Gdzie spać w Kazbegi (Stepancminda)

Kazbegi/Stepancminda, Stepancminda/Kazbegi. Jedno miasto, dwie używane wymiennie nazwy.

Oficjalnie to Stepancminda, nazwa wróciła do obiegu w 2006 roku i generalnie jest historyczną, pochodzącą jeszcze ze średniowiecza, a Kazbegi zostało wprowadzone podczas okupacji sowieckiej w 1925 roku, ale mimo zmiany wciąż jest obecne w świadomości Gruzinów. Jedno z wielu MUST-SEE na Kaukazie z uwagi na sąsiedztwo najwyższego szczytu górskiego w okolicy, czyli Kazbeku (5047 metrów n.p.m.), a także na piękną i malowniczą trasę znaną jako Gruzińska Droga Wojenna, która prowadzi z Tbilisi przez granicę z Federacją Rosyjską aż do Władykaukazu w Osetii Północnej.

Niedaleko stąd bierze swój początek rzeka Terek, która płynie przez Osetię, Czeczenię i Dagestan i wpada do Morza Kaspijskiego. Kibicom piłki nożnej na pewno znana jest drużyna Terek Grozny, w której grają Polacy.

Żeby dowiedzieć się więcej na temat przejazdu Gruzińską Drogą Wojenną, atrakcji po drodze, raftingu, lotów paralotnią i żeby zapoznać się ze sprawdzonym planem wspinaczki na Kazbek, przeczytaj też moje pozostałe wpisy o okolicy.

Gruzińska Droga Wojenna – Ananuri, Pasanauri, Gudauri

Z widokiem na Kazbek – Stepancminda, plan wyprawy na Kazbek

Dojazd do Stepancmindy (Kazbegi)

Kazbega (Stepancminda) - centrum

Dojechać można marszrutką z Tbilisi, która kosztuje 10 GEL, albo taksówką (ceny od 100 GEL). Jeden i drugi środek transportu złapiecie na stacji Didube.

Gdzie spać w Kazbegi

Miejscem, które chciałbym Wam polecić, jest Guesthouse Polish House u Mai Sujashvili, który znajduje się około 10 minut piechotą od centrum miasta. Jak sama nazwa wskazuje, trafia tutaj dużo turystów z Polski. Cena za osobę wynosi bez wyżywienia 25 GEL. Można dopłacić do obfitego śniadania (10 GEL) i obiadokolacji z trzema potrawami na ciepło (15 GEL). W hostelu dostępnych jest pięć pokoi – dwa dwuosobowe, dwa trzyosobowe i jeden czteroosobowy. Łazienka jest wspólna z całodobowym dostępem do ciepłej wody. Jest to istotne, gdyż niektóre hoteliki i pensjonaty w Gudauri i Kazbegi oferują dostęp do ciepłej wody tylko raz dziennie. U Mai cały dzień bezpłatnie serwowane są kawa i herbata, oczywiście w pensjonacie jest dostęp do Wi-Fi. Dogadać można się po rosyjsku, gruzińsku i na migi. 😉

polski dom - Gdzie spać w Kazbegi (Stepancminda)

Kontakt:

Maja Sujashvili: +995 555 484 802.

Facebook: Polish House.

E-mail: maia.sujashvili@gmail.com.

Gdzie jeść w Kazbegi

Moją ulubioną knajpą w mieście jest ta u Shoreny, gdzie pracuje mówiący po polsku kelner Rudolf. Trudno nie trafić, bo znajduje się ona w samym centrum miasta, gdzie zatrzymują się wszystkie marszrutki. Jest tanio i smacznie, choć często zdarzają się przerwy w dostawie prądu, które wydłużają czas oczekiwania na posiłek. Jest to problem całego miasteczka.

Bardzo wysokie ceny, ale dobry standard oferuje restauracja 5047 Club naprzeciwko pomnika pisarza Aleksandra Kazbegi.

Rooms Hotel Kazbegi

Ciekawym i godnym uwagi miejscem jest Rooms Hotel, który od niedawna funkcjonuje w budynku dawnej „turbazy”. Ta urocza siecióweczka jest największym budynkiem w dwutysięcznym mieście i doskonale widać ją z położonej nad miastem cerkwi Cminta Sameba (2200 metrów n.p.m.). Jest nowocześnie, designersko, z pięknym widokiem i cholernie drogo, bo od aż 750 zł za pokój dwuosobowy za noc.

hotel kazbegi - Gdzie spać w Kazbegi (Stepancminda)

zdjęcie ze strony Rooms Hotel Kazbegi

Zdjęcie ze strony Rooms Hotel Kazbegi.


Inne artykuły z tej serii:

Gdzie spać w Kachetii

Gdzie spać w Tbilisi


 Zobacz także SPIS TREŚCI, gdzie znajdziesz wszystkie pozostałe wpisy o zabytkach Gruzji, jej historii i kulturze


Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Szukasz najlepszej oferty wyjazdu do Gruzji i Armenii? Pomogę Ci zorganizować przygodę życia. Skontaktuj się ze mną - krz@polakogruzin.pl - tel. 792 004 069.

8 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Karol Werner

  28 października 2015

  A ja spałem w namiocie naprzeciw monastyru. Bardzo plecam, niesamowity klimat 🙂

 2. Odpowiedz

  Natalia | Biegun Wschodni

  28 października 2015

  Odwiedzanie Polaków za granicą ma swoje ogromne plusy, powiedzą ci o mieszkaniu w tym miejscu bez ubarwiania rzeczywistości. Zdradzą ci to, co lokalsi będą woleli przemilczeć, opowiedzą o swoim życiu… zawsze warto odwiedzić takich ludzi.

 3. Odpowiedz

  Michał - Podróże Reportera

  28 października 2015

  Kazegi wygląda dość monstrualnie, ale widoki z tego tarasu są oszałamiające.

 4. Odpowiedz

  Darek | Przedeptane.pl

  29 października 2015

  Właśnie, cena noclegów w tym Rooms Hotel Kazbegi podwija skarpetki – ale to zdjęcie hotelu z górami w tle też 🙂 Ciekawe, czy można na przykład wbić tylko na zrobienie kilku fotek…

 5. Odpowiedz

  Nadia vs. the World

  30 października 2015

  Wow, pierwsze zdjęcie Rooms Hotel wygląda jak obraz! Jak kogoś stać… 🙂 Ciekawe, że w Polish House nie mówią po polsku 😉

 6. Odpowiedz

  Za miedzą i dalej

  30 października 2015

  Wszystko, co znajdę o Gruzji, po prostu pochłaniam 😉

 7. Odpowiedz

  Konrad

  9 czerwca 2016

  Hej, chociaż jest polecany w przewodniku unikajcie naganiacza Wasilija z dolarami w oczach. Polecam za to „Polish house” u Mai.

ZOSTAW KOMENATZ

POWIĄZANE WPISY