Zwiedzanie Tbilisi – cz. 1

Większość miast na świecie poznaje się przez smak i zapach. Podróżuje się po to, by choć przez chwilę poczuć i zrozumieć mieszkańców danego rejonu oraz delektować się tym, co tubylcy mają na co dzień. Kolorowe starówki lub oszałamiające wieżowce, bogactwo smaków, nieznane alfabety i języki. Monumentalna, stara Europa, orientalna Azja, odległa Australia, świat. O wielu miastach można powiedzieć coś za pomocą kilku słów, które opiszą je najcelniej. Mieszczański, bogaty Wiedeń, kolorowy, modny Paryż, różnorodny Nowy Jork, rowery w Amsterdamie, zielona Bydgoszcz. Tak to działa.

GRUZJA small

To, co sprawdza się gdzie indziej, nigdy nie przejdzie na Kaukazie. Tbilisi, stolica Gruzji, jest inne. Istnieje pozazmysłowo, jest wszystkim naraz. Przy pierwszym poznaniu, jeszcze z okien nocnego samolotu, wygląda jak płynne złoto rozlane w wijącej się dolinie i na otulających je z obu stron masywach górskich. Jest rozkołysanym statkiem na falach, zmierzającym w stronę nadchodzącego świtu. Fontanny, światła i iluminacje to znak rozpoznawczy Tbilisi, nie można go pomylić z żadnym innym miastem na świecie – bo jakie inne jest ponad 1500-letnim lunaparkiem? Wiele obiektów w mieście świeci tak jasno, iż pewnym jest, że są one widoczne z kosmosu.

panorama Tbilisi

Samolot przylatuje z Warszawy nad ranem, około 4:00 lokalnego czasu, lot trwał trzy i pół godziny. Za późno, by kłaść się spać, za wcześnie, by wstawać. Co roku trafia tutaj coraz więcej zagranicznych turystów. Dominują Rosjanie, Niemcy, Żydzi i Polacy. Gruzja jest blisko i daleko jednocześnie. W każdej płaszczyźnie – społecznej, kulturalnej, politycznej, historycznej – jest stykiem Europy i Azji, przechylającym się to w jedną, to w drugą stronę.

część artykułu z magazynu EGO o Tbilisi


Zwiedzanie Tbilisi – cz. 1. Kolejna część za tydzień.

Zobacz także:

Zwiedzanie Tbilisi – cz. 2

Zwiedzanie Tbilisi – cz. 3

Zwiedzanie Tbilisi – cz. 4

Zwiedzanie Tbilisi – cz. 5

Zwiedzanie Tbilisi – cz. 6


Artykuł ukazał się w piśmie „EGO”, o czym informowałem w tym wpisie.

 

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Szukasz najlepszej oferty wyjazdu do Gruzji i Armenii? Pomogę Ci zorganizować przygodę życia. Skontaktuj się ze mną - krz@polakogruzin.pl - tel. 792 004 069.

ZOSTAW KOMENATZ

POWIĄZANE WPISY