Rzeź Ormian 1915–1917

Wśród wielu kurewstw, które wydarzyły się w historii tego świata, ludobójstwo Ormian należy do grona najbardziej przemilczanych i zafałszowanych. Niezmiennie winni Turcy nie umieją rozprawić się z własną historią i po prostu wziąć odpowiedzialności. Przyznać się.

Dzisiaj mija 100 lat od pierwszych pogromów. Świat goni przed siebie. Zmieniły się granice i układy sił. Wielka polityka doprowadziła w XX wieku do kolejnych wojen. Do Holocaustu.

Rzeź Ormian jest tak samo oczywista jak Holocaust. Podobnie udokumentowana i opisana. To genocyd – zaplanowana i przeprowadzona eksterminacja całej grupy etnicznej, z odrębną tożsamością kulturową. W ten sposób życie straciło około 1,5 mln Ormian.

Już wcześniej było wiadomo, co może się stać. W latach 1894–1896 doszło do wielu powstań ciemiężonej mniejszości ormiańskiej na terenie Imperium Osmańskiego. Do tłumienia rewolty Turcy wykorzystywali Kurdów. Szacuje się, że życie straciło wtedy około 300 tys. Ormian. Świat nie reagował, traktując sprawę jako lokalną.

Przy okazji I Wojny Światowej młodotureckie zakute łby, głosząc ideę „panturkizmu”, postanowiły rozprawić się z Ormianami raz na zawsze. Mieszkający na Kaukazie od 3000 lat Ormianie przeszkadzali w snuciu marzeń o połączeniu narodów tureckich zamieszkujących terytorium od Bosforu po Mongolię.

24 kwietnia 1915 roku rząd turecki wydał decyzję o aresztowaniu ormiańskiej inteligencji.

27 maja 1915 roku nakazano deportację Ormian zamieszkujących Anatolię do Syrii i Mezopotamii.

Do końca 1915 roku około 0,5 mln wypędzonych z domów Ormian zmarło z wycieńczenia na syryjskiej pustyni.

Między 1912 a 1922 rokiem liczba Ormian w Turcji spadła z 2,2 mln do 150 tys.

W 1939 roku Adolf Hitler, wydając rozkaz ataku na Polskę, powiedział:

Zabijajcie bez litości kobiety, starców i dzieci; liczy się szybkość i okrucieństwo.

Kto dziś pamięta o rzezi Ormian?

genocide

Metody rzezi Ormian przypominały te używane przez Mongołów i Persów na Gruzinach w średniowieczu (!!!). Pojmanych zakopywano żywcem, topiono, spychano w przepaście. Najbardziej błyskotliwi tureccy i kurdyjscy żołnierze dla zabawy przybijali Ormianom końskie podkowy do stóp. O wypędzeniu na pustynię i skazaniu na śmierć przez wygłodzenie w pełnym słońcu wspomniałem wyżej.

Turcja neguje

 • Mocarstwa mizdrzące się do Turcji przez dziesiątki lat podtrzymywały zmowę milczenia.
 • Orhan Pamuk, turecki noblista, został oskarżony i sądzony w procesie o „obrazę tureckości”, gdy śmiał wspomnieć o ludobójstwie Ormian.
 • Wiele krajów do dziś nie potępiło tych wydarzeń.
 • Polska, nie bacząc na konsekwencje, potępiła je przez sejmową aklamację – 19 kwietnia 2005 roku.
 • Turcy nas kochają od bitwy pod Wiedniem. Znacie te słynne opowieści o wysłannikach z Lechistanu w czasie rozbiorów albo o wiosce Adampol? Nie znacie? Warto się dokształcić.
 • Ararat, święta góra Ormian i symbol Armenii, znajduje się 35 kilometrów od Erywania, po stronie tureckiej.

keep-calm-and-recognize-armenian-genocide-3

Przy okazji wycieczek do Gruzji ludzie często pytają mnie o gruzińskie ambicje związane z wejściem do Unii Europejskiej. „Nie ma takiej możliwości” – powtarzam.

Gruzja nie wejdzie do Unii, bo graniczy z Turcją, która oddziela Kaukaz od Europy. Turcja nie wejdzie do Unii, bo nie jest krajem europejskim i nie będzie. Poza tym nierozwiązanym problemem, który skutecznie powstrzymuje akces, pozostaje jeszcze kwestia Rzezi Ormian. Na szczęście w tym wypadku włodarze zjednoczonych stanów Europy stanęli na wysokości zadania i blokują Turków.

Oto lista krajów, które potwierdziły ludobójstwo w Turcji.

Countries That have recognized the genocideArmenianPulse2012

Nie wolno nam zapomnieć o tym, co wydarzyło się 100 lat temu. Nie zrobimy tego. Każdy z nas może uczcić pamięć Ormian. Chwilą zadumy, umieszczeniem odpowiedniej grafiki na Facebooku i wszędzie tam, gdzie zostanie to dostrzeżone, przeczytaniem artykułów na ten temat. Każdy!

PS. System of a Down jest rockowym zespołem z USA, który triumfy święcił kilka lat temu. Tworzą go amerykanie ormiańskiego pochodzenia. Ich utwór „Holy Mountains” został wykorzystany w filmie, który upamiętnia setną rocznicę Genocydu. Obejrzyjcie.

17 kwietnia 2015

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Szukasz najlepszej oferty wyjazdu do Gruzji i Armenii? Pomogę Ci zorganizować przygodę życia. Skontaktuj się ze mną - krz@polakogruzin.pl - tel. 792 004 069.

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  Zuza

  17 września 2015

  dziwi mnie że nie ma tu żadnego komentarza….dziękuję za ten tekst, bo nikt wokół mnie o tym nigdy nie rozmawiał, aż mi wstyd. teraz jestem świadoma, będę pamiętać.

 2. Odpowiedz

  piotr

  24 kwietnia 2019

  Kojarzyłem tę sprawę do tej pory niezbyt dokładnie. Również dziękuję.

 3. Odpowiedz

  Oderwistka

  24 kwietnia 2019

  Ważny tekst. Dużo informacji w jednym miejscu. Fajnie że o tym piszesz!

ZOSTAW KOMENATZ

POWIĄZANE WPISY