Gruzińska Droga Wojenna (FILM)

Gruzińska Droga Wojenna to starożytny szlak wykorzystywany od zawsze do wędrówek ludów, przerzucania wojsk i handlu. Używana obecnie nazwa swoje początki bierze z XIX wieku, kiedy to wszystkimi okolicznymi terytoriami zawładnęli Rosjanie. Po drodze można obejrzeć sztuczny zbiornik Żinwali, który zasila jedną z największych elektrowni wodnych w kraju, twierdzę i kompleks klasztorny Ananuri, a także miasteczko Pasanauri, gdzie łączą się dwie rzeki Aragwi – Czarna i Biała. Jest tam również cmentarzysko arcydzieł radzieckiej motoryzacji. Dalej znajduje się najwyżej położone miejsce na drodze – Przełęcz Krzyżowa na poziomie 2395 metrów n.p.m. Tutaj jest także strefa wododziałowa. Po lewej stronie bierze swój początek słynna rzeka Terek płynąca przez Czeczenię na północ. Zwykle finalnym punktem jest ostatnie miasteczko w Gruzji – Stepancminda, zwane również Kazbegi. Każdy, kto interesuje się Gruzją, już dziesiątki razy zetknął się z widokówkowym przedstawieniem cerkwi w górach. To Cminda Sameba (XIV wiek) zbudowana na wysokości 2170 metrów n.p.m. Ciągną tutaj turyści i wierni – ponoć zdarzało się, że z ikony z Matką Boską, która znajduje się w środku, po lewej stronie, lała się krew. Ciekawostką jest, że kościół przez wiele lat był opuszczony i jeszcze w 2006 roku służył jako noclegownia dla tych, którzy zaczynali wspinaczkę na Kazbek. Końcem Gruzińskiej Drogi Wojennej po stronie Gruzji jest Wąwóz Darialski nazywany Wrotami Kaukazu.

Gruzińska Droga Wojenna

Z tarasu przed Cmindą Samebą rozciąga się świetny widok na wierzchołek góry Kazbek (5047 metrów n.p.m.). Z mojego doświadczenia wynika, że najlepszą widoczność można złapać w połowie czerwca. W pozostałych miesiącach Kazbek jest kapryśny i chowa się za chmurami. Sezon wspinaczkowy trwa od czerwca do października. Po gruzińsku góra nazywa się Mkinwarcweri (gruz. მყინვარწვერი), czyli Lodowy Szczyt. Z Kazbekiem związanych jest wiele legend, m.in. ta mówiąca o położonej powyżej 4000 metrów jaskini Betlejem, w której rzekomo przechowywane są łóżeczko jezusowe ze stajenki czy namiot Abrahama. Faktem jest za to, że pierwszego zdobycia dokonali Brytyjczycy w 1868 roku. Kazbek jest popularnym celem wspinaczek i niestety według obiegowych opinii można go zdobyć na kacu po całonocnej balandze, bez żadnego sprzętu i przygotowania. Mam nadzieję, że zapał gorących głów ostudzi informacja, że na przestrzeni ostatnich lat wśród ofiar śmiertelnych byli też Polacy. Zdobycie Kazbeku faktycznie nie jest bardzo trudne technicznie, ale należy przeznaczyć na niego 3–4 dni i przestrzegać zasad aklimatyzacji, a także posiadać odpowiedni sprzęt, który można oczywiście wypożyczyć na miejscu.

Moje artykuły o Gruzińskiej Drodze Wojennej:
Gruzińska Droga Wojenna,
Z widokiem na Kazbek.

Gdzie spać w Kazbegi (Stepancminda)

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Szukasz najlepszej oferty wyjazdu do Gruzji i Armenii? Pomogę Ci zorganizować przygodę życia. Skontaktuj się ze mną - krz@polakogruzin.pl - tel. 792 004 069.

ZOSTAW KOMENATZ

POWIĄZANE WPISY