Gdzie spać w Kachetii

Turysta w Gruzji nie wielbłąd – pić i spać musi. Opisałem już praktycznie wszystkie miejsca warte odwiedzenia w zielonej Kachetii, m.in. zespół klasztorny Dawid Garedża, katedrę Alawerdi, średniowieczne miasto Gremi, winnice w Kwareli, monastyry w Nekresi i Szuamta czy ruiny twierdzy Udżarma. Żeby objechać proponowane przeze mnie zabytki, wystarczą dwa–trzy dni, żeby zapuścić się na trekking, rajd konny w Tuszetii albo w Lagodeskim Parku Narodowym, przydadzą się kolejne trzy–pięć dni. Tak to już w Gruzji jest, minimum tydzień jest potrzebny na każdy region z osobna. Ja przyjeżdżam do Gruzji od ośmiu lat i nadal jest wiele miejsc, w których nie byłem.

Mój poradnik noclegowy po Kachetii przygotowałem z myślą o „backpackersach” – wędrowcach podróżujących samodzielnie po Gruzji i szukających tanich noclegów w ciekawych miejscach. W tekście znajdziecie trzy lokalizacje i z każdej warto wyruszyć na odkrywanie bogactw Kachetii. Patrząc na mapę, zobaczycie, że najlepsze punkty wypadowe to Signagi i Lagodekhi, a jeśli interesuje Was półpustynia i zespół klasztorny Dawid Garedża z VI wieku, to wtedy oczywistym i zresztą jedynym wyborem jest Udabno z bogatą ofertą atrakcji.

Do Kachetii najłatwiej się dostać jedną z marszrutek z Tbilisi, które startują obok stacji metra Isani. Do Dawid Garedży jeździ „Gareja Bus” oraz liczne taksówki.

Każdy kolejny region Gruzji doczeka się osobnego tekstu z noclegami, a jeśli pojawi się coś nowego, to będę te wpisy aktualizował.

Nie przedłużam, zapraszam do czytania!

Gdzie spać w Kachetii?

panorama górska w kachetii

Udabno/Dawid Garedża

Oasis Club

Udabno to już nie tylko restauracja pośrodku gruzińskich pustkowi, ale kombinat turystyczny!

W Udabo dysponują dwoma rodzajami noclegów:

hotel w udabno

Hotel w Udabno.

Khutebi Hotel

Khutebi Hotel – to cztery drewniane domki ze szklaną ścianą z widokiem na step. Każdy wyposażony w łazienkę (toaleta/prysznic) oraz minitaras. W domku może spać do czterech osób. Ręczniki dostępne na życzenie. Śniadanie jest wliczone w cenę.

 • 180 GEL za domek dla czterech osób,
 • 150 GEL za domek dla trzech osób,
 • 120 GEL za domek dla dwóch osób,
 • 80 GEL za domek dla jednej osoby.

hostel w udabno

Udabno hostel.

hostel w udabno

Udabno Hostel – hostel ze wspólną kuchnią, łazienką i tarasem z widokiem na step. Do dyspozycji dwa pokoje dziesięcioosobowe. Śniadanie wliczone w cenę.

 • Nocleg ze śniadaniem – 25 GEL.

Obok hostelu i hotelu od dwóch lat funkcjonuje słynna restauracja z chyba największym ogródkiem piwnym na świecie. 🙂

hotel w udabno i klub oasis

Strona z informacją o noclegach: www.oasisclubudabno.com

Signagi

Guesthouse Nato and Lado

Hostel Nado i Lado w Signagi

Hostel Nato i Lado znajdziecie w Signagi przy ulicy Pirosmani 5. W hostelu jest siedem pokoi i każdy posiada własną łazienkę. We wrześniu właściciele organizują winne toury we własnej winiarni oraz wycieczki do sekretnego miejsca, gdzie produkuje się napój bogów, czyli wódkę z winogron – czaczę. 🙂

 • Pokój dwuosobowy – 40 GEL,
 • pokój trzyosobowy – 50 GEL,
 • dormy (4–6 osób) – 15 GEL,
 • śniadanie – 5 GEL.

Strona: www.facebook.com/qetp1?fref=ts.

śniadanie w hostelu

Jednym z najnowszych miejsc w Sighnaghi jest Peter’s Guest House prowadzony przez niezwykle ciepłych i przyjaznych Celinę i Piotra. O nich również nakręciliśmy film 🙂

Lagodekhi

Dom Polski

Dom Polski w Lagodekhi Dom Polski w Lagodekhi - pensjonat tamada tour

Słynny hostel/pensjonat w Lagodekhi jest prowadzony przez mojego Ojca – Jerzego Ciemnołońskiego – i jego żonę, panią Zosię. W Domu Polskim są do wynajęcia dwa pokoje – dwuosobowy i czteroosobowy, każdy z własnym węzłem sanitarnym oraz dostępem do wspólnej, w pełni wyposażonej kuchni.

Pensjonat znajduje się w miejscowości Lagodekhi, przy ul. Akaki Tsereteli 20, w pobliżu najstarszego Parku Narodowego w Gruzji (istnieje od 1912 roku), założonego przez Polaka – badacza flory i fauny, Ludwika Młokosiewicza.

pensjonat tamada tour w gruzji

pensjonat tamada tour w gruzji

O działalności mojego Ojca i pani Zosi przeczytacie we wszystkich przewodnikach po Gruzji, a także w książce Macieja Jastrzębskiego „Klątwa gruzińskiego tortu”. 

 • Cena za nocleg – 25 GEL.

Strona: www.facebook.com/hosteltamada.

pensjonat tamada tour w gruzji

Na tarasie u Tamady.

Co można zobaczyć w Lagodekhi i okolicy?

 • wodospad Gurgeniani – 40 metrów, trasa około 8 kilometrów od wioski Gurgeniani,
 • Mały Wodospad – 12 metrów, trasa około 10 kilometrów od głównego wejścia do parku, czas wycieczki – pięć–sześć godzin,
 • Jezioro Czarnych Skał – położone na wysokości 2900 metrów n.p.m., przy granicy z Dagestanem, trasa 50 kilometrów, czas wycieczki – trzy dni,
 • twierdza Machis Tsikhe – zimowa rezydencja króla Kakhetii Iraklego II, przy granicy z Azerbejdżanem, trasa cztery kilometry, czas wycieczki – trzy–cztery godziny,
 • grób Ludwika Młokosiewicza – na cmentarzu w Lagodekhi.

wodospad w lagodekhi

Duży wodospad w Lagodekhi.wycieczki konno lagodekhi

Kontakt do pensjonatu:

Zofia Ciemnołońska, 20 Tsereteli Street, 2700 Lagodekhi, Gruzja,

telefon komórkowy: +995 555 43 88 82, +995 555 14 92 00,

e-mail: rezerwacje@ekcsolutions.pl, urzo@wp.pl (prosimy pisać każdą wiadomość na oba adresy).

29 września 2015

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Szukasz najlepszej oferty wyjazdu do Gruzji i Armenii? Pomogę Ci zorganizować przygodę życia. Skontaktuj się ze mną - krz@polakogruzin.pl - tel. 792 004 069.

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  martyna

  25 września 2015

  Ja polecam za to polski guesthouse wino i chleb w Sighnaghi i kwaterę u Nukriego Shengelia 19 Baratashvili, Nukri nakarmi swoimi specjałami i napoi swoim winem i czacza, do tego jest cudownie oddany i we wszystkim pomoże

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   25 września 2015

   Super! Dzięki za dodatkowe kontakty, będę udostępniał dalej 🙂 Jeśli masz to prześlij swój opis i zdjęcia to dodam po sprawdzeniu.

 2. Odpowiedz

  Radek

  25 września 2015

  Bolo zawodowy fotograf i ostatnio już chyba już zawodowy Gruzin 😉
  oraz Marta – Stylista żywności i wydawca książek kulinarnych.
  Świetni ludzie – mocno działają w Signagi od lat przyjaciele Ksawerego z Udabno
  i Nukriego z Signagi

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   25 września 2015

   Gdyby odpowiedzieli na moje zapytanie to też by pojawili się w tym tekście.

ZOSTAW KOMENATZ

POWIĄZANE WPISY