One day in Tbilisi – film

Tbilisi jest magicznym miastem. Nie sposób zwiedzać stolicy Gruzji bez zbaczania ze szlaku, bez zaglądania na słynne włoskie podwórka z ażurowymi balkonami, na odkrywanie oszałamiających klatek schodowych w zniszczonych secesyjnych budynkach, wypełnionych misternie zdobionymi poręczami i witrażami. Można podróżować trasą nowej sztuki ulicznej rozsianą po całym centrum, w zaułkach i pod mostami. Do tego należy dodać nocne życie skupione w restauracjach, w których przy narodowej kuchni można posłuchać ludowej muzyki i zobaczyć pokazy tańców, a także kluby czynne całą dobę, dyskoteki, karaoke, koncerty i wiele innych atrakcji. Miasto ma swoje tajemnice, którymi chętnie się podzieli.

Wieczorami wiele obiektów w mieście jest podświetlonych. Klimatowi sprzyja ukształtowanie terenu – Tbilisi rozłożyło się w rynnie między dwoma masywami górskimi, niektóre dzielnice są położone tarasowo tam, gdzie tylko dało się wcisnąć ludzkie kopce. Do tego schizofreniczna mozaika na solidnym kwasie, która trzyma się sposobem znanym wyłącznie Gruzinom. Tylko na tbiliskiej starówce mogą sąsiadować obok siebie w pełnej multikulturowości cerkwie gruzińskie i ormiańskie, meczet współdzielony przez sunnitów i szyitów, synagoga żydowska z 1904 roku, ruiny karawanseraju, a także modne restauracje, kluby nocne dla bananowej młodzieży, kasyno i bary ze striptizem. Do tego koktajlu dodajmy jeszcze nowoczesność i rozpadające się chałupy na włoskich podwórkach, rosyjską secesję, stal i szkło na postmodernistyczną modłę, ukochane przez eksprezydenta Saakaszwilego fontanny, ochroniarzy pilnujących rozświetlonego diodami LED Mostu Pokoju zwanego „podpaską”. Niepowtarzalne wrażenie, po ludzku piękne. Baśniowości dodają ciekawie ubrane dziewczyny w dziwacznych, ciężkich butach i z rozpuszczonymi włosami. Co jak co, ale lśniące i długie włosy pięknych Gruzinek to mistrzostwo świata.

Więcej artykułów na temat Tbilisi:

1 października 2016

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Szukasz najlepszej oferty wyjazdu do Gruzji i Armenii? Pomogę Ci zorganizować przygodę życia. Skontaktuj się ze mną - krz@polakogruzin.pl - tel. 792 004 069.

ZOSTAW KOMENATZ

POWIĄZANE WPISY