szczególnie jesienią, o czym miałem się okazję ostatnio przekonać. Największym akwenem jest jednak Tbiliskie Morze, prawdziwy raj z plażą, na której łapią opaleniznę wszystkie modne Gruzinki. Czy to wszystko? Nigdy w życiu!

Kolejna część za tydzień.

Zobacz także:

Zwiedzanie Tbilisi – cz. 1

Zwiedzanie Tbilisi – cz. 2

Zwiedzanie Tbilisi – cz. 3

Zwiedzanie Tbilisi – cz. 4

Artykuł ukazał się w piśmie „EGO”, o czym informowałem w tym wpisie.

20 stycznia 2015

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Szukasz najlepszej oferty wyjazdu do Gruzji i Armenii? Pomogę Ci zorganizować przygodę życia. Skontaktuj się ze mną - krz@polakogruzin.pl - tel. 792 004 069.

ZOSTAW KOMENATZ

POWIĄZANE WPISY