7 rzeczy, które musisz zrobić w Tbilisi

Tbilisi jest magicznym miastem. Czuję i widzę to za każdym razem, o dowolnej porze dnia i nocy. Jeżdżę wte i wewte samochodem, w radiu Shokoladi (98,5 FM) kilkakrotnie w ciągu dnia grają The Cure, Siouxsie and the Banshees i inne stylowe kapele z lat 80., a do tego mnóstwo aktualnie tworzonej alternatywy ze świata. To pozwala bez wspomagaczy złapać ulotny klimat. Wychodzę wieczorem z pubu, wsiadam do najbardziej rozwalonego wozu taxi i znowu The Cure – „Just like heaven”, scoverowane swego czasu przez (nomen omen) gruzińską piosenkarkę Ketevan Melua. To samo przygrywa mi 24 godziny na dobę w domu, kiedy tylko jestem w Tbilisi – moim miejscu na świecie.

tbilisi nocą

Wieczorami wiele obiektów w mieście jest podświetlonych. Klimatowi sprzyja ukształtowanie terenu – Tbilisi rozłożyło się w rynnie między dwoma masywami górskimi, niektóre dzielnice są położone tarasowo tam, gdzie tylko dało się wcisnąć ludzkie kopce. Do tego schizofreniczna mozaika na solidnym kwasie, która trzyma się sposobem znanym wyłącznie Gruzinom. Tylko na tbiliskiej starówce mogą sąsiadować w pełnej multikulturowości cerkwie gruzińskie i ormiańskie, meczet współdzielony przez sunnitów i szyitów, synagoga żydowska z 1904 roku, ruiny karawanseraju, a także modne restauracje, kluby nocne dla bananowej młodzieży, kasyno i bary ze striptizem. Do tego koktajlu dodajmy nowoczesność i rozpadające się chałupy na włoskich podwórkach, rosyjską secesję, stal i szkło na postmodernistyczną modłę, ukochane przez eksprezydenta Saakaszwilego fontanny i ochroniarzy pilnujących rozświetlonego diodami LED Mostu Pokoju zwanego „podpaską”. Niepowtarzalne wrażenie, po ludzku piękne. Baśniowości dodają ciekawie ubrane dziewczyny w dziwacznych, ciężkich butach i z rozpuszczonymi włosami. Co jak co, ale lśniące i długie włosy pięknych Gruzinek to mistrzostwo świata.

7 rzeczy, które musisz zrobić w Tbilisi

1. Zwiedzanie starego miasta

Samolot do Tbilisi przylatuje z Warszawy około 5 rano. Zwykle ze zwiedzaniem Tbilisi startujemy więc około 11, po zasłużonym odpoczynku. Do zmroku zdążymy zobaczyć i poczuć wszystko. Do wyboru są różne środki transportu – metro, autobusy, marszrutki (busiki popularne na całym poradzieckim wschodzie) i niedrogie taxi, gdzie oczywiście trzeba twardo negocjować stawki.

Wycieczkę po Tbilisi można symbolicznie rozpocząć w rejonie ormiańskiej dzielnicy Avlabari, gdzie przy dawnej ulicy Czarnomorskiej, kilka lat temu przechrzczonej na ulicę Lecha Kaczyńskiego, stoi pomnik naszego zmarłego tragicznie prezydenta – cokół z podobizną głowy. Po tej samej stronie największej w Gruzji rzeki Mtkvari, która rozdziela miasto na prawą i lewą część, należy koniecznie zajrzeć do największej cerkwi na Kaukazie – Cminty Sameby (Sobór Świętej Trójcy, XX wiek), której wysokość sięga 84 metrów, konsekrowanej w 2004 roku. Z Cminty Sameby można spacerem, niecałe 2 kilometry, przejść aż do stóp twierdzy Narikala (VI–VIII wiek) i w okolice pięknych cerkwi Metekhi (XIII wiek) z pomnikiem króla Vakhtanga Gorgasali, Anchiskhati (V–VI wiek) ze świętą ikoną, która zgodnie z legendą sama się namalowała, i Sioni (XI–XII wiek) z jedną z najważniejszych gruzińskich relikwii – krzyżem św. Nino. Koniecznie należy zobaczyć także tbiliskie łaźnie siarkowe z najbardziej znaną Łaźnią Orbeliani (XIX wiek), w której bywała bohema artystyczna XIX wieku – Aleksandr Gribojedow, Aleksander Puszkin, Aleksander Dumas ojciec, Michaił Lermontow i inni. Tbilisi zawsze było miastem sztuki i artystów. Do dzisiaj zachwyca liczba teatrów, rzeźb, pomników i ciekawych tablic na domach, informujących o słynnych lokatorach.

2. Jazda kolejką linową/szynową

Z terenu dzielnicy muzycznej, gdzie wieczorami tańczą fontanny – Rikhe Park ze słynnym nowoczesnym Mostem Pokoju zwanym „podpaską” – można za symboliczne 1 lari (2 zł) wjechać kolejką gondolową do położonego na wzgórzu pomnika Kartlis Deda – Matki Gruzji (1958). Widok jest olśniewający, widać wszystko jak na dłoni. To nie jedyna kolejka w mieście.

jazda kolejką maszynową w tbilisi

Wieczorem warto odwiedzić najwyższe miejsce w mieście, górę Mtatsminda, na którą można wjechać kolejką szynową kursującą na tej trasie od początku XX wieku. Niech was to nie zmyli, teraz jest bardzo nowocześnie! Ryszard Kapuściński w książce „Kirgiz schodzi z konia”, wydanej w 1968 roku, pisał, że wjazd na Mtatsminda z centrum miasta to tak jakby z Marszałkowskiej dostać się prosto na Gubałówkę! Na szczycie znajdują się park rozrywki oraz wieża telewizyjna Funicular, a także restauracja serwująca znakomite posiłki i wypieki. Widok na rozświetlone miasto jest bezcenny. Nieco niżej mieści się najważniejszy cmentarz w Tbilisi.

kolejka maszynowa w tbilisi kolejka maszynowa w tbilisi

W Panteonie Pisarzy i Osób Publicznych w Mtatsminda (XIX–XX wiek) pochowani są bohaterowie historii i kultury Gruzji, m.in. poeta Aleksandr Gribojedow z żoną Nino Czawczawadze, poeci Akaki Cereteli i Giorgi Leonidze, prozaik i wybitny myśliciel Ilia Czawczawadze, pierwszy prezydent po upadku ZSSR Zwiad Gamsachurdia czy Jekaterina Dżugaszvili, matka Stalina. Mało kolejek?

Panteon Pisarzy i Osób Publicznych w Mtatsminda

Przy Jeziorze Żółwim (Kus Tba) mieści się skansen, gdzie zgromadzono wiele przykładów gruzińskiej architektury, w tym przeniesioną cegła po cegle średniowieczną wieżę obronną z górskiego regionu Swanetii. Tam również dojedziesz kolejką, która wróci do żywych po remoncie w 2016 roku. 😉

skansek przu kus tba kolejka maszynowa w tbilisi

3. Obejrzenie wystawy Niko Pirosmanaszwilego w Galerii Narodowej

Zobaczyliśmy już miasto z góry i z dołu. Następnie należy wybrać się na spacer główną arterią Tbilisi – Aleją Rustaveli – od pomnika św. Jerzego na Placu Wolności, gdzie znajduje się również dawna siedziba ratusza miejskiego. Po drodze miniemy gmach dawnego Parlamentu, w którym rozegrała się Rewolucja Róż w 2003 roku i w którym przemawiał prezydent Lech Kaczyński, Muzeum Narodowe – niegdyś siedzibę seminarium, w którym na księdza uczył się Józef Stalin, zanim został rewolucjonistą – i Galerię Narodową z wystawą malarstwa najsłynniejszego gruzińskiego malarza-prymitywisty, Niko Pirosmanashvilego (1862–1918). Pirosmani jest nazywany gruzińskim Nikiforem albo celnikiem Rousseau. Podobnie jak Nikifor został odkryty przez innych malarzy, w tym wypadku polonusów, braci Zdaniewiczów. Podobnie żył z tego, co udało się namalować i sprzedać, podobnie umarł w nędzy i został doceniony dopiero po śmierci. Jego dzieła osiągają obecnie zawrotne sumy w galeriach na świecie. W Gruzji są dwa miejsca, gdzie można zobaczyć wystawę – w Tbilisi i w oddziale Muzeum Narodowego w Signagi, w Kachetii, z której malarz pochodził. Pirosmanaszwili malował na czym popadnie – na kawałku blachy, czarnej ceracie, kartonie, rzadziej na tradycyjnym płótnie. Wiele z jego prac to reklamy i szyldy restauracji i barów, które malował za jedzenie. Słynne jest również przedstawienie gruzińskich uczt – supr. Największe wrażenie robi jednak obraz tancerki Margarity z cholernie intensywnym niebieskim tłem, którego pewnie i tak nie będzie widać na poniższym zdjęciu. Historia miłości malarza do owej niewiasty została opowiedziana w słynnym hicie Ałły Pugaczowej „Milion purpurowych róż”.

wystawa Niko Pirosmanaszwilego w Galerii Narodowej

4. Jedzenie/pub-crawling

Nie ma wycieczki do Tbilisi bez odwiedzenia kilkudziesięciu restauracji i spróbowania tutejszych potraw, win, czaczy, piw i dodatków. Gruzini kochają biesiadować przy swoim regionalnym jedzeniu i swojej regionalnej muzyce. Niezależnie od dnia tygodnia restauracje są pełne ludzi, co przy ogromnym kryzysie i bezrobociu w kraju daje niezły dysonans. Startujemy w rejonie Abanotubani, w jednej z dziesiątek kawiarni. Kawka, piwo, wino, placek z serem – chaczapuri. Idziemy zgodnie z trasą wycieczki, raz po raz odbijając ze szlaku. Przy Placu Wolności zaglądamy do pubu „Warszawa”. Wódka, śledzik, zrazik. Idziemy dalej w kierunku Placu Rewolucji Róż i zgodnie z sumieniem i orientacją seksualną możemy tu skończyć albo trafić do jedynego klubu dla gejów – „Success”. Piwo, wódka, czacza, wino, żeby życie miało smaczek.

DSC_0435

IMAG4982

Zwieńczeniem zwiedzania musi być wizyta w całodobowej restauracji w rejonie Placu Rewolucji Róż przy hotelu Radisson Iveria – Domu Chinkali, gdzie w podziemiach dawnego kina serwowane są słynne gruzińskie pierogi w kształcie sakiewek w najpopularniejszej wersji z mięsnym farszem i bulionem, który należy wypić, a raczej wysiorbać przed zjedzeniem! Wieczorami wszystkie sale na dwóch poziomach pękają w szwach. Wystarczy kilkadziesiąt chinkali (z mięsem, z serem, z grzybami, z ziemniakami) na grupę podróżników, kilka litrów winogronowej wódki – czaczy – i można ucztować dzień i noc. No to myk! Wieczorem jest tutaj muzyka na żywo. W dziesiątkach innych knajp rozsianych po całym mieście, np. Taglaura albo Machakhela Samikitno, można również trafić na pokazy tańca. 

Chinkali

5. Kąpiel w tbiliskich łaźniach

tbiliskie łaźnie

photo by http://instagram.com/muradosmann

Na sam koniec dnia albo następnego dnia z rana należy obowiązkowo odwiedzić tbiliskie łaźnie siarkowe. Łaźnie pojawiły się w Tbilisi podczas panowania Persów, w VI wieku n.e. Znajdują się w najstarszej dzielnicy, Abanotubani. Jeśli niestraszny Ci zapach zepsutych jaj albo panie kąpielowe, które bez litości biją po plecach mokrymi szmatami, jeżeli masz do wypocenia nadmiar gruzińskich przysmaków i alkoholu, to banie są zdecydowanie miejscem dla Ciebie!

Temperatura wody wynosi od 32 do 46 stopni. Ceny za prywatne łaźnie wynoszą około 25 lari za godzinę, 10 lari za masaż (czyli bicie szmatą, hehe), publiczne łaźnie – 3 lari, 5 lari za masaż. Fajną sprawą jest to, że można sobie zamówić jedzenie i alkohol do kąpieli.

tbiliskie łaźnie

PolakoGruzin jest do bani. 😉

6. Szperanie na Suchym Moście

Suchy Most w Tbilisi to bazar, który bierze swoją nazwę od mostu znajdującego się nad ulicą Nadbrzeżną i jest rajem dla poszukiwaczy drobnych antyków i pamiątek. Skwer przy ulicy Brosse 12 otoczony trzema drogami, który przypomina w kształcie trójkąt, jeszcze na początku XX wieku znajdował się na wyspie połączonej mostem z dwoma brzegami Mtkvari. Po zmianach w korycie rzeki w latach 30. grunt został osuszony i połowa mostu znalazła się nad trasą. Gwarnie zaczyna robić się codziennie po godzinie 11. Najbardziej w weekendy. Dominującym językiem jest wciąż rosyjski. Obok ikon leżą tu radzieckie medale, portrety i popiersia rewolucjonistów, książki, a nawet paszporty z czasów ZSSR. W pobliżu, przy położonej niżej ulicy, roi się również od straganów z rogami do picia wina, magnesami na lodówkę, rękodziełem – czapkami, szalami i inną cepelią. Swoją przestrzeń mają tu także artyści malarze oferujący widoczki z Tbilisi czy kopie prac słynnego prymitywisty Niko Pirosmanashvilego. Wzdłuż drugiej ulicy rozstawiają się codziennie kupcy z barachłem i rzeczami wygrzebanymi ze starych piwnic i magazynów. Ogromna liczba towarów to rodzinne pamiątki, które aż żal kupować i zabierać. Dla wielu spośród rodzin kupców z Suchego Mostu wyprzedawanie majątku to jedyne źródło dochodu. Między nimi, poniżej linii ulicy, ukryli się antykwariusze z kolekcjami porcelany i srebra. Tutaj załatwia się wszystkie interesy związane z artykułami wyższej jakości i z dłuższą historią.

pchli targ w suchym moście pchli targ w suchym moście pchli targ w suchym moście - obrazy

Ja przychodzę na Suchy Most przede wszystkim po płyty winylowe z klasyką gruzińskiego folkloru i po ruski rock. 🙂 Od lat handluje tu mój człowiek – Siergiej – o którym pisałem w 2014 roku w tekstach Suchy Most w Tbilisi i Suchy Most w Tbilisi 2. Poza własnymi zbiorami mogę się także pochwalić ściąganiem płyt dla innych DJ-ów w Polsce.

pchli targ w suchym moście

7. Kąpiel w Tbiliskim Morzu

Ufff, jesteśmy już na końcu przewodnika po obowiązkowych miejscach i rzeczach, które należy zrobić w Tbilisi. Przez większą część roku upały zmuszają do poszukiwania wody, przy której można się ochłodzić. Oczkiem w głowie Gruzinów kochających dobrą zabawę oraz biesiadowanie i wypoczynek na świeżym powietrzu są trzy zbiorniki wodne w mieście. Przy jednym z nich, Jeziorze Żółwim (Kus Tba), mieści się skansen. Drugim jeziorem jest Lisis Tba – urokliwe i piękne szczególnie jesienią. Największym akwenem jest Tbiliskie Morze – prawdziwy raj z plażą, na której łapią opaleniznę wszystkie modne Gruzinki. To sztuczny zbiornik górujący nad miastem. Daleko tutaj z centrum, ale można dojechać metrem do ostatniej stacji, Akhmeteli, i złapać tam taksówkę. Tutaj można na własną rękę powtórzyć swój pub-crawling, czyli od nowa wódeczka, czacza, wino, chaczapuri. Do tego kobiety i śpiew. Pełnia szczęścia.

I tak bez końca w jednym z najpiękniejszych miast na świecie. Czy to wszystko? NIE! Zapraszam do Tbilisi – płynnego złota. Podobało się? Zostaw po sobie komentarz.


 

Zapraszam Cię na niezapomniane wyprawy do Gruzji, które organizuję od 2011 roku.

Tamada Tour – Wakacje w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie


Zobacz także:

Zwiedzanie Tbilisi – cz. 1

Zwiedzanie Tbilisi – cz. 2

Zwiedzanie Tbilisi – cz. 3

Zwiedzanie Tbilisi – cz. 4

Zwiedzanie Tbilisi – cz. 5

Zwiedzanie Tbilisi – cz. 6

The Cure – „Just like heaven”:

Katie Melua – „Just Like Heaven” (cover):

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Szukasz najlepszej oferty wyjazdu do Gruzji i Armenii? Pomogę Ci zorganizować przygodę życia. Skontaktuj się ze mną - krz@polakogruzin.pl - tel. 792 004 069.

32 komentarze

 1. Odpowiedz

  Marta

  11 września 2015

  Ta kolejka robi mega wrażenie! 😀 Aczkolwiek z moim lękiem wysokości najprawdopodobniej jechałabym z zamkniętymi oczami…

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   11 września 2015

   Można wszystkie trasy „kolejkowe” zaliczyć też na piechotę 😉

  • Odpowiedz

   Tamard

   11 września 2015

   Ja z moim lękiem nie dałbym rady nawet z zamkniętymi oczami, także pod pomnik Matki Gruzji poszedłem piechotą. I też było sympatycznie 🙂

   • Odpowiedz

    PolakoGruzin

    11 września 2015

    Na następny raz sugeruję WIĘCEJ CZACZY 😉

 2. Odpowiedz

  Angie

  12 września 2015

  z tych 7 punktów najpierw wybrałabym pchli targ! Wychodzę z założenia, że wtedy można zobaczyć cząstkę miejsca, w którym jesteśmy i za niewielkie pieniądze kupić sobie coś odjazdowego, czego nie ma nikt. Potem wybrałabym się do łaźni, w końcu najpierw przyjemności dla duszy, później dla ciała 🙂

 3. Odpowiedz

  Agnieszka

  12 września 2015

  Widzę, że muszę wrócić do Tbilisi i nadrobić zaległości, bo nie wszystkie punkty przerobiłam 🙂 I z chęcią poszperalabym na Suchym Moście. W dodatku ile bym dała żeby kupić gruziński chleb owinięty w gazetę….

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   15 września 2015

   Mogę Ci przywieźć 😉

 4. Odpowiedz

  Tatiana

  14 września 2015

  Moje wielkie marzenie – pojechać do Gruzji, póki co bez skutku niestety. Ale pewnie prędzej czy później dojadę. Najbardziej interesuje mnie punkt 4. Kuchnię gruzińską znam od dawna i rzadko która tak mi smakuje.

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   15 września 2015

   Mam nadzieję, że w Tbilisi będzie smakować jeszcze bardziej 🙂

 5. Odpowiedz

  Ewa | Daleko niedaleko

  15 września 2015

  Zaliczone dwa z siedmiu… Może trzeba będzie dać Tbilisi jeszcze jedną szansę, bo tak jak pisałam Ci na fejsie, pierwszy raz jakoś się nie umiałam tym miastem zachwycić 🙂

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   15 września 2015

   Serdecznie zapraszam, mogę pomóc przy zwiedzaniu jeśli będę na miejscu i może uda nam się wspólnie odmienić Twoją ocenę 🙂

 6. Odpowiedz

  Karolina

  15 września 2015

  Ja bym wybrała zwiedzanie starego miasta i pub crawling 🙂 Koleżanka była w Tbilisi kilka lat temu i serdecznie poleca. Mam nadzieję, że kiedyś tam zajadę.

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   15 września 2015

   Zapraszamy, połączenie zwiedzania i pub-crawlingu też mam obcykane 😉

 7. Odpowiedz

  Nieustanne Wędrowanie

  15 września 2015

  Punkt piąty mnie kupił 😀 W sumie nie wiem czy bardziej zainteresował czy przeraził 🙂

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   15 września 2015

   Można poczuć, że naprawdę się żyje gdy kąpielowa przyrżnie szmatą 😛

 8. Odpowiedz

  Natalia I Zapiski ze świata

  15 września 2015

  Ja najchętniej cały czas spędziłabym jedząc 😀

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   15 września 2015

   Doskonały plan 🙂

 9. Odpowiedz

  Nadia

  18 września 2015

  Mój plan na pierwszy dzień to kolejka, łaźnie i wino. Dziękuję 🙂

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   18 września 2015

   tak malutko? zdążysz zrobić więcej 🙂 zapraszam!

 10. Odpowiedz

  Kasiowynick

  21 września 2015

  która restaurację gruzińską w Warszawie polecasz?
  marzy mi się przypomnieć smak Khachapuri Megruli 😀

  • Odpowiedz

   PolakoGruzin

   21 września 2015

   a wiesz, planuję napisać recenzje wszystkich warszawskich knajp z kuchnią gruzińską. Na pewno polecam Gaumarjos w Piasecznie i na Ursynowie!

 11. Odpowiedz

  urdzik

  9 grudnia 2015

  Ech jakże tęsknię za Tibilisi!
  Na Suchym Moście kupiłam najpiękniejszą rzecz jaką mam w domu- czerwony naszyjnik wykonany tradycyjną techniką biżuteryjną (podobne widziałam w muzeum). Kiedy mam go na sobie każdy pyta skąd go mam 🙂 podobno był ręcznie robiony i tak wygląda, małe arcydzieło 🙂

 12. Odpowiedz

  Artur

  5 kwietnia 2016

  Super! Ja będę w Tbilisi już w najbliższy czwartek, mam nadzieję, że uda się zrealizować wytyczną trasę 🙂

 13. Odpowiedz

  Paulina Wierzbicka

  7 września 2016

  Jutro rano ląduję w Tibilisi. Fakt, że tylko przejazdem tu będę – więc taki wpis o Tibilisi w pigułce był mi zdecydowanie potrzebny! Mam tam akurat 24 godziny! Pozdrawiam!

 14. Odpowiedz

  Darek

  5 grudnia 2016

  Chyba wybiorę się po nowym roku.Mój tato urodził się w Tyfilis.Jak ma wpisane w papierach więc chyba wypada zwiedzić rodzinne miasto ojca,

 15. Odpowiedz

  Arleta

  30 grudnia 2018

  Po przeczytaniu koniecznie wpisuję na listę must see na kolejny rok. Placek z serem, wino i chaczapuri chcę spróbować

 16. Odpowiedz

  Joanna

  1 stycznia 2019

  Dzień dobry, czy ścisłe centrum i starówka to raczej płaski teren czy niekoniecznie ? Wiem jak położone jest ogólnie miasto ale chodzi mi dokładnie o ten region. Będziemy dosłownie na chwilę w Tbilisi, a mąż przechodzi rehabilitację po złamaniu nogi i nie chcę go narażać na wycieczkę typu „górka-dołek” 🙂 Pozdrawiam, Joanna

  • Odpowiedz

   Krzysztof Nodar Ciemnołoński

   1 stycznia 2019

   Spacer po centrum to 5 KM, można to zorganizować w taki sposób, że będziecie się przemieszczać taksówkami między najważniejszymi punktami. Trzeba założyć, że całe miasto to „góra-dół” 🙂

 17. Odpowiedz

  Joanna

  23 stycznia 2019

  dzien dobry, bede w Tbilisi w przyszlym tygodniu: wtorek i sroda. Co i jak moge zobaczyc w tak krotkim czasie ? prosze o pomoc .pozdraiwm Joanna

 18. Odpowiedz

  Doris

  16 marca 2019

  Wspaniały blog, szacunek za pokazywanie Gruzji w taki sposób, że od razu człowiek chce ładować się do samolotu 😉 Czy jest możliwe dołączenie do supry na własną rękę? Mógłbyś polecić takie miejsce? Pozdrawiam, Doris

ZOSTAW KOMENATZ

POWIĄZANE WPISY