Gdzie spać w Tbilisi

W cyklu „Gdzie spać?” opisuję tanie miejsca dla samodzielnie podróżujących turystów – backpackerów. Poprzednio rekomendowałem noclegi w Kachetii, tym razem polecam najlepsze miejsca w Tbilisi.

Stolica Gruzji, jak każda inna stolica na świecie, oferuje dziesiątki tanich hosteli, pensjonatów i hoteli. Osobiście chciałbym Wam polecić dwa miejsca znane ze swojej renomy, a także doskonale położone. Generalnie Tbilisi jest świetnie skomunikowane. W mieście są dwie linie metra, a także liczne linie autobusowe, no i spotykane w całym poradzieckim świecie marszrutki, czyli busiki, które jeżdżą na określonej trasie.

Transport w Tbilisi

W metrze nazwy stacji są po angielsku, podobnie jest na przystankach autobusowych, ale już w samych środkach transportu wszystkie ulice będą opisane wyłącznie po gruzińsku. Bardzo tanie są taksówki, ale należy liczyć się z tym, że jak świat długi i szeroki, turysta i tak zapłaci więcej niż lokals.

Aby skorzystać z przejazdów metrem i autobusami, należy kupić na stacji metra pre-paidową kartę magnetyczną, która kosztuje 2 GEL, i następnie ją doładować w kasie lub w automatach. Spokojnie wystarczy jedna taka karta nawet na sporą grupę osób. Przejazd metrem kosztuje 0,50 GEL. Tej samej karty użyjecie, by wjechać kolejką linową do twierdzy Narikala i pod pomnik Matki Gruzji, natomiast by dostać się do Parku Rozrywki na górze Mtacminda, należy kupić odrębną. Ponoć można obie karty później zwrócić i odzyskać kasę, ale moim zdaniem to fajna pamiątka i warto je zabrać do domu.

Z góry karta do autobusu/metra/na Narikalę, z dołu karta na Mtacminda

Z góry karta do autobusu/metra/na Narikalę, z dołu karta na Mtacminda.

W metrze opłata schodzi nam z karty przy przechodzeniu przez bramkę, zaś w autobusie należy przyłożyć kartę (można też zwykłą płatniczą) do kasownika, który drukuje papierowy bilet. Kontrole są na porządku dziennym, ale kary za brak biletu wynoszą zaledwie… 5 GEL (10 zł).

Większość stacji metra w Tbilisi pochodzi z 1966 roku i ma zdecydowanie radziecki sznyt. Niektóre stacje są tak głęboko pod ziemią, że zjazd trwa dwie minuty. Część trasy jest naziemna. Osobiście zrobiłem sobie któregoś razu fantastyczną wycieczkę po stacjach z audiobookiem Metro 2033 w słuchawkach. Jeżeli nie znacie, to dodam tylko, że bestseller autorstwa Dymitra Głuchowskiego, rosyjskiego dziennikarza i pisarza, opowiada o czasach po wojnie nuklearnej, a akcja powieści ma miejsce na stacjach i w mrocznych tunelach moskiewskiego metra, które zostały przecież zbudowane również jako największy na świecie schron.

Stacje w Tbilisi mają podobny klimat, a może i przeznaczenie. 😉

stacja w tbilisi

Jeżeli chcesz w pigułce dowiedzieć się, jak spędzić dzień w Tbilisi, zapoznaj się z moim tekstem „7 rzeczy, które musisz zrobić w Tbilisi”.


Gdzie spać w Tbilisi?

GUESTHOUSE IRINA

Jeden z najbardziej znanych hosteli w Tbilisi przez wiele lat był prowadzony przez legendarną panią Irinę Djaparidze, która niestety zmarła w 2014 roku. Obecnie rodzinnym biznesem zarządza jej córka Alexandra. Do dyspozycji gości jest 10 pokoi o różnej pojemności – od dwójek i trójek po sześcio- lub siedmioosobowe dormy, a także bezprzewodowy Internet i dostęp do wspólnej kuchni. Niezmiennie od lat Guesthouse Irina słynie z tego, że praktycznie zawsze można znaleźć wolne miejsce, nawet jeśli hostel pęka w szwach. Dzięki zabiegom właścicieli nie zdarzało się, żeby zamknięto komuś drzwi przed nosem. 🙂

Można się dogadać po angielsku, rosyjsku, gruzińsku i… na migi!

GUESTHOUSE IRINA

Ceny kształtują się na poziomie 25 GEL/os. w pokoju dwuosobowym oraz 20 GEL/os. w pokojach wieloosobowych.

GUESTHOUSE IRINA

Hostel znajdziecie przy ul. Ninoshvili 19 B w okolicy metra Marjanishvili. Bardzo wygodnym rozwiązaniem przy rezerwacji jest możliwość zorganizowania transportu z lotniska w Tbilisi, tak by czekał tam taksówkarz z szyldem „Irina”. Koszt dojazdu z lotniska wyniesie około 30 GEL.

Numery kontaktowe:

 • + 995 599 111 669 (komórkowy),
 • + 995 599 958 700 (komórkowy),
 • + 995 322 95 47 16 (stacjonarny).

Strona: www.facebook.com/guesthouse.irina.

GUESTHOUSE IRINA


WHY NOT HOSTEL

Backpackerski i hipsterski, imprezowy i pełen sennego tbiliskiego klimatu hostel Why Not znajdziecie w samym centrum miasta, w uliczce równoległej do słynnej Alei Szoty Rustawelego, między stacjami metra Tewisuplebis Moedani (Plac Wolności) i Rustaweli, na tyłach hotelu Marriott. Aura jest zdecydowanie dla wolnych ptaków, z zewnątrz nie wygląda zbyt okazale; przy wejściu należy zdjąć buty i można rozkoszować się towarzystwem przybyszów z całego świata kłębiących się przy stolikach i na dywanach.

WHY NOT HOSTEL DATA 2

Obsługa jest w języku angielskim, rosyjskim, ukraińskim i polskim. Why Not Hostel oferuje oczywiście dostęp do wspólnej kuchni, bezprzewodowy Internet, ale także śniadania wliczone w cenę.

śniadanie w hostelu why not

Ceny: 20–25 GEL/os.

Numer kontaktowy:

 • + 995 599 007 030 (komórkowy).

Strona: facebook.com/whynothostel.

Adres: ul. Tabukashvili 15/4, w ślepym zaułku.


Znasz inne miejsca warte polecenia? Napisz do mnie, sprawdzę i będę aktualizował tę listę.


Zobacz także: Gdzie spać w Kachetii.

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Szukasz najlepszej oferty wyjazdu do Gruzji i Armenii? Pomogę Ci zorganizować przygodę życia. Skontaktuj się ze mną - krz@polakogruzin.pl - tel. 792 004 069.

10 komentarzy

 1. Odpowiedz

  LK

  9 października 2015

  Spaliśmy w Why Not .. złego słowa nie powiem

 2. Odpowiedz

  Połącz Kropki

  9 października 2015

  Całkiem przyzwoite te hostele;)

 3. Odpowiedz

  Nie zawsze poprawne zapiski Dee

  10 października 2015

  Gruzja mnie pociaga nie od dziś, kiedyś tam trafię. Czytałam twój wpis z wielką ciekawością, naprawdę zachęcasz do zwiedzenia tego kraju. Bedę tu zaglądać

 4. Odpowiedz

  Ewelina Malina

  11 października 2015

  C0 prawda nam do Tbilisi jeszcze daleko, ale dobrze trafić na takie wskazówki. Uwielbiam hostele dla backpackers – ludzie z całego świata i ciekawy klimat, czasem znajdziesz nawet kompanów na jakiś odcinek podróży. 🙂
  Zdjęcia z jedzonkiem zachęcają.

 5. Odpowiedz

  Magdalena

  11 października 2015

  Trochę mi się tęskni za czasami „samotny backpakers”, no ale cóż, dzieci podrosną, to zabiorę je na stopa -) A znasz w Gruzji jakieś farmy na wsi, na których są dobre warunki lokalowe? Coś w typie agroturystyki?

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   13 października 2015

   Niestety niespecjalnie, kiedyś mój Wuj planował coś takiego zrobić ale nie wyszło.

 6. Odpowiedz

  Gadulec

  19 października 2015

  Całkiem niedroga ta Gruzja. Bilety też można tanio kupić. Kusi kusi. Tak samo jak Islandia, ale ta znowu jest hiper droga, więc na ten moment wybór jest zgoła oczywisty 🙂

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   22 października 2015

   Zapraszam, piękne widoki, wspaniałe zabytki, bardzo dobre i kaloryczne jak diabli jedzenie, najlepsze wino i mocna wódka, czego można chcieć więcej?

 7. Odpowiedz

  Gienek

  27 lutego 2016

  z ogromnym smutkiem przyjąłem informację, że Iriny nie ma już z nami 🙁

  cała moja pierwsza, samotna przygoda z Gruzją ponad 5 lat temu zaczęła się właśnie od tej kobiety. Myślałem, że ją odwiedzę w tym roku.. do dziś wspominam jak potrafiła zadbać o mój pobyt prosząc nawet kierowce marszrutki o poczekanie na mnie na dworcu 15 min bo nie zdążę dojechać, wiecznie gdzieś telefonowała w interesach, niczym tajemnicza burdelmama potrafiła wszystkim świetnie zarządzać ze swojego kąta w hostelu oglądając chyba 24h na dobę telenowele. W dodatku wielka fanka polskiej kiełbasy. Warto, żeby pamięć o tak pomocnych ludziach nie uleciała..

  • Odpowiedz

   Krzysztof Nodar Ciemnołoński

   29 lutego 2016

   Warto pamiętać i warto promować żeby pamięć i jej spuścizna przetrwały. Świetnie, że córka Aleksandra dzielnie walczy i prowadzi rodzinny biznes dalej. Dziękuję za wspaniały komentarz.

ZOSTAW KOMENATZ

POWIĄZANE WPISY